Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Leasing? Oto kilka wskazówek, jak przeprowadzić reformy rządowe

Nadchodzą zmiany w zasadach wynajmu w Nowej Zelandii. Co zatem mogą zrobić najemcy w nadchodzących miesiącach?

Rząd ujawnił, że zniesie kilka przepisów dotyczących czynszów wprowadzonych w 2020 roku.

Zmiany te obejmowały ponowne wprowadzenie 90-dniowego wypowiedzenia bez przyczyny w przypadku najmu okresowego.

Obecnie wynajmujący mogą wypowiedzieć umowę najmu jedynie z kilku powodów, które muszą określić – na przykład przez najemcę, który stale nie płaci czynszu, sprzedaż lub remont nieruchomości. Właściciele nie będą już musieli podawać powodu wypowiedzenia umowy najmu.

Właściciele nie będą musieli podawać konkretnego powodu, dla którego nie będą kontynuować umowy najmu na czas określony po upływie tego okresu.

Rząd ogranicza także okres, w którym właściciele muszą powiadomić najemców o opuszczeniu nieruchomości, gdy właściciele chcą się do niej wprowadzić.

Właściciele muszą obecnie powiadomić o zakończeniu umowy najmu z 63-dniowym wyprzedzeniem, jeśli oni sami lub ich rodzina muszą mieszkać w nieruchomości lub jeśli w umowie najmu wskazano, że nieruchomość jest zwykle wykorzystywana przez pracowników, a pracownik się wprowadza. (To drugie dotyczy zazwyczaj kwater agroturystycznych dostępnych dla pracowników.) Ten okres wypowiedzenia zostanie skrócony z 63 dni do 42 dni.

Minister Mieszkalnictwa twierdzi, że „wojna” rozpoczęta przez poprzedni rząd przeciwko właścicielom mieszkań dobiegła końca.

Do 42 dni z dotychczasowych 90 dni skrócony zostanie także okres wypowiedzenia lokalu w związku z jego sprzedażą.

Tymczasem rząd skraca okres wypowiedzenia umowy najmu okresowego do 21 dni. Spadek z obecnych 28 dni.

Minister mieszkalnictwa Chris Bishop powiedział, że nadchodzące zmiany są „rozsądnymi zmianami pro-najemcami”, „… mającymi na celu zwiększenie podaży nieruchomości na wynajem”.

„Bądźcie czujni, najemcy”.

Właściciele nie mogą jeszcze uchwalić żadnej z nadchodzących zmian rządowych

Angela Maynard ze Stowarzyszenia Ochrony Lokatorów (Auckland) nie podziela poglądu Bishopa, że ​​nadchodzące zmiany w zasadach najmu są korzystne dla najemców.

READ  Prezydent USA Joe Biden przygotowuje się do pierwszego powołania do składu Sądu Najwyższego

„Co z tego będzie dla najemców? Powiedz mi, co byłoby lepsze dla najemców – nie ma nic” – powiedziała.

„To ogromny krok wstecz, ponieważ nie zapewnia najemcom żadnej ochrony”.

Maynard stwierdził, że posunięcia rządu są rozczarowujące dla zwolenników, którzy w latach 1986–2020 prowadzili kampanię na rzecz zmian w prawach najemców.

„Obecnie jesteśmy całkowicie sfrustrowani brakiem opieki i współczucia dla naszych najemców”.

Maynard zwraca jednak uwagę, że zmiany nie weszły jeszcze w życie. Powiedziała, że ​​najemcy powinni mieć świadomość, że właściciele będą próbowali wprowadzić jakiekolwiek nowe zasady wcześniej.

„Mówiliśmy: «Bądźcie czujni, najemcy.» [landlords] „Nie próbuj poruszać tego teraz” – powiedziała.

„Będziemy uważnie monitorować tę sprawę, aby się upewnić” – dodał [people] wiem to [the changes haven’t] – To się jeszcze wydarzyło.

Rząd przedstawi projekt ustawy wprowadzającej te zmiany w maju; Oczekiwano jednak, że wejdzie w życie dopiero na początku 2025 roku.

Bądź świadomy tego, co się nie zmienia

Maynard powiedział, że najemcy powinni wiedzieć, że inne zasady dotyczące czynszów – takie jak liczba podwyżek czynszu – nie uległy zmianie.

„Pozostają takie same, ale raz w to wątpię [the new rules] „Jeśli to wejdzie w życie, wielu właścicieli, którzy wiedzą, że ich najemców nie stać na podwyżkę czynszu, wystawi po prostu 90-dniowe wypowiedzenie, aby mogli wprowadzić do nieruchomości najemcę płacącego wyższy czynsz”. Powiedział.

Każdy najemca, który uważa, że ​​został potraktowany niesprawiedliwie, powinien skontaktować się z organizacją, taką jak: Stowarzyszenie Ochrony Lokatorów Maynard powiedział, żeby sprawdzić ich opcje.

Właściciele i najemcy powinni mieć świadomość, że pozostałe zasady dotyczące wynajmu pozostają takie same.

Rady dla właścicieli nieruchomości

Maynard miał także kilka rad dla właścicieli przed wprowadzeniem nowych przepisów rządowych.

READ  Boris Johnson poprosił o rezygnację z konserwatywnego posła Davida Davisa podczas pytań do premiera

„Przysmaki [tenants] „Szanujcie ich i nie wykorzystujcie ich” – powiedziała.

„Wynajmujący musi cenić dobrych najemców i nie próbować w żaden sposób działać przeciwko nim, manipulując lub próbując egzekwować prawo”. [it] Zanim ustawa została uchwalona.”