Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wyraża obawy dotyczące „rosnącego upolitycznienia sportu” |  Więcej wiadomości sportowych

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wyraża obawy dotyczące „rosnącego upolitycznienia sportu” | Więcej wiadomości sportowych

New Delhi: Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał w niedzielę ostrzeżenie dla krajów wykluczających sportowców z międzynarodowych zawodów z powodów politycznych. Międzynarodowy Komitet Olimpijski wyraził obawy dotyczące „rosnącego upolitycznienia sportu”, o czym wspomniała członkini MKOl Kolinda Grabar-Kitarovic podczas spotkania światowych liderów sportu na temat krajów poszukujących przyszłych gospodarzy. Igrzyska Olimpijskie.

Była prezydent Chorwacji Grabar-Kitarovic w swoich wypowiedziach nie wskazała konkretnie żadnych krajów problematycznych. Należy jednak zaznaczyć, że Polska i Indonezja wyraziły zainteresowanie organizacją Igrzysk Olimpijskich 2036, czyli kolejnych dostępnych Letnich Igrzysk, które zostaną przyznane.

Odmowa Polski dopuszczenia rosyjskich sportowców do udziału w Igrzyskach Europejskich na początku tego roku oraz wykluczenie Indonezji z organizacji Mistrzostw Świata Mężczyzn do lat 20 ze względu na niechęć tego kraju do organizowania meczów z udziałem Izraela spotkały się z krytyką.

„Widziemy coraz więcej ograniczeń rządowych w dostępie sportowców do międzynarodowych zawodów sportowych” – powiedziała Grabar-Kitarovic na dorocznym spotkaniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Bombaju w Indiach. Spotkanie rozpoczęło się w sobotę, a premier Indii Narendra Modi wyraził zamiar zorganizowania przez swój kraj Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

Grabar-Kitarovic, która przewodniczy panelowi MKOl zajmującemu się potencjalnymi oferentami Letnich Igrzysk Olimpijskich, podkreśliła, że ​​w procesie przetargowym należy brać pod uwagę wszelkie naruszenia Karty Olimpijskiej. Podkreśliła znaczenie wszystkich zaangażowanych stron i preferowała przestrzeganie przez gospodarzy Kodeksu etyki i Kodeksu postępowania MKOl.

Prezes Indonezyjskiej Federacji Piłki Nożnej Eric Tohir, wybrany członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, nie był obecny na początku spotkania.

Kraj gospodarz Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. zostanie wybrany w drodze nowego procesu, który pozwoli uniknąć kampanii publicznych i spornych głosów. Oczekuje się, że decyzja nie zostanie podjęta wcześniej niż w 2026 lub 2027 r. Wybór gospodarza zależy od bliższych relacji roboczych między potencjalnymi gospodarzami a MKOl, w wyniku czego preferowany kandydat ma wyłączny okres negocjacyjny na dopracowanie swoich planów.

READ  Piłkarska faza play-off OHSAA South Canton była wynikiem ducha społeczności

poszerza się

MKOl wcześniej wybierał kraj gospodarza Igrzysk Olimpijskich w drodze tradycyjnego procesu, który obejmował przedstawienie listy kandydatów 100 członkom MKOl. Na przykład Brisbane, miasto gospodarz Igrzysk Olimpijskich w 2032 r., zostało wybrane przy zastosowaniu tego nowego podejścia, gdy członkowie MKOl zatwierdzili zalecenie Zarządu Wykonawczego pod przewodnictwem Prezydenta MKOl Thomasa Bacha.


W związku z tym niektórzy członkowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego pytali o możliwość przedłużenia przez Bacha swojej prezydentury o dodatkowe cztery lata, do 2029 r. Takie przedłużenie wiązałoby się ze zmianą zasad olimpijskich, co prawdopodobnie zostanie rozważone w Lipiec, w przeddzień igrzysk olimpijskich. Igrzyska Paryskie 2024.

Jeśli chodzi o organizację Zimowych Igrzysk, członkowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zatwierdzili propozycję jednoczesnego wyboru gospodarzy edycji w latach 2030 i 2034 w Paryżu. Takie kraje, jak Szwecja, Francja i Szwajcaria przygotowują swoje oferty na rok 2030. Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych zamierza zorganizować edycję w 2034 r., ale organizatorzy w Utah udostępnili sobie możliwość zorganizowania edycji w 2030 r., jeśli zajdzie taka potrzeba.

Niektóre organizacje sportowe w Szwecji sprzeciwiły się reintegracji rosyjskich sportowców i drużyn z wydarzeniami międzynarodowymi podczas konfliktu na Ukrainie. Szwedzki i Szwajcarski Związek Piłki Nożnej odmówiły w zeszłym roku rywalizacji z rosyjskimi rywalami, co spowodowało wykluczenie Rosji z kwalifikacji odpowiednio do Mistrzostw Świata Mężczyzn i Mistrzostw Europy Kobiet.