Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Nagły upadek” i „przerażające krzyki”: pasażerowie opowiadają o horrorze na pokładzie SQ321

„Nagły upadek” i „przerażające krzyki”: pasażerowie opowiadają o horrorze na pokładzie SQ321

Dyrektor generalny Singapore Airlines przeprosił po strasznym upadku z dużej wysokości podczas lotu z Londynu, w wyniku którego zginął starszy pasażer, a ponad 80 innych osób zostało rannych.
Lot SQ321 Singapore Airlines doświadczył „nagłych, poważnych turbulencji” nad Birmą we wtorek, około 10 godzin po rozpoczęciu lotu, kilkakrotnie gwałtownie wznosząc się i opadając.

Samolot z 211 pasażerami i 18 członkami załogi wylądował awaryjnie na lotnisku Suvarnabhumi w Bangkoku, gdzie personel medyczny na noszach przeniósł rannych do ambulansów czekających na pasie startowym.

Zmarł 73-letni Brytyjczyk, a we wtorek wieczorem szpital Samitivej Srinakarin w Bangkoku poinformował, że na leczenie wysłano 71 osób, w tym sześć z poważnymi obrażeniami.
Jak poinformowało lotnisko w stolicy Tajlandii, 83 pasażerów i członków załogi zostało rannych.
Na pokładzie było 56 Australijczyków – największa grupa – a ośmiu z nich zostało zabranych do szpitala.
W środę w wiadomości wideo Goh Choon Phong, dyrektor generalny Singapore Airlines, złożył „głębokie kondolencje” rodzinie zmarłego.
„Bardzo nam przykro z powodu traumatycznego doświadczenia, przez które musieli przejść wszyscy na pokładzie SQ321” – powiedział.

W środę rano na lotnisku Changi w Singapurze wylądował samolot pomocy ze 131 pasażerami i 12 członkami załogi.

Nagłe turbulencje wystąpiły około 10 godzin po locie. źródło: GT / Anatolia

Goh powiedział, że w Bangkoku pozostało 79 pasażerów i sześciu członków załogi.

Dodał: „Dotyczy to rannych, którzy otrzymują pomoc medyczną, a także ich rodzin i bliskich, którzy byli na pokładzie samolotu”.
Dodał, że Singapore Airlines będą nadal zapewniać im wszelkie możliwe wsparcie.

Singapur wysyła śledczych do Bangkoku, aby zbadali incydent, a Goh powiedział, że linia lotnicza będzie współpracować z władzami.

„Szalony lot”: pasażerowie SQ321 opowiadają o horrorze na pokładzie

Kittipong Kittikashorn, dyrektor generalny lotniska Suvarnabhumi w Bangkoku, powiedział na konferencji prasowej, że samolot lecący z Londynu do Singapuru wpadł do kieszeni powietrznej, gdy załoga samolotu podawała śniadanie, zanim napotkał turbulencje, co skłoniło pilotów do zażądania awaryjnego lądowania.
Zdjęcia z wnętrza samolotu pokazują chaos w kabinie, z rozrzuconym jedzeniem, butelkami po napojach i bagażem, a z sufitu zwisają maski tlenowe.
Andrew Davies, brytyjski pasażer Boeinga 777-300ER, powiedział BBC Radio, że samolot „nagle spadł” i było „małe ostrzeżenie”.
„W ciągu kilku sekund, kiedy samolot spadł, rozległ się straszny krzyk i coś, co brzmiało jak katastrofa” – powiedział, dodając, że pomógł kobiecie „krzyczącej z bólu” z „rozciętą głową”.
Osobno powiedział BBC, że obawia się, że samolot się rozbije.
„Pamiętam teraz samolot – duże zadrapania na suficie, w które ludzie najwyraźniej uderzyli głowami. W szczelinie w suficie utknęła butelka z wodą” – powiedział.
Alison Parker powiedziała BBC, że jej syn Josh, który był na pokładzie, wysłał jej SMS-a, że ​​odbywa „szalony lot” i ląduje awaryjnie.
„To było przerażające” – powiedziała. „Nie wiedziałem, co się dzieje. Nie wiedzieliśmy, czy przeżył, czy nie. To było bardzo stresujące. To były najdłuższe dwie godziny w moim życiu”.
Inny pasażer powiedział, że głowy niektórych osób uderzyły w światła nad siedzeniami i przebiły panele.
„Widziałem ludzi z całego korytarza, którzy szli w pozycji całkowicie poziomej, uderzali w sufit i lądowali w naprawdę niezręcznych pozycjach” – powiedział Zaffran Azmir, 28-letni student. „Ludzie doznawali poważnych urazów głowy i wstrząśnień mózgu. ” Agencji informacyjnej Reuters powiedział, że był w samolocie.
Minister spraw wewnętrznych Clare O'Neill powiedziała, że ​​jej myśli są z osobami dotkniętymi tym incydentem.
„Rząd australijski zapewni tym osobom pomoc konsularną, gdziekolwiek będzie to możliwe i tam, gdzie będzie ona potrzebna” – powiedział O'Neill w środę w programie Seven's Sunrise.

„Wiem, że ambasada w Bangkoku i Wysoka Komisja w Singapurze starają się obecnie skontaktować z tymi Australijczykami… i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc”.

Jak bezpieczne są loty Singapore Airlines?

Singapore Airlines, powszechnie uznawane za jedną z wiodących linii lotniczych na świecie i punkt odniesienia dla większości branży, nie odnotowały w ostatnich latach żadnych poważnych wypadków.
Ostatnim wypadkiem, w wyniku którego zginęło wiele osób, był lot z Singapuru do Los Angeles przez Tajpej, który 31 października 2000 r. zderzył się ze sprzętem budowlanym na tajwańskim międzynarodowym lotnisku Taoyuan po próbie startu z niewłaściwego pasa startowego.
W wyniku wypadku zginęły 83 ze 179 osób na pokładzie.
Według danych Aviation Safety Network w Singapore Airlines doszło do siedmiu incydentów.
Boeing oświadczył, że jest w kontakcie z Singapore Airlines i jest gotowy udzielić wsparcia.

Dodała: „Składamy szczere kondolencje rodzinie, która straciła bliską osobę, a nasze myśli są z pasażerami i załogą”.