Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Misja Artemis I wyznacza początek nowego wyścigu kosmicznego w celu wydobycia księżyca

Misja Artemis I wyznacza początek nowego wyścigu kosmicznego w celu wydobycia księżyca

NASA planuje wystartować Pierwsza misja księżycowa Artemidy W najbliższą sobotę, 3 września, po pierwszej próbie podjętej wcześniej w tym tygodniu Anulowane w ostatniej chwili z powodu problemu z silnikiem.

Misja jest ekscytującym krokiem w kierunku powrotu ludzi na Księżyc po raz pierwszy od 1972 roku. Ale tym razem nie chodzi tylko o pozostawienie naszych śladów na księżycowym pyle: oznacza to początek nowego wyścigu kosmicznego o zasoby księżycowe. Tym razem każdy chce wydobyć księżyc.

Powrót na księżyc

Tak wiele w Artemisie jest szlachetnych i inspirujących.

Artemis I jest pierwszą misją programu i wykona 42-dniowy bezzałogowy lot testowy na orbitę Księżyca i powrót na Ziemię. Lot będzie wykorzystywał nowy pojazd startowy System startu w kosmos (SLS)Jest to najpotężniejszy pocisk działający obecnie na świecie.

Na pokładzie pojawią się trzy modele wykonane z Substancje replikujące biologię męską i żeńską. NASA użyje manekinów do przetestowania komfortu i bezpieczeństwa rakiety nośnej i kapsuły do ​​lotów kosmicznych dla ludzi.

Na pokładzie jest również kilka innych eksperymentów, a seria małych satelitów zostanie wystrzelona w celu dostarczenia danych, gdy kapsuła zbliży się do księżyca.

Wnioski wyciągnięte z tej misji zostaną zastosowane w Artemis II i Planowana misja w 2024 Będzie świadkiem przybycia na Księżyc pierwszej kobiety i pierwszej kolorowej osoby.

Nowy wyścig kosmiczny?

Jednak powrót ludzkości na Księżyc to nie tylko eksploracja i poszukiwanie wiedzy. Tak jak wyścig kosmiczny lat 60. był napędzany przez geopolitykę z czasów zimnej wojny, dzisiejsze programy kosmiczne opierają się na dzisiejszej geopolityce.

Prowadzona przez Artemis, z udziałem Europejska Agencja Kosmiczna I wiele innych przyjaznych krajów, w tym Australia.

Chiny i Rosja współpracują same program księżycowy. Planują wylądować ludzi w 2026 roku i zbudować bazę księżycową do 2035 roku.

Indie również pracują nad zrobotyzowanym lądownikiem księżycowym i program lotów kosmicznych na Księżycu. ZEA planuje wystrzelenie lądownika księżycowego w Listopad tego roku tak.

READ  Rywalizacja między Stanami Zjednoczonymi a Chinami stymuluje inwestycje w technologie kosmiczne

Wszystkie te programy mają na celu zachęcenie astronautów na Ziemi do krótkich wizyt na Księżycu. Długoterminowym celem wyścigu jest zdobycie zasobów księżyca.

Zasoby na Księżycu

lód wodny Znajdują się one w południowych rejonach Księżyca i istnieje nadzieja, że ​​niektóre gazy, które można wykorzystać jako paliwo, również zostaną wydobyte.

Zasoby te mogłyby zostać wykorzystane do wspierania długoterminowego zamieszkiwania przez ludzi na Księżycu i w jego pobliżu w bazach księżycowych, a także stałych orbitujących na Księżycu stacjach kosmicznych, takich jak program NASA. Brama.

australijska agencja kosmiczna Wsparcie przemysłu australijskiego Aby wziąć udział w programie Artemis, a później planować amerykańskie loty na Marsa. Australijscy naukowcy też się rozwijają księżycowy łazik Aby pomóc w wysiłkach wydobycia na Księżycu.

Ostatecznie to, czego dowiadujemy się na Księżycu, zostanie wykorzystane do przejścia na Marsa. Jednak w niedalekiej przyszłości wschodząca gospodarka księżycowa i polityka księżycowa zostaną zdominowane przez wschodzącą gospodarkę i politykę księżycową.

Jakie są zasady?

W ciągu najbliższych pięciu lat możemy spodziewać się ogromnych napięć politycznych narastających wokół tej nowej rasy na Księżyc.

Jedno pytanie, które pozostaje bez odpowiedzi: jakie prawa będą rządzić działalnością na Księżycu?

Traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. zakazuje pozyskiwania kosmosu”roszczenia suwerenności, okupacji lub jakichkolwiek innych środkówNie jest jeszcze jasne, czy górnictwo lub jakakolwiek inna forma wydobycia surowców podlega temu zakazowi.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ma Zespół Ma na celu wypracowanie wielostronnego konsensusu w sprawie prawnych aspektów działalności w zakresie zasobów kosmicznych.

Jednak w 2020 roku Stany Zjednoczone wyszły na szczyt operacji ONZ, tworząc Umowy Artemidyktóry stwierdza, że ​​nastąpi wydobycie zasobów i że jest to legalne. dwadzieścia jeden krajóww tym Australia, są objęte tymi umowami ze Stanami Zjednoczonymi, ale nie są one powszechnie akceptowane.

READ  Dokumenty dowództwa kosmicznego USA potwierdzają, że międzygwiezdny meteoryt uderzył w Ziemię w 2014 r.

Innym powiązanym traktatem jest umowa księżycowa z 1979 r., podpisana przez 18 krajów, w tym Australię. Umowa ta stanowi, że żaden podmiot nie może posiadać żadnej części Księżyca i zobowiązuje nas do ustanowienia reżimu regulacyjnego dla wydobycia na Księżycu”.W czasach, gdy technologia ma stać się możliwa”.

Tak więc Australia leży pomiędzy księżycową skałą a trudnym miejscem, jeśli chodzi o rolę, jaką odegramy w opracowywaniu tych nowych praw. Jednak proces tworzenia prawa międzynarodowego i budowania konsensusu jest powolny: rzeczywista praktyka prawdopodobnie zostanie ustanowiona w ciągu najbliższych kilku lat, a decyzje o tym, jak nią rządzić, podejmą po fakcie.

Wyzwania techniczne i polityczne

W NASA istnieje pewna poetycka doskonałość po tym, jak wybrała nazwę „Artemis” dla tej nowej misji księżycowej. Artemida jest grecką boginią księżyca i bliźniaczą siostrą Apolla (od tej pory pochodził z programu lotów kosmicznych NASA z lat 60. XX wieku).

Artemida ogłoszona Nigdy nie chciała wyjść za mąż Ponieważ nie chce stać się własnością żadnego mężczyzny.

Nawet jeśli nie można rościć sobie prawa własności do Księżyca, zobaczymy konkurencję o to, czy można wydobyć jego części. Nie ma wątpliwości, że naukowcy i inżynierowie rozwiążą techniczne wyzwania związane z powrotem na Księżyc. Rozwiązywanie problemów prawnych i politycznych może być trudniejsze.

za pomocą Cassandra Sterzastępca dyrektora Instytutu Kosmicznego (InSpace), Australijski Uniwersytet Narodowy

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać oryginalny artykuł.

READ  Ważna metodologia celowania w konserwowane epitopy SARS-CoV-2 oraz podejście skoncentrowane na odporności w projektowaniu kompleksowej szczepionki przeciwko koronawirusowi pan-Sarpico.

źródło obrazu: NASA/Joel Kossky