Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kryzys polityczny na Samoa pogłębia się, gdy rywale przejmują premierę

Tymczasowy premier Samoa odmówił zrzeczenia się przywództwa w kraju Pacyfiku, chociaż kobieta, która wygrała wybory w zeszłym miesiącu, została zaprzysiężona podczas prowizorycznej ceremonii w poniedziałek.

Obie strony oskarżyły się nawzajem o planowanie zamachu stanu z obecnym prezydentem Twilaypą Sailei Maligawi, który sprawuje władzę od ponad 22 lat, Powiedział, że nadal jest premierem w rządzie tymczasowym, pomimo wielu procesów sądowych, które kwestionują jego interpretację prawa.

„Oto, co się stało: złamali prawo, zhańbili naczelnego sędziego i zhańbili nasz kraj” – powiedział Twilaypa o swoich rywalach politycznych w uwagach przetłumaczonych przez RNZ z Samoa.

Jego komentarz pojawił się dzień po tym, jak przeciwniczka polityczna Tolipy, Sława Naomi Matafa i jej partia FAST otrzymali zakaz wstępu do parlamentu, a zamiast tego został zaprzysiężony pod dużym namiotem na zewnątrz budynku.

Viamy została ogłoszona pierwszą kobietą premier Samoa podczas nadzwyczajnej ceremonii.

„Nadejdzie czas, kiedy spotkamy się ponownie w tym domu.” „Zostawmy to prawu” – powiedział Sława swoim zwolennikom, którzy zgromadzili się przed Parlamentem.

Ładowanie

Twilaypa określiła ceremonię zaprzysiężenia jako „zdradę” i „zamach stanu” i oskarżyła sądownictwo kraju o stronniczość.

„Sądy spowodowały ten problem i nie widać rozwiązania” – powiedział Tuilaiba.

„Zgwałciła i przejęła obowiązki naszego rządu oraz urzędnika Rady Legislacyjnej i jako takie powinny zostać oskarżone. To jest zdrada”.

Mężczyzna w garniturze pozuje przed mikrofonami na scenie.
Tuilaepa był już jednym z najdłużej pełniących służbę przywódców na świecie przed wyborami.(

AP: Kevin Hagen

)

Wcześniej Sąd Najwyższy nakazał parlamentowi ponowne zebranie się w poniedziałek po tym, jak głowa państwa, Tuemalilivano Valetua Soalove II, usiłowała odwołać posiedzenie bez wyjaśnienia.

Konstytucja Samoa wymaga, aby wybrani przedstawiciele spotkali się w ciągu 45 dni od wyborów. 24 maja to ostatni dzień tego numeru.

Świat wchodzi w interakcję z dramatem politycznym na Samoa

Kobieta w białym ubraniu, okularach i naszyjniku czyta z papieru obok mężczyzny trzymającego mikrofon.
Składa przysięgę podczas prywatnej ceremonii na świeżym powietrzu w stolicy Apii.(

Associated Press: Anetone Sagaga / Samoa Observer

)

Zaciekła bitwa polityczna na Samoa sprawiła, że ​​zarówno Viamy, jak i Tuilaepa twierdzili, że są prawowitymi premierami kraju.

„Samoańczycy w Samoa i na całym świecie uświadamiają sobie, że jest dwóch premierów” – powiedział George Carter z Australian National University (ANU).

Wielu przywódców na całym świecie odmówiło przyjęcia strony w skandalu związanym z przywództwem na Samoa.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, za pośrednictwem rzecznika, powiedział, że „wzywa przywódców Samoa do znalezienia rozwiązań dla obecnej sytuacji politycznej poprzez dialog w najlepszym interesie Samoa i jego instytucji”.

Ładowanie

Pierwszym krajem, który oficjalnie uznał Viami za premiera, był mały archipelag Pacyfiku w Sfederowanych Stanach Mikronezji.

Prezydent David Panuelo powiedział, że jego rząd wyciągnął wnioski z doświadczenia Stany Zjednoczone i były prezydent Donald Trump odmówili w deklaracji opuszczenia urzędu.

„Federalne Stany Mikronezji ogłosiły swoje poparcie dla premiera, który złożył przysięgę w Sławie z tych samych powodów, z których potępiamy byłego prezydenta USA Donalda Trumpa za przyjęcie faszyzmu i odrzucenie przez niego demokracji” – powiedział Banuelo.

Wezwał inne demokratyczne kraje do okazania poparcia dla wybranego przywódcy Samoa.

„Nie chciałem przyjechać jako pierwszy kraj, który uzna nowego prawicowego premiera. Robiłem to, co uważałem za słuszne”.

Sekretarz generalny Pacific Islands Forum Henry Bona wezwał do „chwili refleksji i solidarności” dla Samoa pośród „wydarzeń powyborczych”.

Ładowanie

Tymczasem Hilda Heine, pierwsza przywódczyni Pacyfiku, były prezydent Wysp Marshalla, opisała „należycie wybranego” premiera Viamy.

„Gratulacje dla premiera Viamy Naomi Matavy! Pozostańcie silni i stanowczy w swojej legitymacji jako należycie wybrany premier Samoa!” Dr Heine powiedział w tweecie.

„Fakty z kandydowania w wyborach. Twoje zwycięstwo jest zwycięstwem kobiet z Pacyfiku. Rozgorzały polityczne spory”. [sic] Z powodu nieustającego sprzeciwu wobec zmian jest to smutne, ale nie jest zaskakujące ”.

Zwolenniczka równości kobiet, Fiame otworzyła nowe horyzonty podczas swojej kampanii, idąc drogą i energicznie krytykując urzędnika.

Jej zwycięstwo wyborcze było powszechnie postrzegane jako krok do osiągnięcia równości płci na Pacyfiku, Który ma kilka liderów płci żeńskiej.

Wokół Viamy’ego jako premiera gromadzą się zwolennicy

Ładowanie

Sądy nadal są wciągane na polityczne pole bitwy na Samoa, ponieważ wybrana premier Viamy i dwóch innych członków jej partii przyznało się dziś rano do niewinności w prywatnym pozwie złożonym przez Toelibę, według radia RNZ.

Sprawa została wniesiona ponad tydzień temu z powodu zarzutów związanych z kampanią wyborczą.

Prawnik FAST i były prokurator generalny Tuolupaba Brenda Heather Latou powiedział „bzdury” do oskarżeń Tuilaipy o zdradę i legalność, mówiąc, że „nadużywa prawa”, aby osiągnąć własne cele polityczne.

„Spędziliśmy ostatnie cztery tygodnie w sądzie, wetując wszystkie nikczemne, brudne i nielegalne środki podjęte przez ten tymczasowy rząd i jego współwinnych urzędników” – powiedział Tawlobaba ABC.

“on jest [Tuilaepa’s] Praca przez słabych i odpowiedzialnych pochlebców, którzy zapomnieli, że są po to, by służyć społeczeństwu, a nie dyktatorowi ”.

Dr Carter z ANU, który jest również byłym doradcą politycznym, powiedział, że przywódcy polityczni na Samoa będą musieli teraz podjąć „dialog” i „pojednanie”, aby przezwyciężyć kryzys.

Dr Carter powiedział: „Samoa jest nadal w pokoju, a jego mieszkańcy nie są pod żadnym przymusem”.

Wybory w zeszłym miesiącu początkowo zakończyły się 25-25 remisem między FAST Fiame i HRPP Tuilaepa, z jednym niezależnym kandydatem.

Niezależny kandydat zdecydował się pójść z Viamy, ale w międzyczasie komisarz wyborczy wskazał innego kandydata do HRPP, mówiąc, że musi przestrzegać systemu kwot płci.

To dało mu 26-26 lat.

Następnie głowa państwa zainterweniowała, aby ogłosić nowe wybory, aby zerwać remis. Wybory miały się odbyć w kraju liczącym 200 000 osób w zeszłym tygodniu.

Ale partia Fiame odwołała się od wyroku, a Sąd Najwyższy orzekł zarówno przeciwko nominowanemu kandydatowi, jak i nowym planom wyborczym, przywracając partii FAST większość 26-25.

ABC / AP

READ  Nieuleczalnie chory klient zostawia w restauracji napiwek w wysokości 1000 USD