Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nad Ukrainą krzyczą jastrzębie. Chłodniejsze głowy zwyciężą?

Adnan R. Khan: Świat może skuteczniej przeciwdziałać rosyjskim zagrożeniom niż broń i wojska. Wojna jest tym, czego chce Putin.

ten jastrzębie wojenne Domagają się bardziej zdecydowanej odpowiedzi na rosyjskie prowokacje na granicy z Ukrainą. Prezydent USA, który stara się wzmocnić swoje referencje strongman, ma zagrożony Jego rosyjski odpowiednik zbuntuje się, jeśli rozpocznie inwazję.

Jest podżegany przez zwykłych podejrzanych w amerykańskich mediach. Washington Post Komentator Max Boot ma wezwał do Stany Zjednoczone i NATO powinny ustanowić na Ukrainie tajne grupy zdolne do rozpoczęcia karnej wojny partyzanckiej w przypadku rosyjskiej inwazji i okupacji kraju. Sugeruje nawet modelowanie sił na wzór Ukraińskiej Powstańczej Armii (UIA), oddziału partyzanckiego z czasów II wojny światowej i zimnej wojny, który nie tylko walczył z Sowietami, ale także uczestniczył w czystce etnicznej polskiej ludności Ukrainy, i ostatecznie miał nadzieję, że stworzyć czysty naród ukraiński, wzorowany etnicznie na nazistowskich Niemczech.

Tajne skrajnie prawicowe milicje do walki z Rosjanami w przypadku inwazji? mamy Zrobiłem to wcześniejI nie skończyło się to dobrze.

Oczywiście nic nie powinno nas dziwić w tego rodzaju pomieszanym spojrzeniu na świat. To te same dźwięki, które głośno biją w bębny inwazji na Irak. Kiedy Saddam zostanie obalony, Butt powiedział wtedy: „możemy narzucić wolę międzynarodową pod przewodnictwem USA w Bagdadzie, aby zrównać się z wolą w Kabulu”.

Dla wielu ludzi takich jak ja, którzy przeżyli ostatnie dwie dekady zimnej wojny i dwie dekady katastrofalnej wojny z terroryzmem, przemówienia takie jak Bout są niepokojące.

Ukraina jest bardzo niebezpiecznym miejscem do zabawy z tego rodzaju ogniem: narastają dowody na to, że skrajna prawica przeniknęła do ukraińskiej armii. W rzeczywistości, zgodnie z październikowym raportem opublikowanym przez George Washington University, członkowie ukraińskiej grupy Centuria chwalili się w mediach społecznościowych, że zostali przeszkoleni w kanadyjskich siłach zbrojnych. Centuria przedstawia się jako obrońca europejskiej „tożsamości etnicznej” i ma powiązania ze skrajnie prawicowym ruchem Azowskim na Ukrainie.

READ  Czym jest otwarcie w Boxing Day, Nowy Rok 2021: Kto jest otwarty, Kmart, Coles

W raporcie zauważono, że żaden z krajów szkolących armię ukraińską, w tym Kanada, nie przesłania ideologii ekstremistycznej. Kanadyjskie władze odpowiedziały, obiecując, że zbadają, w jaki sposób sprawdzają tych, których szkolą. Wyniki tego dochodzenia są nadal w toku.

Niezależnie od prowadzonego śledztwa, naiwnością byłoby sądzić, że szkolenie i broń, które Kanada zapewnia teraz armii ukraińskiej, nie zostaną skierowane do milicji ekstremistycznych, zwłaszcza jeśli Ukraina pogrąży się w buncie. Jak dotąd wojna we wschodnim Donbasie jest pełna ugrupowań skrajnie prawicowych, które również to zrobiły przyciągnięty Wolontariusze z tak odległych miejsc jak Stany Zjednoczone i Kanada. Jeśli naprawdę jesteśmy zaniepokojeni wzrostem ruchów skrajnie prawicowych w kraju, powinniśmy być ostrożni, jeśli chodzi o pomoc skrajnie prawicowym ruchom za granicą.

Nie mam wątpliwości, że Putin doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń dla państw NATO w ich militarnej odpowiedzi na jego prowokacje. Kochał zimną wojnę właśnie dlatego, że zimna konkurencja nie była zakorzeniona w wartościach demokratycznych rządów. Opierał się na militaryzmie, a militaryzm jest jedyną rzeczą, w której Putin jest dobry. Nie chce niczego więcej, jak tylko zobaczyć ponownie wybuch zimnej wojny.

Ale są alternatywy, by pozwolić mu dostać to, czego chce. Niemcy zasygnalizowały chęć anulowania gazociągu Nord Stream 2 w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. Spośród sankcji gospodarczych byłby to najbardziej bolesny dla Rosji, choć zaszkodziłby też Niemcom.

Oczywiście nie od razu poczujesz efekty. Jednak w perspektywie średnio- i długoterminowej ukierunkowane sankcje osłabią popularność Putina. Dobrym przykładem jest aneksja Krymu przez Rosję na początku 2014 roku: Putin miał pierwsze doświadczenia Rosnąca popularność, ale nie trwało to długo. W kolejnych latach zdobycze te hamowały sankcje gospodarcze.

Dziś Putin stoi w obliczu takiego samego poziomu niepopularności, jak w 2013 roku, co może częściowo wyjaśniać, dlaczego zdecydował się teraz na zaostrzenie napięć na Ukrainie. Jednocześnie jest to sprzeczne z nastrojami w Rosji napięcie Na wojskowej przygodzie.

READ  Christine Holgate, była dyrektor generalna Australia Post, otrzymała odszkodowanie w wysokości 1 miliona dolarów

Innymi słowy, karty są ułożone przeciwko Putinowi w dowolny sposób, z wyjątkiem sytuacji militarnej. Może oczywiście zmienić się w pełnoprawnego dyktatora, wywierać większy nacisk na ogólną opozycję i robić, co mu się podoba. Ale to grozi dalszym zerwaniem umowy społecznej ze zwykłymi Rosjanami. Rosyjska gospodarka już teraz jest w tarapatach z powodu sankcji nałożonych po aneksji Krymu w 2014 roku, z PKB niższym niż kanadyjski. Więcej sankcji zaszkodziłoby i prawdopodobnie oznaczałoby powszechne niepokoje społeczne i niestabilność w Rosji.

W obliczu tak ponurej przyszłości podstawą wojny jest dokładnie to, czego chce Putin. Dla takich łobuzów jak on świat może się od nich odeprzeć o wiele skuteczniejszymi sposobami niż gromadzenie wojsk wzdłuż granicy lub uzbrajanie ekstremistycznych oddziałów paramilitarnych, które pewnego dnia muszą zostać rozbrojone. Wymaga to strategicznej jedności, aby przeciwstawić się taktyce podziału Putina. Członkowie NATO muszą zademonstrować, że potrafią działać jako jedność i wspierać się nawzajem, nawet jeśli oznacza to krótkoterminowe koszty gospodarcze i polityczne.

Putin musi wiedzieć, że zachodnie demokracje mogą stworzyć przeciwko niemu zjednoczony front. W przeciwnym razie nigdy się nie skończy.