Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a obserwuje NGC 2005

Kosmiczny Teleskop Hubble'a obserwuje NGC 2005

Astronomowie korzystający z należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i Europejskiej Agencji Kosmicznej wykonali oszałamiające zdjęcie NGC 2005gromada sferyczna położona 162 000 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Dorado.

Powyższe zdjęcie Hubble'a przedstawia gromadę kulistą NGC 2005. Kolorowe zestawienie zostało utworzone ze zdjęć wykonanych w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni przez Wide Field Camera 3 (WFC3) Hubble'a. Opiera się na danych uzyskanych za pomocą trzech filtrów. Kolor wynika z przypisania różnych tonów do każdego obrazu monochromatycznego powiązanego z indywidualnym filtrem. Źródło obrazu: NASA / ESA / Hubble / F. Niederhofer / L. Girardi.

Gromady kuliste to gęste układy bardzo starych gwiazd, połączonych grawitacyjnie w jedną strukturę o średnicy około 100-200 lat świetlnych.

Zawierają setki tysięcy, a może milion gwiazd. Duża masa w bogatym w gwiazdy centrum gromady przyciąga gwiazdy do wewnątrz, tworząc kulę gwiazd. Słowo KulistyOd czego grupy te wzięły swoją nazwę, która po łacinie oznacza mały obszar.

Gromady kuliste należą do najstarszych znanych obiektów we wszechświecie i są pozostałością po najwcześniejszych czasach powstawania galaktyk.

Spośród 150 gromad kulistych należących do Drogi Mlecznej około 70 znajduje się w promieniu 13 000 lat świetlnych od centrum galaktyki, gdzie ich gęstość ma tendencję do osiągania szczytu.

„Badanie gromad kulistych w kosmosie może przypominać badanie skamieniałości na Ziemi: skamieniałości dają wgląd we właściwości starożytnych roślin i zwierząt, a gromady kuliste rzucają światło na właściwości starożytnych gwiazd” – twierdzą astronomowie Hubble'a.

„Obecne teorie ewolucji galaktyk przewidują, że galaktyki łączą się ze sobą.”

„Powszechnie uważa się, że stosunkowo duże galaktyki, które obserwujemy we współczesnym wszechświecie, powstały w wyniku połączenia mniejszych galaktyk”.

„Jeśli to prawda, astronomowie spodziewaliby się dowodów na to, że najstarsze gwiazdy w pobliskich galaktykach powstały w różnych środowiskach galaktycznych”.

READ  Orbita Ziemi w tajemniczy sposób zmienia się w wyniku zbiegu okoliczności miliony lat temu

„Ponieważ wiadomo, że gromady kuliste zawierają starożytne gwiazdy i ponieważ są stabilne, stanowią doskonałe laboratorium do przetestowania tej hipotezy”.

„NGC 2005 jest gromadą kulistą, a jej obecność dostarczyła dowodów potwierdzających teorię ewolucji galaktyk poprzez łączenie się.”

NGC 2005 znajduje się około 750 lat świetlnych od serca Wielkiego Obłoku Magellana, największej galaktyki satelitarnej Drogi Mlecznej.

Ta gromada kulista znana jest również jako ESO 56-138 Odkryć 24 września 1826 roku przez szkockiego astronoma Jamesa Dunlopa.

„Gwiazdy w NGC 2005 mają inny skład chemiczny niż gwiazdy w otaczającym nas Wielkim Obłoku Magellana” – stwierdzili naukowcy.

„To sugeruje, że Wielki Obłok Magellana gdzieś w swojej historii uległ fuzji z inną galaktyką.”

„Ta inna galaktyka dawno temu połączyła się i rozproszyła, ale NGC 2005 wciąż pozostaje starożytnym świadkiem połączenia, które miało miejsce dawno temu”.