Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Lai, potentat medialny z Hongkongu, zamraża akcje zgodnie z prawem o bezpieczeństwie | Wiadomości o protestach w Hongkongu

Skorzystanie z uprawnień wynikających z ustawy o bezpieczeństwie po raz pierwszy w celu zaatakowania spółki giełdowej może mieć wpływ na morale inwestorów w mieście.

Władze Hongkongu zamroziły majątek uwięzionego przedsiębiorcy medialnego Jimmy’ego Lai, w tym wszystkie udziały w jego firmie Next Digital – po raz pierwszy w centrum finansowym zaatakowano spółkę notowaną na liście przepisów bezpieczeństwa narodowego.

Minister bezpieczeństwa Hongkongu, John Lee, powiedział w oświadczeniu rządu, że wśród ataków znalazły się również lokalne konta bankowe trzech firm należących do Lai.

W komunikacie, opublikowanym po zamknięciu rynku w piątek, Lee wydał pisemne zawiadomienia o zamrożeniu wszystkich akcji Next Digital Limited należących do (Jimmy’ego) Lai Chee-yinga oraz nieruchomości na krajowych rachunkach bankowych trzech posiadanych firm. Z jego strony. „

Lay został skazany na 14 miesięcy więzienia za udział w nielegalnych zgromadzeniach podczas prodemokratycznych protestów w 2019 roku.

Ma trzy zarzuty, rzekomo na podstawie nowego kompleksowego prawa bezpieczeństwa narodowego nałożonego przez Pekin, w tym zmowy z obcym krajem.

Działania przeciwko jego mieniu zostały również podjęte na podstawie ustawy o bezpieczeństwie, która kryminalizuje czyny takie jak sabotaż, bunt, zmowa z obcymi siłami oraz separacja z możliwością dożywotniego pozbawienia wolności.

Decyzja władz, by po raz pierwszy skorzystać z uprawnień wynikających z prawa w celu zaatakowania spółki notowanej na giełdzie w Hongkongu, mogła mieć konsekwencje dla nastrojów inwestorów.

Według agencji rządowych, bankierów i prawników od czerwca ubiegłego roku pojawiły się oznaki ucieczki kapitału.

tłumienie

Pekin powiedział, że nałożył prawo na byłą kolonię brytyjską, aby przywrócić porządek po miesiącach prodemokratycznych i antychińskich protestów w 2019 roku.

Jednak krytycy twierdzą, że chińscy przywódcy komunistyczni używali tego prawa do tłumienia wolności i działaczy na rzecz demokracji – z których wielu zostało aresztowanych i uwięzionych lub uciekło na wygnanie.

Dyrektor generalny Next Digital, Cheung Kim-hung, powiedział Apple Daily, że zamrożone aktywa Lai nie mają nic wspólnego z kontami bankowymi Next Digital i że nie będzie to miało wpływu na jej operacje i finanse.

READ  Rada Badaczy Bezpieczeństwa Wspiera Statek Titan

Pracownicy firmy zobowiązali się do „dalszego wypełniania swoich obowiązków i dalszego raportowania” w oświadczeniu opublikowanym na stronie związku zawodowego Next Digital na Facebooku.

Dyrektor generalny Next Digital, Cheung Kim-hung, powiedział Apple Daily, że zamrożone aktywa Lai nie mają nic wspólnego z kontami bankowymi Next Digital i że nie będzie to miało wpływu na jej operacje i finanse. [File: Isaac Lawrence/AFP]

Zgodnie z lokatami na giełdzie w Hongkongu Lai jest głównym udziałowcem Next Digital i posiada 71,26% akcji wycenianych na około 350 mln HK $ (45 mln USD) w oparciu o piątkową cenę zamknięcia.

Nie było od razu jasne, jaka jest wartość innych aktywów „majątkowych”, które władze zamroziły.

Next Digital prowadzi Apple Daily, najbardziej wpływową gazetę prodemokratyczną w Hongkongu, która od dawna jest solą w oku władz Hongkongu i Chin.

Wysocy rangą urzędnicy z Hongkongu ostrzegli niedawno Apple Daily przed publikacją i rozmawiali o możliwym wprowadzeniu ustawy o fałszywych wiadomościach. Krytycy powiedzieli, że to wszystko było częścią trwającej walki z mediami w mieście.

Tajwańskie ramię Apple Daily poinformowało w piątek, że zaprzestanie wydawania wersji drukowanej, obwiniając niższe przychody z reklam i bardziej związane z polityką warunki pracy w Hongkongu.