Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Minister zdrowia mówi, że Polska nadal chce szczepionek zatwierdzonych przez UE – pierwsza wiadomość

Rodek Pietruska / BAP

Polski minister zdrowia zalał zimną wodą spekulacje, że Polska może kupić szczepionki Kovit-19 z Rosji lub Chin.

Mówi się, że kraj środkowoeuropejski rozważa zakup szczepionek spoza UE z powodu niedoborów i opóźnień.

„Nasza polityka zakłada, że ​​pojawiły się spekulacje na temat zakupu chińskich lub rosyjskich szczepionek, ale na polski rynek są dopuszczone tylko produkty przetestowane” – powiedział Adam Nidzilsky. „Bezpieczeństwo pacjentów jest tutaj priorytetem”.

Powiedział, że obecnie nie ma możliwości uznania chińskich i rosyjskich szczepionek na rynek UE. „Musimy opierać się na dowodach, a nie na intuicji i przewidywaniach” – powiedział Nidzielski.

Polska stosuje obecnie trzy szczepionki zatwierdzone w UE: Pfizer / Bioentech, Moderna i AstraZeneca.

Nidzielski powiedział, że pomimo przerwy w dostawie szczepionki i zalecenia Polskiej Rady Lekarskiej, nie zapadła decyzja, czy opóźnić podanie drugiej dawki.

W niedzielę urzędnik państwowy powiedział, że można wydłużyć czas między pierwszym a drugim wstrzyknięciem dwufazowej szczepionki. Zgodnie z nowym schematem druga dawka szczepionki Astrogeneca zostanie podana po 12 tygodniach, aw przypadku szczepionki Pfizer przerwa ta wyniesie 42 dni.

Nidzielski powiedział, że nie podjęto żadnej decyzji o podaniu jednej szczepionki tym, którzy już mieli Govt-19. Rada Lekarska zaleca pojedyncze szczepionki osobom, które wyleczyły się z wirusa.

Na tej samej konferencji prasowej Nidzilsky powiedział, że ograniczenia blokowania zostaną zaostrzone w nadmorskim regionie Pomorskim po wzroście infekcji rządowych.

Zapowiedział, że nauczanie na odległość dla klas 1-3 zostanie przywrócone od 13 do 20 marca, a działalność centrów handlowych będzie ograniczona. Kina, hotele i baseny będą zamknięte.

Podobne ograniczenia obowiązują obecnie w województwie warmińsko-mazurskim, województwie najbardziej dotkniętym trzecią falą epidemii Kowit-19, która zostanie przedłużona do tygodnia.

Nidzeilsky powiedział, że Pomorsky i Warminsko-Mazursky były najbardziej dotkniętymi przez rząd obszarami w Polsce, a wzrost infekcji w obu prowincjach był spowodowany przez nowe szczepy wirusa. Powiedział, że obecne ograniczenia w innych regionach zostaną przedłużone do 28 marca, a wszelkie decyzje dotyczące regulacji w poszczególnych prowincjach będą podejmowane co tydzień.

READ  Speedway GP Polska: Jason Doyle zwycięża po oszałamiającym ostatnim występie Bartosa Smarslicka, trzeci Robert Lambert

Nidzielski powiedział, że gdyby infekcje były wysokie przed Wielkanocą, ograniczenia mogłyby zostać znacznie złagodzone, w tym ponowne otwarcie obecnie zamkniętych sektorów gospodarki.

Minister ostrzegł, że w przyszłym tygodniu codzienne infekcje mogą przekroczyć 18 000.