Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Malediwy głosują w wyborach parlamentarnych w atmosferze rywalizacji między Indiami a Chinami |  Wiadomości wyborcze

Malediwy głosują w wyborach parlamentarnych w atmosferze rywalizacji między Indiami a Chinami | Wiadomości wyborcze

Decyzje prezydenta Mohameda Moiso zmierzające do coraz większego oddalenia się od New Delhi wywołały napięcia.

Wyborcy na Malediwach oddali swoje głosy w wyborach parlamentarnych kluczowych dla prezydenta Mohameda Moizo, który od dojścia do władzy we wrześniu ubiegłego roku przyjął prochińskie stanowisko i odsunął naród archipelagu od jego dawnego sojusznika, Indii.

Indie i Chiny z wielkim zainteresowaniem przyglądają się zaplanowanym na niedzielę wyborom, rywalizując o wpływy w wyspiarskim państwie, które słynie z czystych plaż i luksusowych kurortów oraz cieszy się strategicznym położeniem na Oceanie Indyjskim, przez które przechodzą światowe linie żeglugowe pomiędzy Wschodem a Zachodem. .

W niedzielnych wyborach uprawnionych do oddania głosu jest około 284 000 osób, a wstępne wyniki mają zostać znane jeszcze tego samego dnia.

Sześć partii politycznych i niezależnych grup wystawiło 368 kandydatów na 93 mandaty w parlamencie. Oczekuje się, że podziały we wszystkich głównych ugrupowaniach politycznych, w tym w koalicji rządzącej pod przewodnictwem Ludowego Kongresu Narodowego Moiso i opozycyjnej Malediwskiej Partii Demokratycznej, utrudnią którejkolwiek partii zdobycie zdecydowanej większości.

„To być może najtrudniejsze do przewidzenia wybory, biorąc pod uwagę wysoki stopień podziału frakcyjnego, także w koalicji rządzącej” – powiedział Azim Zahir, wykładowca i pracownik naukowy w dziedzinie stosunków międzynarodowych i polityki na Uniwersytecie Australii Zachodniej w Perth.

Zauważył, że opozycyjna Partia Demokratyczno-Demokratyczna, która zgarnęła ostatnie wybory parlamentarne w 2019 r., była „bardzo spójna i dzięki temu uzyskała przeważającą większość”. Zahir dodał: „Nadal uważam, że większość mandatów zdobędą koalicja rządząca i Partia Demokratyczno-Demokratyczna”.

Moizo wygrał zeszłoroczne wybory prezydenckie na podstawie obietnic odcięcia wpływów Indii poprzez kampanię „Wyjdź z Indii”. Był powszechnie postrzegany jako kandydat na pełnomocnika byłego prezydenta Abdulli Yameena, który sprawował władzę w latach 2013–2018 i którego wyrok 11 lat więzienia pod zarzutem przekupstwa został w zeszłym tygodniu unieważniony przez sąd.

READ  Jacinda Ardern podczas swojej wizyty w Japonii otrzymuje Olbrzymiego Sorrowful Tańczącego Kiwi | Nowa Zelandia

Od czasu objęcia urzędu przez Moiso obaj mężczyźni pokłócili się, a Yameen utworzył konkurencyjną partię, Narodowy Front Ludowy, aby zakwestionować zaplanowane na niedzielę wybory.

W przeddzień wyborów Mwizo, który oskarżył swojego bezpośredniego poprzednika Mohameda Ibrahima Soliha o zagrażanie suwerenności narodowej poprzez nadanie Indiom zbyt dużych wpływów, zaapelował do wyborców, aby w celu ochrony niepodległości kraju zapewnili jego koalicji większość w parlamencie.

„Wszyscy, którzy kochają nasz naród, muszą upewnić się, że decyzja, którą podejmą jutro, będzie decyzją zabezpieczającą przyszłość naszego narodu” – powiedział. Dodał: „Głos, który oddasz jutro, musi dotyczyć suwerenności narodowej i ochrony naszego narodu”.

Obecny przywódca podkreślił wysiłki swojego rządu mające na celu deportację około 75 członków personelu armii indyjskiej stacjonujących na Malediwach, twierdząc, że jego partia potrzebuje większości w parlamencie, aby zrealizować obietnicę z kampanii.

Znana działalność indyjskiego personelu wojskowego polegała na obsłudze dwóch samolotów podarowanych przez Indie i pomaganiu w ratowaniu ludzi, którzy utknęli na morzu lub stanęli w obliczu katastrofy na morzu. Muizzu chce, aby cywile przejęli tę działalność.

Tymczasem opozycja przedstawiała niedzielne wybory jako wybór między autorytaryzmem a demokracją.

Były prezydent Solih zaapelował do wyborców biorących udział w ostatnim wiecu wyborczym DDP w sobotę, aby głosowali na opozycję w celu pociągnięcia rządu do odpowiedzialności.

„Jutrzejsze głosowanie dotyczy ochrony demokracji, o którą wszyscy tak ciężko tu walczyliśmy” – powiedział zwolennikom.

Obecny parlament, zdominowany przez Partię Demokratyczną Soliha, stara się udaremnić wysiłki Moizo na rzecz reorganizacji dyplomacji archipelagu.

Stosunki między Indiami a Malediwami uległy dalszemu pogorszeniu w styczniu, kiedy indyjscy aktywiści mediów społecznościowych rozpoczęli bojkot turystyki na Malediwach.

Posunięcie to było odpowiedzią na pogardliwe uwagi trzech wiceministrów Malediwów pod adresem premiera Indii Narendry Modiego za podniesienie pomysłu promowania turystyki na Lakshadweep, łańcuchu indyjskich wysp podobnych do Malediwów.

READ  Lokalny przywódca ostrzega, że ​​zniszczenie Amazonii może wywołać „apokalipsę”

Według najnowszych statystyk rządu Malediwów liczba indyjskich turystów spadła, co spowodowało spadek kraju z głównego źródła turystów zagranicznych na szóste miejsce.

Moizu odwiedził Chiny na początku tego roku i wynegocjował zwiększenie liczby turystów i lotów z Chin. Jego rząd przyznał także chińskim przedsiębiorstwom państwowym prestiżowe kontrakty infrastrukturalne.

W 2013 roku Malediwy dołączyły do ​​chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, której celem jest budowa portów i autostrad w celu rozszerzenia handlu – i wpływów Chin – w Azji, Afryce i Europie.

Malediwy składają się z około 1200 atoli i atoli, które zamieszkuje około 520 000 ludzi.