Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Mayle twierdzi, że ograniczenie inflacji w Argentynie może zająć dwa lata

Mayle twierdzi, że ograniczenie inflacji w Argentynie może zająć dwa lata

Milley odniosła zdecydowane zwycięstwo w niedzielnych wyborach prezydenckich, pokonując Ministra Gospodarki Sergio Massę o 12 punktów, obiecując zaprzestać dziesięcioleci szalejących wydatków rządowych i „zakończyć upadek Argentyny”.

53-latek, którego ze względu na dosadny styl i kontrowersyjne wypowiedzi porównywany jest do byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, zapowiedział „bardzo szybką reorganizację finansów publicznych”.

W serii porannych wywiadów radiowych, w których nakreślił swoją wizję, powiedział, że ma „jasny plan” poradzenia sobie z roczną inflacją na poziomie 140 procent i stopą ubóstwa na poziomie 40 procent.

Podczas kampanii wyborczej Miley obiecała zrzucić walczące peso w stosunku do dolara amerykańskiego i pozbyć się banku centralnego, który oskarża o napędzanie inflacji poprzez drukowanie pieniędzy w celu finansowania nadmiernych wydatków rządowych.

„Dowody empiryczne w przypadku Argentyny mówią, że jeśli dzisiaj ograniczy się emisję monetarną, wyeliminowanie (inflacji) zajmie od 18 do 24 miesięcy” – dodał.

Miley jest przeciwniczką aborcji, proponuje referendum w celu wyeliminowania dostępu do zabiegu i nie wierzy, że za zmiany klimatyczne odpowiedzialny jest człowiek.

Złagodził jednak swój kontrowersyjny ton i skupił się na planach reformy państwa.

„Wszystko, co może znaleźć się w rękach sektora prywatnego, będzie w rękach sektora prywatnego”, w tym państwowy koncern naftowy YPF i państwowe media, powiedziała Miley.

Powiedział, że będzie nalegał na zniesienie rygorystycznej kontroli wymiany walut, choć analitycy twierdzą, że oficjalny kurs peso-dolara to kosztowna fantazja.

Miley powiedziała jednak, że najpierw spróbuje uregulować długi wyemitowane przez bank centralny.

„Jeśli problem banku centralnego nie zostanie rozwiązany, widmo hiperinflacji będzie nas prześladować przez cały czas” – ostrzegł.

– Argentyńczycy mogą wybrać walutę –

W odpowiedzi na pytanie o jego program dolaryzacyjny Miley stwierdziła, że ​​priorytetem jest „zamknięcie banku centralnego, a wtedy walutą będzie ta waluta, którą Argentyńczycy swobodnie wybiorą”.

READ  NASA opóźnia start rakiet na Księżyc po wycieku paliwa

Miley obejmie urząd 10 grudnia, odziedzicząc kraj, którego kasa jest na minusie, a jego następny rząd ma dług wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynoszący 44 miliardy dolarów.

Dyrektor MFW Kristalina Georgieva pogratulowała Miley i stwierdziła, że ​​nie może się doczekać współpracy z nim „w celu opracowania i wdrożenia solidnego planu ochrony stabilności makroekonomicznej i promowania wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu dla wszystkich Argentyńczyków”.

Poniedziałek jest świętem państwowym, co oznacza, że ​​wpływ zwycięstwa Miley na zmienne peso zostanie przesunięty.

W ostatnich latach Argentyna narzuciła ścisłą kontrolę kursu wymiany peso i dostępu do dolara, co doprowadziło do kwitnącego czarnego rynku amerykańskiej waluty.

Wartość tych tak zwanych giełd „niebieskich dolarów” jest trzykrotnie większa od wartości oficjalnego kursu, a analitycy ostrzegają, że peso jest gotowe na gwałtowny spadek wartości waluty.

W odpowiedzi na pytanie, czy zniesie obowiązujące od 2019 roku ograniczenia w zakupie walut obcych, Miley stwierdziła: „To nie jest opcja utrzymania pułapki wstrzymującej gospodarkę”.

Posypały się reakcje pod adresem nowego przywódcy trzeciej co do wielkości gospodarki Ameryki Łacińskiej, w tym gratulacje od Brazylii i Chin, z którymi wcześniej obiecał zerwanie stosunków, mówiąc: „Nie zawieramy układów z komunistami”.

Miley złagodził wiele ze swojej bardziej kontrowersyjnej retoryki po zdobyciu poparcia centroprawicowej opozycji i okaże się, która z jego polityk zostanie zrealizowana.

Po zwycięstwie Miley prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva życzył „powodzenia i sukcesów” nowemu rządowi Argentyny.

Jednak zmartwiony prezydent Wenezueli Nicolas Maduro skrytykował prezydenta-elekta, twierdząc, że zwycięstwo Miley jest zwycięstwem „neo-skrajnej prawicy” i leży w interesie „amerykańskiego imperializmu”.

„Szanujemy decyzję narodu argentyńskiego i po prostu wzywamy do refleksji nad pojawieniem się skrajnej prawicy, która stara się narzucić nową demokrację” – powiedział Maduro, którego reelekcja w 2018 r. nie została uznana przez kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone . Powrót do kolonizacji Ameryki Łacińskiej.

READ  Dlaczego RBA powinna pilnie napędzać boom cenowy mieszkań

Chiny oświadczyły w poniedziałek, że będą kontynuować współpracę z Argentyną i pogratulowały prezydentowi-elektowi zwycięstwa.

„Chiny zawsze przywiązują dużą wagę do rozwoju stosunków Chiny-Argentyna ze strategicznego i długoterminowego punktu widzenia” – powiedziała rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning na regularnej konferencji prasowej.

na fb/cao/mlm