Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Mrówki kurczą swoje mózgi na czas macierzyństwa, ale mogą je powiększyć po zakończeniu tarła: podkreśla badania

Neurologia

Objętość mózgu mrówek „gamet”, które uzyskują zdolność rozmnażania się, zmniejsza się, ale wzrasta ponownie wraz ze spadkiem płodności.

Mrówki mogą być małe, ale mają nadprzyrodzone zdolności, takie jak podnoszenie przedmiotów, które ważą więcej niż ich masa ciała. Teraz naukowcy odkryli, że niektóre mrówki mogą się kurczyć i odrastać.

Kiedy ich królowa umiera, pracownice indyjskiej kolonii skaczących mrówek (Harpegnathos soloneAngażowanie się w bitwy, które trwały tygodniami, w celu ustanowienia nowego przywództwa. Zwycięzcy, zwani gamergatami, zaczynają się mnożyć. Ich jajniki stają się bardziej aktywne, ale ich mózgi kurczą się o około 20%, według badań Clinta Pinnicka i współpracowników z Kennesaw State University w Georgii.

Aby ustalić, czy niektóre z tych zmian są odwracalne, naukowcy zahamowali płodność Sól Gamerjets. W odpowiedzi większość graczy zaczęła szukać pożywienia, co jest typowym zachowaniem mrówek robotnic, oddanych szukaniu pożywienia, a ich mózgi rozszerzyły się do rozmiarów mniej więcej takich, jak w przypadku żerowania. Ponieważ żerowanie wymaga zaawansowanych zdolności poznawczych, ponowna ekspansja mózgu może pomóc robotnikom wrócić do stanu żerowania po przegranej walce o reprodukcję.

Naukowcy twierdzą, że jest to pierwszy przypadek, gdy odwracalne zmiany w objętości mózgu zaobserwowano u owada na taką skalę.

READ  Supermasywna czarna dziura Drogi Mlecznej powoduje wyciek gazu