Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Książę Harry otrzymał nakaz zapłaty prawnych rachunków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych po dużej przegranej przed Wysokim Trybunałem w finansowanej przez podatników batalii o bezpieczeństwo

Książę Harry otrzymał nakaz zapłaty prawnych rachunków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych po dużej przegranej przed Wysokim Trybunałem w finansowanej przez podatników batalii o bezpieczeństwo

Książę Harry jest zmuszony zapłacić wielomilionowe opłaty prawne armii najlepszych prawników w Londynie po przegranej w ostatnim etapie swojej czteroletniej batalii prawnej z brytyjskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

Harry po raz pierwszy pozwał Ministerstwo Spraw Wewnętrznych do sądu w 2020 r., po tym jak rząd zdecydował się pozbawić księcia i księżną Sussex prywatnej ochrony finansowanej przez podatników, ponieważ para nie pracowała już dla rodziny królewskiej.

39-letni książę stwierdził, że podczas wizyty w Wielkiej Brytanii musi nadal korzystać z pewnego poziomu ochrony finansowanej przez podatników, mimo że mieszka w Kalifornii i nie wykonuje żadnych obowiązków w imieniu monarchy ani rządu brytyjskiego.

Jednak Komitet Wykonawczy ds. Ochrony Królów i Osób Publicznych powiedział sądowi, że zmiana odzwierciedla „status” księcia po tym, jak przestał on być „pełnoetatowym członkiem rodziny królewskiej”.

W lutym londyński sąd ostatecznie oddalił sprawę księcia Sussex, a w poniedziałek Wysoki Trybunał orzekł, że Harry nie powinien mieć możliwości odwołania się od tej decyzji.

W 52-stronicowym orzeczeniu sędzia Sądu Najwyższego, Sir Peter Lane, stwierdził, że „proces ad hoc” opracowany dla niego przez komisję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych „był i pozostaje prawidłowy z prawnego punktu widzenia”.

Sędzia nakazał także księciu Sussex pokrycie 90% kosztów prawnych poniesionych przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które szacuje się na miliony dolarów.

Harry powiedział na rozprawie Wysokiego Trybunału w Londynie w grudniu ubiegłego roku, że obawy dotyczące bezpieczeństwa osobistego spowodowane utratą bezpieczeństwa uniemożliwiają wizyty w Wielkiej Brytanii.

„Nie mogę w ten sposób narażać mojej żony na ryzyko, a biorąc pod uwagę moje doświadczenia życiowe, nie chcę niepotrzebnie narażać się na niebezpieczeństwo” – oświadczył przed sądem w pisemnym oświadczeniu.

Książę Sussex nawiązał do śmierci swojej matki, księżnej Diany, w wypadku samochodowym przy dużej prędkości w Paryżu w 1997 r., uciekając przed paparazzi, co Harry powiązał z utratą przez nią ochrony finansowanej przez podatników.

READ  Chińscy informatorzy twierdzą, że Covid-19 w Wuhan

Jednak w ciągu ostatnich czterech lat Harry kilkakrotnie podróżował do domu, a w maju ponownie odwiedzi Londyn, aby uczcić 10. rocznicę swojej organizacji charytatywnej Invictus Games.

Oczekuje się, że pomimo utraty prawa do odwołania się do Sądu Najwyższego, Harry bezpośrednio zwróci się do Sądu Apelacyjnego o zielone światło do odwołania się od decyzji Sir Petera.

Sprawa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych to jedna z kilku batalii prawnych toczonych przez księcia Sussex, który także przeznacza miliony dolarów na pozywanie wydawców tabloidów w Wielkiej Brytanii.