Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kronika wojennych kłopotów polskiej pary – Winnipeg Free Press

Kronika wojennych kłopotów polskiej pary – Winnipeg Free Press

Wierząc, że przeszłość nigdy nie umarła, a nawet jego przeszłość, prawniczka z Toronto, Marsha Fawbert, zainteresowała się doświadczeniami swojej polskiej teściowej i ojca, Wandy i Caseya Sordikowskich, podczas II wojny światowej.

Para powściągliwie opowiadała o swoich wojennych przeżyciach, nie rozmawiając o nich nawet z dziećmi. Po śmierci Wandy i Casey Fauvier postanawia odbudować ich historię i rozpocząć zakrojony na szeroką skalę projekt badawczy.

jej Wojna Wandy To ciekawa relacja z tego, czego się nauczyłem.

Urodzeni w latach 20. Wanda i Casey dorastali w Polsce (poznali się dopiero po wyemigrowaniu do Kanady w 1947 r.).

Ich życie zmienia II wojna światowa, podczas której Polska zostaje brutalnie najechana przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki.

Jak pisze Faubert, „Wanda i Casey uniknęli strasznego traktowania i strat z rąk wrogów Polski”.

Wanda zostaje wezwana przez nazistów do pracy przymusowej w Niemczech, a Casey zostaje deportowana przez Sowietów na Syberię w tym samym celu.

Po inwazji nazistowskich Niemiec na Związek Radziecki w 1941 r. Sowieci udzielili amnestii polskim robotnikom przymusowym. Casey wstąpił do Wojska Polskiego, ostatecznie biorąc udział w walkach z aliantami we Włoszech.

Pod koniec wojny zarówno Wanda, jak i Casey brały udział w akcjach przesiedlenia Polaków do Kanady.

Szczególnie kontrowersyjny był plan, który sprowadził Wandę do Kanady.

Francuski kanadyjski biznesmen i poseł do parlamentu, Ludger Dionne, zaproponował zwerbowanie 100 młodych Polek z obozów dla przesiedleńców w Europie do pracy w jego fabryce włókienniczej w St Georges w Kew. Wanda była jedną z wybranych.

Plan został zrealizowany, ale spotkał się z dużą krytyką w parlamencie i mediach. Mówiono, że kobietom płacono bardzo mało; Ich warunki zatrudnienia skutecznie uczyniły ich sługami kontraktowymi.