Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Najlepszy polski artysta zmierzy się z polokastową przeszłością kraju na wystawie w Muzeum Żydowskim

WARSZAWA, Polska (AP) – Muzeum Historii Żydów w Warszawie otworzyło w czwartek wystawę prezentującą prace znanego polskiego artysty, w obliczu przedłużającej się i przygnębiającej Holokaustu w Polsce, gdzie nazistowskie siły niemieckie niszczyły Żydów i inne okrucieństwa w Europie.

„Wilhelm Chasnell: Taki pejzaż” zostanie otwarty w czwartek w Polly Museum of Polish Jewish History. Dziesiątki prezentowanych obrazów i rysunków stawiają czoła masakrom w fizycznym i psychicznym pejzażu narodu oraz trudnościom w ustosunkowaniu się do nierozwiązanej przeszłości.

Sassnell, nie-Żyd, walczy z tą historią od dwóch dekad. 48-latek opisał pokoleniową potrzebę zmierzenia się z przeszłością, ponieważ niektóre części polskiego społeczeństwa odmawiają uznania, że ​​kiedy Polska została poświęcona przez nazistowskie Niemcy, były pewne bieguny eksterminacji i mordowania Żydów w tym kraju.

Przez dziesięciolecia po II wojnie światowej takie debaty były zakazane, a wątki poświęcenia i honoru Polaków zdominowały pamięć historyczną. Jednak wraz z nowym objawieniem upadku komunizmu w 1989 r. naukowcy i artyści zaczęli czytać i otwarcie mówić o roli niektórych Polaków w antysemityzmie i niemieckiej zbrodni. Każda nowa książka czy film dotykała surowego nerwu.

„Historia II wojny światowej była niejasna do 1989 roku” – powiedział Chasnell.

Powiedział, że to „bardzo szokujące”, gdy Polacy zaczęli ujawniać wykroczenia z czasów wojny, w tym zabicie setek Żydów przez Polaków w mieście Jetvapne w 1941 roku.

„Na początku czułem się zły i zawstydzony” – powiedział Associated Press.

„Jeszcze trudniej zauważyć, że ludzie nie chcą się do tego przyznać.

Prace polskiego artysty Wilhelma Sassnella można oglądać w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie 15 czerwca 2021 r.

Chasnal to jeden z najważniejszych żyjących artystów Polski. Jego prace znajdują się w Museum of Modern Art i Solomon R. w Nowym Jorku. Należą do nich Muzeum Cugenheim, Tate Modern w Londynie i Centre Pompeo w Paryżu.

READ  Matty Cash z Aston Villa ubiega się o polski paszport na międzynarodowy awans

Sassnell przyznał, że Polska jest często oceniana niesprawiedliwie – czasami osoby spoza Polski wyjeżdżają nie widząc szerszego obrazu.

Polskę okupowały wojska niemieckie, które zabiły miliony polskich cywilów – około 2 mln chrześcijańskich Polaków i 3 mln Żydów. Wielu Polaków w kraju i za granicą walczyło z Niemcami, a rząd nigdy nie współpracował z hitlerowskimi Niemcami. Tysiące Polaków zostało rozpoznanych przez Yath Washem za narażenie życia dla ratowania Żydów.

Sassnell uważa jednak, że Polacy muszą przyznać się do dobrych ze złymi.

„Jeśli nie zaakceptujemy tak złożonej przeszłości, zostaniemy osądzeni i źle osądzeni” – powiedział.

Polski artysta Wilhelm Chasnall prezentuje jedno ze swoich dzieł sztuki na nowej wystawie w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich 15 czerwca 2021 r. w Warszawie.

Wystawa obejmuje prace z dwóch dekad, które w pewien sposób dotykają Holokaustu – prace wykonane naukowo, a podejmujące inne tematy.

Najstarsze inspirowane były opowieściami rysunkowymi o Holokauście Arta Spiegelmana w jego książkach „Mysz”. W tym roku powstały nowe, specjalnie na wystawę.

Są portrety byłych obozów zagłady, ale zawsze są sytuacyjne, jak rower Sasnella lub jego żona Auschwitz widzi z wnętrza samochodu przy bramie – bo samo przedstawianie obozów zagłady byłoby tak banalne i straszne – powiedział.

Malowidła oświęcimskie powstały po tym, jak on i jego żona przeszli przez miejsce pamięci w drodze do domu z uroczystości sylwestrowych 1 stycznia. Ale dla wielu Polaków – w tym mieszkającego w pobliskim Krakowie Sasnella – obecność miejsc pamięci ludobójstwa jest codziennością.

Malowanie wyimaginowanej mapy Polski na granicy z Izraelem przypomina długowieczne życie Żydów w Polsce, ojczyźnie Żydów od wieków.

Portret Hitlera został pokryty czarną farbą i pokryty drewnianym prętem, który nie mógł symbolicznie przedstawić zła.

Obrazy, pierwotnie stworzone przez francuskiego malarza Edgara Tecasa, przypominają antysemityzm w całej Europie, który stworzył podatny grunt dla Holokaustu. Jeden inspiruje kobietę do kąpieli jako modelu pracy Tekas, która jest przesadzona ze swastyką.

READ  Maksim Chmerkowski wrócił do Polski, by pomóc ukraińskim uchodźcom

Obrazy Cyganów lub stereotypowe obrazy Afrykanów w popularnej fantazji pokazują, jak długo inne grupy, w tym Żydzi, od dawna uważane są za „inne” w społeczeństwie.

Polski artysta Wilhelm Chasnell, po lewej, i kierownik wystawy Adam Simsik stoją razem na nowej wystawie 15 czerwca 2021 r. w Warszawie, w Muzeum Historii Żydów Polskich im. Bolina. (Cherek Sokołowski / AB)

Przed otwarciem kurator Adam Simsik powiedział, że wystawa może również wywołać gniew nacjonalistów i prawicowców.

Ale teraz, kiedy prawicowa partia rządzi krajem – i jest współpartnerem w muzeum, które jest partnerstwem publiczno-prywatnym – powiedział, że spodziewa się dalszego sparaliżowania reakcji.

Powiedział, że on i Sasnall kierują się potrzebą wyrażenia żalu.

„Myślę, że to nasz sposób na przeprosiny w imieniu innych” – powiedział. „Inni nie mówią „przepraszam”, więc musimy to zrobić. To obowiązek”.

Wystawa potrwa do 10 stycznia.

Jesteś poważny. Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – aby zapewnić znakomitym czytelnikom, takim jak Ty, niezbędne informacje o izraelskim i żydowskim świecie.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych organizacji informacyjnych nie tworzymy listy płac. Ale ponieważ koszt produkowanej przez nas gazety jest wysoki, zapraszamy czytelników, którzy są ważni dla Times of Israel, aby pomogli nam włączyć się do naszej pracy Czasy społeczności Izraela.

Korzystając z Times of Israel, możesz pomóc naszemu działowi dziennikarstwa wysokiej jakości nawet za 6 USD miesięcznie Za darmo, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać

READ  Lewandowski gwiazdy w składzie Pucharu Polski