Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Misja NASA OSIRIS-REx otrzymała nagrodę Collier Prize

Misja NASA OSIRIS-REx otrzymała nagrodę Collier Prize

NASA i zespół misji OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, and Security – Regolith Explorer) zdobyły nagrodę im. Roberta J. Colliera przyznaną przez National Aeronautics Association (NAA). NAA co roku przyznaje to trofeum za „największe osiągnięcie w aeronautyce i astronautyce w Ameryce”. Zespół OSIRIS-REx zostanie uhonorowany podczas kolacji z wręczeniem nagród 13 czerwca 2024 r. w Waszyngtonie.

NASA przyznała nagrodę Roberta J. Colliera zespołowi odpowiedzialnemu za misję OSIRIS-REx, uznając miejsce tej misji w historii lotnictwa i kosmonautyki, ponieważ była to pierwsza misja amerykańska, która pobrała próbkę z asteroidy i dostarczyła ją na Ziemię w celu badań.

Widok z góry na głowicę mechanizmu pobierania próbek typu Touch-and-Go (TAGSAM) OSIRIS-REx ze zdjętą pokrywą, odsłaniającą znajdującą się w środku resztę próbki asteroidy. Erica Blumenfeld, dyrektor kreatywna w Advanced Astrophysics Imaging and Visualization (AIVA) i Joe Aebersold, szef zarządzania projektem, wykonali to zdjęcie za pomocą ręcznej fotografii o wysokiej rozdzielczości i półautomatycznej procedury grupowania ostrości. Rezultatem jest obraz, który można powiększyć, aby pokazać drobne szczegóły próbki. Pozostały materiał próbki obejmuje pył i skały o wielkości do około 0,4 cala (1 cm).

NASA/Erika Blumenfeld i Joseph Aebersold

„Gratulujemy zespołowi OSIRIS-REx tego zasłużonego zaszczytu” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Projektując, budując i pomyślnie realizując pierwszą w Ameryce misję pobierania próbek asteroid, NASA po raz kolejny udowodniła, że ​​dokonuje wielkich rzeczy. Rzeczy, które inspirują świat. Nie możemy się doczekać pojawienia się niesamowitej nauki, która powie nam więcej o naszym Słońcu systemu i pomóż chronić ludzkość tutaj na Ziemi.”

Nagroda ta, ustanowiona ponad sto lat temu, może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w historii lotnictwa, w tym osiągnięciem Orville'a Wrighta w 1913 r. za opracowanie automatycznego stabilizatora; Pilot doświadczalny Sił Powietrznych, Chuck Yeager, podczas lotu rakietą X-1 w 1947 r., w którym przełamał barierę dźwiękową; Załogi NASA Apollo 8, 11 i 15 podczas misji na Księżyc pod koniec lat sześćdziesiątych i na początku siedemdziesiątych; I Helikopter Mars Ingenuity należący do NASA.

READ  Badanie NASA: Wahania Księżyca i podnoszący się poziom mórz powodują kolejne powodzie Wiadomości Klimatyczne

Zespół OSIRIS-REx obejmuje Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA w Greenbelt w stanie Maryland; Lockheed Martin w Littleton w Kolorado; Uniwersytet Arizony w Tucson; i KinetX w Tempe w Arizonie.

Próbka ze starożytnej asteroidy Bennu, dostarczona na Ziemię przez OSIRIS-REx we wrześniu 2023 r., da badaczom na całym świecie wgląd w początki naszego Układu Słonecznego oraz zapewni wgląd w powstawanie planet i pochodzenie materiały organiczne niezbędne do życia na Ziemi. Dane zebrane przez sondę kosmiczną, a także przyszła analiza próbki Bennu pomogą nam również zrozumieć, które asteroidy mogą uderzyć w Ziemię.

Collier Cup to kolejna nowość Nagroda pamiątkowa Roberta H. Goddarda Otrzymane przez zespół NASA OSIRIS-REx w marcu 2024 r.

Po pomyślnym zwróceniu próbki wystrzelono sondę OSIRIS-REx Zmieniono nazwę OSIRIS-APEX Teraz w 2029 roku wyruszy z rozszerzoną misją mającą na celu odwiedzenie i zbadanie bliskiej Ziemi asteroidy Apophis.

NASA Goddard zapewnia kompleksowe zarządzanie misjami, inżynierię systemów oraz bezpieczeństwo i zapewnianie misji dla OSIRIS-REx. Głównym badaczem jest Dante Lauretta z Uniwersytetu Arizony w Tucson. Uczelnia kieruje zespołem naukowym oraz planuje monitorowanie naukowe i przetwarzanie danych na potrzeby misji. Lockheed Martin Space w Littleton w Kolorado zbudował statek kosmiczny i zapewnia operacje lotnicze. Za nawigację statku kosmicznego OSIRIS-REx odpowiadają Goddard i KinetX Aerospace. Próbka Bennu z OSIRIS-REx jest przetwarzana i utwardzana w Johnson Space Center NASA w Houston. Międzynarodowe partnerstwa w ramach tej misji obejmują wysokościomierz laserowy OSIRIS-REx opracowany przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną (CSA) oraz współpracę w zakresie badań próbek asteroid z misją Hayabusa2 Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA). OSIRIS-REx to trzecia misja w ramach programu NASA New Frontiers Program, zarządzanego przez należące do tej agencji Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama na zlecenie Dyrekcji Misji Naukowych w siedzibie NASA w Waszyngtonie.