Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Lot helikopterem na Marsa NASA może nastąpić już w poniedziałek

Innowacyjny helikopter marsjański NASA może wykonać swój pierwszy lot nad czerwoną planetą już w poniedziałek, po ponad tygodniowym opóźnieniu spowodowanym możliwym problemem technicznym, podała amerykańska agencja kosmiczna.

Mały lot helikopterem będzie pierwszym napędzanym i kontrolowanym lotem na innej planecie i pomoże NASA zebrać bezcenne dane o warunkach na Marsie.

„NASA celuje dopiero w poniedziałek 19 kwietnia, pierwszy lot helikoptera Mars Innovation” – poinformowała w sobotę amerykańska agencja kosmiczna.

NASA poinformowała, że ​​dane powrócą na Ziemię „kilka godzin po autonomicznym locie”, który wystartuje około 3:30 rano (7:30 GMT).

Dziewiczy lot Ingenuity był początkowo zaplanowany w zeszłą niedzielę, ale został opóźniony po potencjalnym problemie, który pojawił się podczas testu dużych prędkości czterofuntowych (1,8 kg) wirników helikoptera.

NASA opisuje bezprecedensową eksploatację helikoptera jako ryzykowną: lot jest wyzwaniem, ponieważ powietrze na Marsie jest tak rzadkie – mniej niż 1% ciśnienia atmosfery ziemskiej.

Helikopter przybył na Marsa, przymocowany do spodu statku kosmicznego Perseverance, który wylądował 18 lutego.

Po locie helikopterem Ingenuity prześle dane techniczne dotyczące wytrwałości na temat tego, co zrobił, a informacje te zostaną przesłane na Ziemię.

Misja helikoptera na Marsie jest równoważna z pierwszym lotem z napędem na Ziemi – wykonanym przez braci Wright w 1903 roku w Kitty Hawk w Północnej Karolinie. Kawałek materiału z tego samolotu został umieszczony wewnątrz Ibdaa na cześć tego wyczynu.

bfm / mdl

READ  Dlaczego na Marsie nie ma tęczy? Ekspert NASA wyjaśnia