Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Grozi zamknięcie rządu USA, gdy Republikanie blokują wydatki

Grozi zamknięcie rządu USA, gdy Republikanie blokują wydatki

Stanom Zjednoczonym kończy się czas na uniknięcie częściowego zawieszenia działalności rządu w ciągu pięciu dni, ponieważ prawicowi Republikanie w Izbie Reprezentantów odmawiają wycofania się ze swoich żądań dotyczących ogromnych cięć wydatków, w tym wstrzymania pomocy dla Ukrainy.

Prezydent Joe Biden wezwał Republikanów w Kongresie, aby „zaczęli wykonywać pracę, do której wybrała ich Ameryka”, ostrzegając, że czarnoskórzy Amerykanie odczują szczególnie ucierpienie, jeśli w sobotę rządowi zabraknie pieniędzy bez uchwalenia nowego budżetu.

Jednak były prezydent Donald Trump, główny kandydat Partii Republikańskiej na urząd prezydenta w 2024 r., wezwał swoich twardogłowych sojuszników w Izbie Reprezentantów, w tym Matta Gaetza i Marjorie Taylor Greene, aby nie poddawali się.

„Jeśli nie zdobędziesz wszystkiego, przestań!” Pisał samodzielnie Prawda społeczna platformę, utrzymując, że kraj jest „systematycznie niszczony przez radykalnych lewicowych marksistów, faszystów i bandytów-demokratów”.

Beczka w kierunku zamknięcia

Po czterech miesiącach unikania najbardziej ryzykownej możliwości niewypłacalności kredytu największa gospodarka świata ponownie znajduje się na skraju konwulsji, a w weekend zgasną światła.

Częściowe zawieszenie działalności rządu oznacza, że ​​od 1 października miliony Amerykanów przestaną otrzymywać wypłaty i zasiłki socjalne.

Republikanom, którzy przewodzą 435-osobowej Izbie Reprezentantów niewielką większością 221 członków, nie udało się uchwalić zwykłej serii ustaw ustalających budżety departamentów na kolejny rok budżetowy, który rozpoczyna się w niedzielę.

Niewielka grupa prawicowych Republikanów odmówiła przyjęcia ustaw budżetowych.

Spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy, który spędził weekend bezskutecznie próbując wynegocjować porozumienie, powiedział w poniedziałek, że ma nadzieję na przełom.

„Słuchaj, wierzę we wszystko” – powiedział Powiedział reporterom. „Nigdy się nie poddaję.”

Przywódcy partii nie mają nawet głosów, aby zaproponować krótkoterminową ustawę o finansowaniu na poziomie wydatków na rok 2023 – zwaną uchwałą ciągłą – aby rząd pozostał otwarty do północy w sobotę.

Zamknięcie działalności zagroziłoby finansom pracowników parków narodowych, muzeów i innych obiektów korzystających z funduszy federalnych, ale mogłoby również wiązać się ze znacznym ryzykiem politycznym dla Bidena, który będzie ubiegał się o reelekcję w 2024 r.

„Finansowanie rządu jest jednym z podstawowych i fundamentalnych obowiązków Kongresu” – powiedział Demokrata reporterom w Białym Domu.

„A jeśli Republikanie w Izbie Reprezentantów nie zaczną wykonywać swojej pracy, powinniśmy przestać ich wybierać”.

Czarna społeczność będzie cierpieć

Biden powiedział, że kilka miesięcy temu on i McCarthy uzgodnili poziom wydatków rządu, który „sfinansowałby podstawowe priorytety przy jednoczesnym dalszym zmniejszaniu deficytu o 1 bilion dolarów w ciągu następnej dekady”.

READ  Ekipy pracują przez całą noc, aby powstrzymać „burzę ogniową”, podczas której w pobliżu Kerrang w północnej Wiktorii zostaje zniszczonych 6000 bel siana.

Dodał: „Obecnie w Izbie Reprezentantów znajduje się niewielka grupa ekstremistycznych republikanów, która nie chce przestrzegać tego porozumienia i każdemu w Ameryce może zapłacić za to cenę”.

„Zawarliśmy umowę, uścisnęliśmy dłonie, powiedzieliśmy, że to właśnie zrobimy, a teraz wycofują się z umowy, co obecnie nie jest wielką niespodzianką”.

„Szczególnie czarna społeczność ucierpi, jeśli tak się stanie” – ostrzegł Biden.

„Na przykład zamknięcie zagrozi pomocy żywnościowej dla około siedmiu milionów matek i dzieci” – dodał.

„To nieproporcjonalnie wpłynie na czarne rodziny. Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast musiałby wstrzymać prawie wszystkie prace wykonawcze mające na celu zwalczanie dyskryminacji w zakresie mieszkalnictwa. EPA będzie musiała zaprzestać swoich ważnych prac na rzecz osiągnięcia sprawiedliwości środowiskowej.

Wezwanie do zaprzestania pomocy dla Ukrainy

Impas finansowy powstał po tym, jak Republikanie z Izby Reprezentantów odmówili wsparcia poziomów wydatków rządowych uzgodnionych pomiędzy Bidenem i McCarthym, najwyższym republikaninem w Kongresie.

Jednym z głównych punktów spornych była prośba o dodatkową pomoc dla Kijowa po tym, jak w zeszłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Kongres, żądając większej ilości broni do walki z siłami rosyjskimi po 18 miesiącach wojny.

Obie partie w Senacie popierają ustawę pomocową o wartości 24 miliardów dolarów. Jednak garstka twardogłowych Republikanów w Izbie Reprezentantów grozi zablokowaniem wszelkich środków finansowania obejmujących pomoc.

Nalegając, aby w tym tygodniu kontynuować uchwałę, McCarthy będzie jednocześnie przedstawiał projekty ustaw dotyczących środków indywidualnych mających na celu finansowanie operacji w następnym roku.

Jak dotąd tylko jedno z 12 mandatów przeszło przez Izbę Reprezentantów.

Jednak pani Greene rezygnuje z dalszych planów i obiecała głosować przeciwko przepisom dotyczącym tych ustaw, co doprowadzi do całkowitego wyeliminowania pomocy dla Ukrainy.

„Kongres powinien skupić się na Ameryce, a nie na Ukrainie!” Napisałem na X.

„Jutro zagłosuję na „nie” w sprawie czeku in blanco dla Ukrainy. Ilu Republikanów dołączy do mnie, a ilu będzie głosować za finansowaniem wojny zastępczej Bidena?”

Gaetz, który był głównym agitatorem Partii Republikańskiej u McCarthy’ego, udostępnił w X post Trumpa zatytułowany „Social Truth”. „Trump się ze mną zgadza” – napisał. – Nie mówca McCarthy. Nie ma trwałego rozwiązania. Przełamać gorączkę. Nie odkładać słuchawki.”

READ  Pierwszy przypadek wirusa XE COVID wykryty w Australii

Nowe poziomy polaryzacji

Głosowania nad budżetem w Kongresie regularnie przeradzają się w rozgrywkę, w której jedna strona wykorzystuje perspektywę zawieszenia działalności w celu wymuszenia ustępstw od drugiej, zwykle bez powodzenia.

Trump nałożył 35-dniowe zawieszenie kontroli granicznych w 2018 r., ale ostatecznie ponownie otworzył rząd po tym, jak nie uzyskał ani jednego ustępstwa od Demokratów.

Impasy zawsze zostają rozwiązane, zanim konfrontacje przeradzają się w kryzysy, ale w tym roku spór zaostrzył się ze względu na nowy poziom polaryzacji na Kapitolu.

W Senacie debatę prowadzą dwaj ważni politycy, przywódca większości Demokratycznej Chuck Schumer i jego republikański odpowiednik Mitch McConnell.

Izba i Senat powrócą do obrad we wtorek po długiej przerwie spowodowanej trzydniowym weekendem i żydowskim świętem Jom Kippur.

W rozmowach z McConnellem i Białym Domem Schumer toruje drogę do dalszych rozwiązań, w tym pomocy dla Ukrainy.

Rozwiązanie, które utrzyma funkcjonowanie rządu do początków grudnia, cieszy się poparciem obu stron Senatu, ale prawdopodobnie nie będzie gotowe do głosowania przed zawieszeniem prac i nie będzie miało poparcia republikańskiej prawicy.

Demokraci opieszale rzucili McCarthy’emu ratunek, a on wydaje się niechętny, aby to zaakceptować, podczas gdy powstańcy GOP przedstawiają propozycję jego obalenia.

„Nigdy nie widziałem grupy tak nalegającej na zamknięcie działalności, jak ci szaleni Republikanie MAGA – ta mała grupa” – Schumer powiedział CNN w zeszłym tygodniu.

„Nadal jestem optymistą. Nadal jestem optymistą, że kiedy Senat zacznie działać dwustronnie”, powiedział [way] … Być może Izba Reprezentantów pójdzie za naszym przykładem.”

Jeżeli pan Schumer będzie współpracował z panem McConnellem, aby uchwalić tymczasową lukę w wydatkach, która prawdopodobnie wymagałaby 60 głosów, w tym momencie pan McCarthy będzie miał wybór, czy poddać to pod głosowanie w Izbie, czy nie – co jeszcze bardziej złości jego prawe skrzydło. .

W artykule na stronie internetowej Truth Social Trump skrytykował McConnella i określił go jako „najsłabszego, najgłupszego i najbardziej konfliktowego przywódcę w historii Senatu USA”.

„Demokraci dali już z siebie wszystko i nie mogą uwierzyć, jakie mają szczęście” – napisał.

Marszałek Izby Reprezentantów jest „historycznie słaby”.

Profesor Gordon Flake, dyrektor generalny Perth USA, powiedział, że w przeciwieństwie do poprzednich blokad „to, co mamy dzisiaj w Izbie, to w rzeczywistości nie rywalizacja między Republikanami i Demokratami, ale raczej między różnymi skrzydłami Partii Republikańskiej”.

READ  Wildfire pali Lytton, który trzy razy w tym tygodniu ustanowił nowe rekordy temperatury w Kanadzie

Profesor Flake powiedział Sky News: „Mamy więc historycznie słabego spikera Izby Reprezentantów, spikera McCarthy’ego i grupę 10–15 osób w typie MAGA, wzywających do odnowienia republikanów, aby Ameryka była wielka, którzy są zdeterminowani, aby go osłabić”. .

„Więc tutaj znowu problemem nie jest brak porozumienia między Demokratami i Republikanami, ale fakt, że republikańscy powstańcy, że tak powiem, blokowali uchwalanie indywidualnych ustaw budżetowych na każdym kroku”.

Biały Dom – w obliczu sondaży wskazujących, że Amerykanie są niezadowoleni z prezydenta Bidena – nasilił ataki na Partię Republikańską na Kapitolu.

Sondaż ABC-Washington Post przeprowadzony w niedzielę wykazał, że 40% zarejestrowanych wyborców winiłoby za zawieszenie rządu przede wszystkim Demokratów, podczas gdy 33% obwiniłoby Republikanów. Poczta Waszyngtońska Swoją własną ankietę nazwała „anomalną”.

„To będzie przeszkoda dla Republikanów” – upierała się w poniedziałek reporterom sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre. „To nie powinno się zdarzyć”.

Ostrzeżenie przed problemami Moody’s

Potencjalne zamknięcie następuje zaledwie cztery miesiące po tym, jak Stany Zjednoczone były niebezpiecznie blisko niewypłacalności ze swojego zadłużenia, co mogło mieć tragiczne konsekwencje dla amerykańskiej gospodarki i nie tylko.

Moody’s – jedyna duża agencja ratingowa, która utrzymała swoje maksymalne ratingi dla amerykańskiego długu państwowego – ostrzegł, że najnowszy dramat może zagrozić jej statusowi najwyższego szczebla.

„Chociaż nie będzie to miało wpływu na płatności rządu w zakresie obsługi zadłużenia i jest mało prawdopodobne, aby krótkotrwałe zamknięcie zakłóciło gospodarkę, uwydatni to słabą siłę instytucjonalną i zarządzanie w USA w porównaniu z innymi funduszami państwowymi z ratingiem AAA, na które zwracaliśmy uwagę w ostatnich latach” – dodał. – napisali analitycy Moody’s.

Rząd Stanów Zjednoczonych zatrudnia ponad dwa miliony pracowników cywilnych, a także umundurowany personel wojskowy i wykonawców federalnych. Urzędnicy służby cywilnej uznani za „nieistotnych” będą musieli pozostać w domu podczas izolacji i otrzymać wynagrodzenie dopiero po powrocie.

„Zamknięcie rządu wydaje się nieuniknione od 1 października” – stwierdził w poniedziałkowej notatce ekonomista ANZ Bank Arindam Chakraborty.

„Wcześniejsze przestoje pokazują, że większość produkcji podczas przestojów jest zwykle odzyskiwana. Zdarzenia te zwykle nie mają wpływu na rynki finansowe.

– Z New York Post