Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Macron przystąpił do reformy systemu emerytalnego bez głosowania

Posunięcie to było przyznaniem, że rządowi brakowało większości w Zgromadzeniu Narodowym, aby uchwalić ustawę podnoszącą wiek emerytalny z 62 do 64 lat po tygodniach demonstracji i strajków.

Senat przyjął ustawę wcześniej w czwartek, ale obawy partii rządzącej i niechęć prawicowej opozycji do opowiedzenia się po stronie Macrona oznaczają, że rządowi grozi przegrana w izbie niższej.

„Nie możemy ryzykować, że 175 godzin debaty parlamentarnej pójdzie na marne” – powiedziała posłom premier Elisabeth Borne, krzycząc wśród szyderstw i okrzyków z ław opozycji, którzy głośno śpiewali francuski hymn narodowy w proteście.

Związki zawodowe i analitycy polityczni ostrzegali już, że przyjęcie ustawy bez głosowania — powołując się na art. 49 ust. 3 Konstytucji — grozi radykalizacją przeciwników i podważeniem demokratycznej legitymacji ustawy.

„To kompletna porażka rządu” – powiedziała później dziennikarzom Marine Le Pen, liderka skrajnej prawicy. „Od samego początku rząd łudził się myśląc, że ma większość” – powiedziała.

Według sondaży dwie trzecie Francuzów sprzeciwia się reformie emerytalnej.

Szef Partii Socjalistycznej Olivier Faure dodał: „Kiedy prezydent republiki nie ma większości w kraju ani większości w Zgromadzeniu Narodowym, musi wycofać ustawę”.

Niektóre partie opozycyjne, w tym Le Pen, mają ogłosić w piątek wotum nieufności dla centrowego rządu, ale oczekuje się, że rząd Burneya przetrwa dzięki poparciu prawicowych republikanów.

– Drugi termin –

Związki zawodowe wezwały do ​​dalszych protestów, a wielotysięczny tłum zebrał się spontanicznie w centrum paryskiego Place de la Concorde, po drugiej stronie Sekwany od Parlamentu, obserwowany przez policję.

„Wymuszanie tego z 49,3 powinno prowadzić do reakcji równej pogardzie dla ludzi” – powiedział AFP Felipe Martinez, przewodniczący skrajnie lewicowego związku zawodowego CGT. „Protesty i strajki muszą przyspieszyć”.

Uchwalenie prawa bez głosowania grozi dalszą wrogością wobec kraju i pogłębieniem nastrojów anty-Macron, powiedział AFP Antoine Prestel, ekspert opinii publicznej w Jean-Jaurès Foundation, think tanku w Paryżu.

READ  Posrebrzany świecznik, sztućce ukryte przez żydowskich właścicieli w czasie II wojny światowej, odnalezione w polskim domu

„To da kolejny impuls protestom. Może doprowadzić do większej presji na rząd” – powiedział.

Sondaże pokazują, że prawie osiem na dziesięć osób sprzeciwia się legislacji w ten sposób, podczas gdy coraz więcej osób traci wiarę we francuską demokrację, powiedział.

Po nieudanej próbie przeforsowania reformy emerytalnej podczas swojej pierwszej kadencji, Macron powrócił do tej kwestii, prowadząc kampanię na rzecz reelekcji w kwietniu ubiegłego roku.

Pokonał Le Pena, prowadząc go na platformie pro-biznesowej, która obiecywała zmniejszenie bezrobocia i skłonienie Francuzów do „więcej pracy” w celu sfinansowania systemu ubezpieczeń społecznych.

Ale potem stracił większość parlamentarną w czerwcu po wyborach do Zgromadzenia Narodowego.

Pomimo ostrzeżeń sojuszników o terminie reformy emerytalnej tak szybko po pandemii Covid-19 i w samym środku kryzysu związanego z kosztami życia, 45-letni były bankier inwestycyjny nie ustępował.

– Stosy śmieci –

Pociągi, szkoły, usługi publiczne i porty zostały dotknięte strajkami w ciągu ostatnich sześciu tygodni w ramach jednych z największych protestów od dziesięcioleci.

Szacuje się, że 7 marca na ulice wyszło 1,28 miliona ludzi.

Trwający strajk śmieciarzy w Paryżu spowodował, że na ulicach zgromadziło się około 7 000 ton śmieci, które przyciągają szczury i denerwują turystów.

Strajk został przedłużony do następnego poniedziałku, co może spowodować poważne problemy ze zdrowiem publicznym, co prowadzi do rosnących wezwań władz do interwencji.

Rząd argumentuje, że podniesienie wieku emerytalnego, zniesienie przywilejów dla niektórych pracowników sektora publicznego i zaostrzenie kryteriów uzyskania pełnej emerytury są konieczne, aby zapobiec pogłębieniu się dużego deficytu.

Taka zmiana zbliżyłaby Francję do europejskich sąsiadów, z których większość podniosła wiek emerytalny do 65 lat lub więcej.

Związki zawodowe i inni krytycy twierdzą, że reforma będzie karać pracowników o niskich dochodach na stanowiskach fizycznych, którzy zwykle wcześnie rozpoczynają karierę, zmuszając ich do pracy dłużej niż absolwenci mniej dotknięci zmianami.

READ  Projekt rezolucji wzywa kraje do powrotu w przyszłym roku z lepszymi celami na 2030 r.

Polityczne implikacje narzucenia reformy, której sprzeciwia się większość społeczeństwa, są niepewne.

Martinez ostrzegł w tym tygodniu, że Macron zaryzykował „oddanie kluczy” do prezydentury Le Pen w następnych wyborach w 2027 roku.

burs-adp / sjw / bp