Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Masowe wiece i strajki we Francji w związku z reformą emerytalną Macrona

Policja użyła gazu łzawiącego w Paryżu, a drobne starcia miały miejsce również w zachodnim mieście Nantes, ale ponad 260 wieców zorganizowanych przez związki w całym kraju było w większości pokojowe.

Liderzy związkowi obiecali „zatrzymać” Francję podczas największego dnia roboczego z serii strajków w tym roku – cel, który okazał się poza ich zasięgiem, sądząc po zatłoczonych drogach głównych miast.

Jednak tylko jeden na pięć pociągów regionalnych i dużych prędkości kursował, a system paryskiego metra działał zgodnie z rozkładem strukturalnym.

Stojąc na czele paryskiego wiecu, prezes związku CFDT Laurent Berger powiedział.

Jednak 45-letni Macron nie wykazuje żadnych oznak wycofania się z reformy, której był orędownikiem od dojścia do władzy w 2017 r. i którą uważa za niezbędną do obniżenia prognoz deficytu systemu emerytalnego na nadchodzące dziesięciolecia.

Chociaż wtorkowe demonstracje mogą ostatecznie być jednymi z największych od dziesięcioleci, analitycy uważają, że centrysta jest zdeterminowany, by iść naprzód, a Parlament ma głosować nad ustawą na początku przyszłego tygodnia.

„Nawet ci, którzy przewodzą ruchowi opozycyjnemu, nie jestem pewien, czy w to wierzą” – powiedział w poniedziałek LCI TV Jerome Jaafar, analityk polityczny z think tanku CEVIPOF w Paryżu.

– wycofać się? –

We wtorkowych przemówieniach politycznych przeciwników Macrona i przywódców związków zawodowych starano się przekonać wyborców, że masowe protesty uliczne mogą popchnąć rząd w róg, co jest typową cechą francuskiej demokracji.

„Z jednej strony jest wola (Macrona), az drugiej wola ludu” – powiedział Jean-Luc Melenchon, skrajnie lewicowy kandydat na prezydenta, podczas demonstracji w śródziemnomorskim mieście Marsylia.

„Kto powinien mieć ostatnie słowo? Oczywiście powinien to być naród” – dodał, wzywając do nowych wyborów lub referendum w sprawie zmian.

Policja spodziewała się demonstracji od 1,1 do 1,4 miliona ludzi, według szacunków ministra spraw wewnętrznych i związków zawodowych spodziewanych później w ciągu dnia.

READ  11 osób trafiło do szpitala po przerwaniu lotu linii Cathay Pacific z międzynarodowego lotniska w Hongkongu

Chociaż około dwie trzecie osób sprzeciwia się reformie, mniej więcej tyle samo wierzy, że zostanie ona uchwalona, ​​wynika z sondażu przeprowadzonego przez grupę śledczą Elabe, opublikowanego w poniedziałek.

Sondaże pokazują też, że większość ludzi popiera protesty i uważa uciążliwości za uzasadnione.

Ali Toure, 28-letni robotnik budowlany, czekał we wtorek rano na spóźniony pociąg na północ od Paryża, ale powiedział, że to „nic wielkiego”, jeśli spóźni się do pracy o miesiąc.

„Mają prawo do strajku. Praca fizyczna jest ciężka” – powiedział.

Blokada rafinerii ropy naftowej, która trwa od wtorku rano, może spowodować poważne zakłócenia, jeśli będzie kontynuowana w nadchodzących tygodniach.

Według danych Ministerstwa Edukacji, wielu sprzątaczy ulic również zrezygnowało z pracy, a około jedna trzecia nauczycieli przestała pracować we wtorek.

– „Pracuj dłużej” –

Rząd twierdzi, że podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, zniesienie przywilejów pracowników w niektórych sektorach oraz zaostrzenie wymogów dotyczących pełnej emerytury są potrzebne do zrównoważenia systemu emerytalnego.

Francja pozostaje w tyle za większością swoich europejskich sąsiadów, którzy podnieśli wiek emerytalny do 65 lat lub więcej.

Według danych OECD wydatki na emerytury są trzecimi co do wielkości wśród krajów uprzemysłowionych i wynoszą 14,5% produktu krajowego brutto.

„Jeśli chcemy, aby ten system był kontynuowany, musimy pracować dłużej” – powiedział Macron w zeszłym miesiącu.

Ale związki kwestionują ten wniosek i twierdzą, że niewielkie podwyżki składek mogą zapewnić im wypłacalność.

Twierdzą również, że proponowane środki są niesprawiedliwe i nieproporcjonalnie dotkną pracowników o niskich kwalifikacjach, którzy wcześnie rozpoczynają karierę, a także kobiety.

Ustawa jest obecnie przedmiotem debaty w Senacie, a obie izby parlamentu mają głosować do połowy miesiąca lub najpóźniej do 26 marca.

Przywódcy związkowi mają się spotkać we wtorek wieczorem, aby zdecydować o dalszych krokach.

READ  Stany Zjednoczone są zdeterminowane, by wzmocnić społeczeństwo obywatelskie i media w Azji i Pacyfiku, aby przeciwdziałać wpływom Chin

burs-adp/ah/pvh