Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tajwan potępia chińskie oferty szczepionek przeciwko COVID w związku z gwałtownym wzrostem liczby przypadków

Chiny zaproponowały, że w trybie pilnym wyślą szczepionki COVID-19 na Tajwan, aby pomóc im w walce z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem, wywołując gniewną reakcję Tajpej i krytykę Waszyngtonu, który powiedział, że amerykańskie szczepionki nie mają ograniczeń.

Chiny i Tajwan, o których twierdzą Chiny, nieustannie walczyły podczas epidemii.

Tajpej oskarżył Pekin o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości i próby ograniczenia dostępu do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podczas gdy Pekin twierdzi, że Tajpej próbuje upolitycznić epidemię dla korzyści politycznych.

Po miesiącach względnego bezpieczeństwa przed pandemią Tajwan boryka się z gwałtownym wzrostem liczby przypadków COVID-19 i szybkim wyczerpaniem szczepionek, otrzymując do tej pory nieco ponad 700 000 dla ponad 23 milionów ludzi.

W nocnym oświadczeniu Biuro ds. Tajwanu ds. Polityki Chińskiej stwierdziło, że jest bardzo zaniepokojone obecną „szalejącą” epidemią na Tajwanie, wskazując, że wielokrotnie oferowało wyspę pomoc.

Dodała, że ​​niektóre grupy i ludzie na Tajwanie nawołują do zakupu chińskich szczepionek.

„W razie potrzeby jesteśmy również gotowi do aktywnego rozważenia wysłania ekspertów ds. Zapobiegania epidemii i kontroli na Tajwan, aby podzielić się doświadczeniami z zakresu zwalczania epidemii z tajwańskimi pracownikami służby zdrowia”.

Na szczycie szeregu stoi dwóch pracowników służby zdrowia w zielonych fartuchach i maskach
Tajwan próbuje teraz znacznie zwiększyć swoje możliwości testowe, a także zapasy szczepionek. (

AP: Chiang Ying Ying

)

Ale w odpowiedzi Rada ds. Kontynentalnych Tajwanu stwierdziła, że ​​Chiny nie wykorzystały żadnego z istniejących kanałów między dwoma krajami w celu dostarczenia informacji o swoich szczepionkach i zasugerowała, że ​​Pekin stoi za trudnościami Tajwanu w uzyskaniu większej liczby szczepionek.

„Zdarza się za każdym razem, gdy nasila się wewnętrzna epidemia na Tajwanie [China] Krytykuje nasz rząd za utrudnianie importu szczepionek z kontynentu ”.

Tajwan wielokrotnie powtarzał, że nie ufa chińskim szczepionkom i był rozgniewany tym, co mówi, że jest to wysiłki Pekinu, by zablokować dostęp do Światowej Organizacji Zdrowia, w tym do dorocznego zgromadzenia ministerialnego tej organizacji, które odbyło się w poniedziałek.

Stany Zjednoczone twierdzą, że nie ma ograniczeń co do naszych materiałów filmowych

Wysoki rangą urzędnik administracji USA powiedział, że „silne partnerstwo w sprawie COVID-19” między Waszyngtonem a Tajpej będzie kontynuowane i powtórzył, że Stany Zjednoczone porzucą co najmniej 80 milionów dawek na całym świecie do końca czerwca, więcej niż Chiny czy Chiny. Rosja.

„Co najważniejsze, nasze dawki nie podlegają ograniczeniom” – powiedział urzędnik, nie podając szczegółów, ile dawek może otrzymać Tajwan.

„Dzielimy się szczepionkami ze światem i przewodzimy światu w globalnej strategii szczepień, ponieważ jest to słuszne” – powiedział urzędnik.

Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone starały się wzmocnić geopolityczne wpływy swoich krajów poprzez tak zwaną dyplomację szczepionkową, chociaż chiński rząd wielokrotnie zaprzeczał, że wykorzystuje te strzały do ​​uzyskania przewagi dyplomatycznej.

Chiny uważają, że prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen i jej rządząca Partia Demokratycznej Partii Postępu zdecydowali się oficjalnie ogłosić niepodległość wyspy.

Tsai twierdzi, że Chiny nie mają prawa wypowiadać się w imieniu Tajwanu i potępiły go z powodu nasilenia działań wojskowych w pobliżu wyspy w ciągu ostatniego roku, które trwały nawet przy wzroście przypadków koronawirusa w bitwach w Tajpej.

Reuters

READ  Ośmiu pasażerów helikoptera zaginęło po tym, jak rosyjski samolot wpadł do jeziora kraterowego