Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Litwa wzywa urzędników państwowych do pozbycia się chińskich telefonów

Litwa wezwała wielu swoich obywateli do pozbycia się chińskich telefonów Huawei i unikania kupowania nowych ze względu na obawy cenzury.

Jeden z krajów europejskich wezwał swoich urzędników do pozbycia się smartfonów wyprodukowanych w Chinach i unikania kupowania nowych po tym, jak eksperci odkryli, że zawierają one „alarmujące” oprogramowanie do automatycznego monitorowania i inne luki w zabezpieczeniach.

Litewskie Ministerstwo Obrony i Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa przetestowały telefony 5G chińskich producentów, w tym Xiaomi i Huawei.

Popularne urządzenie Xiaomi – firmy, która sprzedaje w UE więcej smartfonów niż jakikolwiek inny producent – ​​jest w stanie wykryć i rozszyfrować terminy „wolny Tybet”, „ruch demokratyczny” i „niech żyje niepodległość Tajwanu”.

Wysyłał informacje o działaniach swoich właścicieli – w tym o tym, jak długo korzystali z różnych aplikacji – na serwer należący do Singapuru, poza zasięgiem surowych przepisów UE dotyczących danych.

Raport wykrył również lukę w Huawei P40 5G, która naraża użytkowników na ryzyko naruszenia cyberbezpieczeństwa.

„Oficjalna Huawei AppGallery AppGallery kieruje użytkowników do zewnętrznych sklepów internetowych, w których niektóre aplikacje zostały ocenione przez oprogramowanie antywirusowe jako złośliwe lub zainfekowane wirusami” – czytamy we wspólnym oświadczeniu litewskiego Ministerstwa Obrony i Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego.

„Ryzyko, o którym mówimy, jest realne” – powiedział wiceminister obrony Litwy Margis Apukevicius. Francja Agencja prasowaOpisał wyniki jako „alarmujące”.

Odnotowując, że około 200 instytucji publicznych w państwie bałtyckim korzysta z urządzeń wyprodukowanych w Chinach, minister powiedział, że sektor publiczny jako całość „nie powinien używać” chińskiego sprzętu.

„To najlepsza miara redukcji ryzyka” – dodał.

„Naszą rekomendacją nie jest kupowanie nowych chińskich telefonów i jak najszybsze pozbycie się tych już zakupionych”.

Rzeczniczka Xiaomi powiedziała BBC Jego urządzenia nie cenzurują komunikacji do i od użytkowników.

„Xiaomi nigdy i nigdy nie będzie ograniczać ani zakazywać jakichkolwiek osobistych zachowań użytkowników smartfonów, takich jak wyszukiwanie, dzwonienie, przeglądanie sieci lub korzystanie z oprogramowania komunikacyjnego innych firm”.

READ  Policja Wiktorii otoczyła synagogę Riponlea

Jeśli chodzi o Huawei, rzecznik Huawei zaprzeczył zarzutom, mówiąc BBC, że przestrzega on przepisów ustawowych i wykonawczych krajów, w których prowadzi działalność, i stawia na cyberbezpieczeństwo i prywatność.

„Dane nigdy nie są przetwarzane poza urządzeniem Huawei” – powiedział.

„AppGallery gromadzi i przetwarza tylko niezbędne dane, aby umożliwić swoim klientom wyszukiwanie, instalowanie i zarządzanie aplikacjami innych firm w taki sam sposób, jak inne sklepy z aplikacjami”.

Huawei przeprowadził również kontrole bezpieczeństwa, aby upewnić się, że użytkownik pobiera tylko „bezpieczne aplikacje”.

Odkrycie następuje w warunkach napiętych stosunków między Chinami a krajem europejskim.

W maju Litwa opuściła Forum Współpracy z Chinami 17+1 z Europą Środkowo-Wschodnią, nazywając je dzielącymi.

W lipcu zgodził się na otwarcie przedstawicielstwa Tajwanu we własnym imieniu, wywołując kampanię nacisku ze strony Chin, które starają się odizolować samorządną, demokratyczną wyspę na Morzu Południowochińskim od sceny międzynarodowej.

Pekin zatrzymał pociągi towarowe na Litwę i zaprzestał wydawania zezwoleń na eksport żywności w związku z decyzją dotyczącą Tajwanu, który komunistyczny rząd uważa za kraj oczekujący na zjednoczenie, w razie potrzeby siłą.

– z przewodami