Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Marszałek kanadyjskiego parlamentu rezygnuje po uczczeniu weterana nazizmu

Marszałek kanadyjskiego parlamentu rezygnuje po uczczeniu weterana nazizmu

„Z ciężkim sercem zgłaszam się, aby poinformować członków o mojej rezygnacji ze stanowiska spikera Izby Gmin” – powiedział Anthony Rota legislatorom z sali parlamentu, wyrażając „głęboki żal z powodu mojego błędu”.

„Biorę pełną odpowiedzialność za swoje czyny” – kontynuował Rutte, twierdząc, że jego rezygnacja zacznie obowiązywać do końca środy.

Rota dodała, że ​​parlamentarne uznanie Hanki „spowodowało ból jednostek i społeczności, w tym społeczności żydowskiej w Kanadzie i na całym świecie, a także osób, które przeżyły nazizm, między innymi w Polsce”.

Rutte znalazł się pod rosnącą presją, aby ustąpić po incydencie, który miał miejsce w piątek podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w parlamencie.

ROTA złożyła wówczas hołd Jaroslavowi Hunce, 98-letniemu ukraińskiemu emigrantowi, który również przebywał z wizytą w parlamencie i pochodził z okręgu wyborczego Rota.

Pochwalił Hunkę jako „ukraińsko-kanadyjskiego weterana II wojny światowej, który walczył z Rosjanami o niepodległość Ukrainy” oraz „bohatera ukraińskiego i bohatera kanadyjskiego”, wywołując owację na stojąco ze strony członków.

Jednak Honka tak naprawdę służył w 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS, „nazistowskiej jednostce wojskowej, której zbrodnie przeciwko ludzkości podczas Holokaustu są dobrze udokumentowane” – twierdzi Centrum Przyjaciół Szymona Wiesenthala.

Żydowska grupa wsparcia nazwała to wydarzenie „szokującym” i „niezwykle niepokojącym”.

We wtorek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Jolie dołączyła do grupy osób wzywających marszałka parlamentu do rezygnacji.

„To, co wydarzyło się w piątek, jest całkowicie nie do przyjęcia” – powiedziała reporterom w parlamencie.

Dodał: „To wstyd dla Izby Reprezentantów i Kanadyjczyków i uważam, że przewodniczący Izby powinien wysłuchać członków Izby i ustąpić”.

„Najgłębsze przeprosiny” –

Kilka partii politycznych w Kanadzie również wezwało Rutte do ustąpienia.

Rutte, liberalny poseł, przeprosił w niedzielę, mówiąc, że „później dowiedział się więcej informacji”, które sprawiły, że pożałował swoich komentarzy na temat Honki.

READ  Ukraina mówi, że rosyjscy żołnierze ukradli śmiercionośny materiał radioaktywny z Czarnobyla

„Ta inicjatywa była w całości moja… i szczególnie chcę najserdeczniej przeprosić społeczności żydowskie w Kanadzie i na całym świecie” – powiedział.

Premier Justin Trudeau w poniedziałek nazwał uwagi Rutte’a haniebnymi.

Główna opozycyjna Partia Konserwatywna skrytykowała administrację Trudeau za niedopełnienie obowiązku sprawdzenia Honki, mimo twierdzeń, że nie została ona wcześniej powiadomiona o jego zaproszeniu na wydarzenie.

Wizyta Zełenskiego w Kanadzie była trzecim przystankiem w podróży mającej na celu wzmocnienie wsparcia międzynarodowego, po wygłoszeniu przemówienia przed ONZ i wizycie u prezydenta USA Joe Bidena w Waszyngtonie.

Podczas wizyty Trudeau zadeklarował dodatkową pomoc dla ogarniętego wojną kraju Zełenskiego.

W Kanadzie mieszka druga co do wielkości społeczność ukraińska na świecie, a Zełenski w przemówieniu przed parlamentem podziękował za wsparcie udzielone Kijówowi od czasu napływu wojsk rosyjskich przez granicę ukraińską w lutym 2022 roku.

ok/sz/naq