Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Masowe ewakuacje w związku z apogeum powodzi w regionie Kurgan w Rosji |  Wiadomości o powodzi

Masowe ewakuacje w związku z apogeum powodzi w regionie Kurgan w Rosji | Wiadomości o powodzi

Regionom Kurganu i Tiumeń w Rosji oraz części Kazachstanu zagrażają jedne z najgorszych powodzi w historii.

Władze w Rosji ostrzegły ludzi, aby ewakuowali dotknięte obszary po zalaniu regionów Kurgan i Tiumeń w Rosji oraz obszarów północnego Kazachstanu. Dziesiątki tysięcy opuściło już swoje domy.

Oczekuje się, że powodzie osiągną szczyt w poniedziałek w Kurgan, regionie liczącym 800 000 mieszkańców na styku Uralu i Syberii, gdzie rzeka Tobol wybuchła wodą roztopową i wylała z brzegów, podnosząc poziom wody do 6,31 m (20,7 stopy) w główne Miasto.

Rosję i sąsiadujący z nią Kazachstan stoją w obliczu jednych z najgorszych powodzi, jakie pamiętamy, po tym jak bardzo duże ilości śniegu gwałtownie stopiły się w wyniku ulewnych deszczy na terenach, które przed zimą były już zanurzone.

Gubernator Kurganu Wadim Szumkow powiedział, że do tego obszaru zbliża się prawie „morze” wody, a nowe deszcze pogarszają sytuację.

„Następne będzie samo miasto Kurgan” – powiedział Szumkow.

„Przepływ Tobolu przyspiesza. Poziom wody stale się podnosi” – dodał, wzywając swoich obywateli, aby „natychmiast opuścili zalane obszary”.

Dodał jednak, że niektórzy odmawiają ewakuacji.

W niedzielę ewakuowano ponad 7100 osób z kilkuset zalanych budynków mieszkalnych, a wody zagrażają 62 osiedliom i 4300 domom – podała oficjalna agencja informacyjna RIA Novosti, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony Cywilnej, Sytuacji Nadzwyczajnych i Pomocy w przypadku Katastrof.

Samochody poruszają się po zalanym odcinku drogi w mieście w północnym Kazachstanie, niedaleko granicy z Rosją [File: Evgeniy Lukyanov/AFP]

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że obwody Kurgan i Tiumeń są najbardziej narażone na zagrożenie powodzią i podejmowane są działania, aby zaradzić temu ryzyku.

„Duże fale wody zmierzają w kierunku obwodu Kurgan i obwodu Tiumeń” – powiedział reporterom.

„Wykonano tam wiele pracy, ale wiemy, że woda jest zdradliwa, dlatego nadal istnieje ryzyko zanurzenia tam dużych obszarów”.

Rosyjska Agencja Informacyjna zacytowała gubernatora regionu Aleksandra Moore'a, który powiedział, że poziom wody w rzekach obwodu tiumeńskiego może osiągnąć najwyższy poziom w historii.

READ  Plan upadłości OxyContin, który chroni rodzinę Sacklerów przed przyszłymi procesami sądowymi, które mają zostać zatwierdzone

Powódź gdzie indziej

W Kazachstanie, gdzie od czasu powodzi w zeszłym miesiącu ewakuowano ponad 108 000 osób, w niedzielę w Pietropawłowsku zalano ponad 1000 dodatkowych domów, co zmusiło do ewakuacji ponad 4500 osób.

Prezydent Kazachstanu Kasym-Jomart Tokajew powiedział na początku tego miesiąca, że ​​jest to najgorsza klęska żywiołowa, jakiej kraj był świadkiem od 80 lat.

Władze regionalne podały, że poziom rzeki Tobol, dopływu rzeki Irtysz, wzrósł o 23 cm (9 cali) w ciągu czterech godzin do 6 rano (01:00 GMT) w poniedziałek.

Powodzie zatopiły także domy w obwodzie tomskim w południowo-zachodniej części Syberii – podali regionalni urzędnicy w aplikacji Telegram.

W poniedziałek w pobliżu Tomska, regionalnego centrum administracyjnego, zalanych zostało prawie 140 domów, a 84 osoby ewakuowano.