Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Znaleziono ciało mężczyzny oskarżonego o pomoc wywiadowi Hongkongu

Znaleziono ciało mężczyzny oskarżonego o pomoc wywiadowi Hongkongu

Władze Hongkongu potwierdziły, że Yuen był dyrektorem Biura Gospodarczo-Handlowego Hongkongu w Londynie.

Prawnik Tricketta, Julian Hayes, powiedział, że jest „zszokowany” wtorkowymi wiadomościami i że wspiera rodzinę Tricketta. Odmówił komentarza, ponieważ dochodzenie jest w toku.

Władze chińskie zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Hongkongu potępiły te oskarżenia, twierdząc, że są one najnowszymi z serii „bezpodstawnych i oszczerczych” oskarżeń kierowanych przez rząd Wielkiej Brytanii przeciwko Chinom.

Rząd Hongkongu wezwał Wielką Brytanię do przedstawienia pełnych szczegółów tych zarzutów i ochrony praw dyrektora Biura Handlu.

Oskarżenia o szpiegostwo pojawiły się w obliczu rosnących napięć między Wielką Brytanią a Chinami. Brytyjscy urzędnicy są coraz bardziej nieufni wobec zagrożeń bezpieczeństwa ze strony Pekinu, a niedawno oskarżyli Chiny o stoczenie serii operacji cyberszpiegowskich wymierzonych w polityków i brytyjski organ nadzorujący wybory.

Premier Rishi Sunak powiedział, że Wielka Brytania stoi przed coraz bardziej niebezpieczną przyszłością z powodu zagrożeń ze strony „osi państw autorytarnych”, w tym Rosji, Chin, Iranu i Korei Północnej.

W odrębnej i toczącej się sprawie sądowej dwóch mężczyzn, w tym badacz parlamentarny, zostało niedawno oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Chin. Christopher Cash i Christopher Perry zostali oskarżeni o naruszenie ustawy o tajemnicy służbowej poprzez dostarczenie informacji lub dokumentów, które mogą być „przydatne dla wroga” – Chin – i „szkodliwe dla bezpieczeństwa lub interesów” Wielkiej Brytanii w okresie od końca 2021 r. do lutego 2023 r.

Hongkong, była kolonia brytyjska, w 1997 r. powrócił pod chińską kontrolę jako terytorium półautonomiczne.

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Hongkongu przeprowadziło się do Wielkiej Brytanii od 2020 r. po przyjęciu przez rząd miasta szeroko zakrojonej ustawy o bezpieczeństwie narodowym, ograniczającej prawa demokratyczne gwarantowane wcześniej mieszkańcom tego terytorium.

Organizacje praw człowieka ostrzegają, że mieszkańcy Hongkongu, którzy przenieśli się do Wielkiej Brytanii, w dalszym ciągu spotykają się z „ponadnarodowymi represjami” ze strony zwolenników chińskiego rządu.

READ  Rodzice ostrzegali, że mały chłopiec wciągnął filtr do wanny z hydromasażem