Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Na przykładzie Trumpa grającego w Azji świat musi wkroczyć

Te dwa fronty – opozycja cywilna z jednej strony i armie etniczne z drugiej – to dla reżimu za dużo. Obawiając się właśnie tego, Tatmadaw zażądał negocjacji z armiami etnicznymi. To zostało odrzucone. Więc zamiast tego Siły Powietrzne zaczęły je bombardować.

W tym samym czasie wzrosła również przemoc wojskowa wobec cywilnych demonstrantów. Ostatnia eskalacja armii nastąpiła w piątek. Wystarczyło, że siły od tygodni strzelały do ​​tłumów pokojowych demonstrantów, a co gorsza, zaczęły rozkazywać snajperom strzelanie w głowę nieuzbrojonym cywilom.

Ale w piątek armia Rozpoczął nalot o świcie W obozie protestacyjnym w starej stolicy Pago strzelali z RPG i karabinów maszynowych do nieuzbrojonych demonstrantów. Tego ranka zabili co najmniej 80 osób, co było największą masakrą od czasu rozpoczęcia zamachu stanu. Zabij Tatmadawa Łącznie ponad 600 cywilówWedług grupy kontrolnej.

Dwa ruchy oporu formalizują swój sojusz: „Codziennie czekamy na ogłoszenie utworzenia rządu jedności narodowej” – mówi Chris Sidoti, były australijski komisarz ds. Praw człowieka i jeden z trzech członków międzynarodowej grupy ekspertów nazywając się Specjalną Radą Doradczą ds. Myanmaru.

W skład „rządu jedności” wejdzie Narodowa Liga na rzecz Demokracji Aung San Suu Kyi i wybrani członkowie parlamentu, a także przywódcy społeczeństwa obywatelskiego i armii etnicznych.

„Wojsko nie ma legitymacji i wydaje się tracić kontrolę”, zauważa liberalny australijski prawodawca i były dyplomata Dave Sharma, który zwołuje we wtorek parlamentarną podkomisję ds. Zagranicznych i pomocy w celu omówienia kryzysu.

Specjalny wysłannik ONZ do Birmy, Christine Schraner Burgener, Oczekiwać „Rozlew krwi”, chyba że jakaś interwencja. Rada Bezpieczeństwa ONZ jest jednak sparaliżowana – weto Chin i Rosji uniemożliwia jej nawet potępienie puczu, nie mówiąc już o podjęciu jakichkolwiek działań.

Sharma obawia się najgorszego scenariusza: „Jeśli masz długotrwały konflikt cywilny, nieuchronnie przyciągnie on zewnętrznych aktorów i możesz mieć sytuację, w której Mjanma stanie się Syrią w Azji”, w której sąsiednie kraje dostosują się do ochrony swoich interesów . Innymi słowy, upadłe państwo w sercu Azji.

READ  Gubernator stanu Kentucky ostrzega, że ​​co najmniej 26 osób zginęło w powodziach w stanie Kentucky, a liczba ta będzie nadal rosła

Ilustracja: Andrew DysonPrzypisuj mu:Wiek

Konflikt może rozprzestrzenić się poza granice, prowadząc do masowych przepływów uchodźców, podkreśla Sharma. „Myślę, że ten problem wzrośnie tylko w Australii i regionie. Będziemy musieli zbadać ustawienia polityki i skoordynować działania z krajami regionalnymi”.

Nie ma dowodów na jakąkolwiek działalność Sekretarza Stanu Maryse Payne – dlatego prawdopodobnie Sharma, tylko poseł do parlamentu, próbuje pobudzić debatę, chociaż jest zbyt uprzejmy, żeby to powiedzieć.

Sidoti ma listę pomysłów politycznych dla Australii. Pierwszym jest dołączenie do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w nakładaniu sankcji na imperium handlowe Tatmadaw. Innym jest dołączenie do trwającego dwa lata procesu o ludobójstwo przeciwko Tatmadaw przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.

Ładowanie

Trzecim jest współpraca z Tajlandią w celu zapewnienia przepływu pomocy humanitarnej do Mjanmy. Po czwarte, współpracuj z ASEAN-em, który ma problemy z wywieraniem skoordynowanego nacisku na Tatmadaw, po części dlatego, że ASEAN może pracować tylko za zgodą wszystkich 10 swoich członków, a Myanmar jest jednym z nich.

Kto będzie reprezentował kraj na spotkaniu ASEAN? Australia mogłaby pomóc przełamać impas, zwołując większą inicjatywę w celu mediacji z reżimem, w tym z niektórymi kluczowymi członkami ASEAN, a także ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Indiami, Timorem Wschodnim i Japonią, sugeruje Sidoti.

Wreszcie, Canberra musi być gotowa do uznania zjednoczonego frontu narodowego jako prawowitego rządu Myanmaru w momencie jego ogłoszenia. Próba zamachu stanu nie powiodła się z wdzięcznym Trumpem. Świat ma również szansę upewnić się, że nie będzie działać z siłami zbrojnymi Myanmaru.

Peter Harsher jest międzynarodowym redaktorem.

Najczęściej oglądane na świecie

Ładowanie