Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski Gaz-System Gdańsk FSRU planuje zwiększyć przepustowość terminala

Polski operator infrastruktury gazowej Gaz-System pracuje nad zwiększeniem zdolności regazyfikacyjnych planowanego projektu importu LNG na bazie FSRU w Zatoce Gdańskiej.

Gaz-System obsługuje już pierwszy w Polsce terminal importowy LNG w Świnoujściu, a dominująca w kraju firma gazownicza PGNiG, obecnie część PKN Orlen, odpowiada za całość dostaw.

Oczekuje się, że import LNG do Polski przez terminal w Świnoujściu wzrośnie w 2022 roku o 57 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, dzięki eksportowi ze Stanów Zjednoczonych.

Gdański projekt będzie drugim terminalem importowym LNG w Polsce i pierwszym w kraju obiektem opartym na FSRU.

PGNiG wykazało możliwość rezerwacji na tym terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej po sezonie łączenia rozpoczynającym się w 2021 roku.

Gaz-System niedawno przedstawił aktualne informacje na temat lądowej i morskiej części projektu.

Ze względu na duże zainteresowanie rynku, Gaz-System wprowadził nieobowiązujący sezon, w ramach którego planuje dodać 4,5 mld m3 rocznie zdolności modernizacyjnych do już planowanych 6,1 mld m3 rocznie.

„Obecna sytuacja geopolityczna, w szczególności zawieszenie eksportu rosyjskiego gazu ziemnego do Unii Europejskiej, podsyciło zainteresowanie uczestników rynku dostępem do stabilnych i bezpiecznych dostaw gazu ziemnego, w tym przez terminale LNG” Marcin Chludziński— powiedział w oświadczeniu prezes GAZ.

„Biorąc pod uwagę napływające informacje, zdecydowaliśmy się rozpocząć proces badania rynku i docelowo zapewnić dostęp do dodatkowych dostaw LNG przez terminal FSRU w Gdańsku” – powiedział.

styczeń 2028 r

Gaz-System spodziewa się, że od 1 stycznia 2028 roku będzie w stanie zaoferować na rynku dodatkowe moce modernizacyjne.

Jednak decyzja o ostatecznej przepustowości remontowej nowego terminalu FSRU będzie uzależniona od zapotrzebowania rynku ogłoszonego w toczącym się postępowaniu.

W ramach tej nieuregulowanej procedury badania rynku Gaz-System zamierza ocenić zarówno zapotrzebowanie na dodatkowe moce reformatorskie, jak i zainteresowanie reeksportem gazu na Słowację, Litwę, Danię, Niemcy, Czechy i Ukrainę. .

READ  Arnold Fulton, polski Żyd, który jako chłopiec ukrywa się przed nazistami, zostaje ulubionym wytwórcą parasoli rodziny królewskiej – nekrolog

Wyniki procesu zostaną uwzględnione przez Gaz-System w przyszłych działaniach dotyczących planowanych inwestycji w infrastrukturę rekultywacyjną oraz niezbędny rozwój sieci przesyłowej w Polsce.

„Gaz-System jest otwarty na bezpośredni dialog z uczestnikami rynku podczas badania rynku i zamierza organizować spotkania bilateralne w celu omówienia kwestii praktycznych” – poinformowała spółka.

Wszystkie strony zainteresowane rezerwacją zdolności restrukturyzacyjnej muszą złożyć wymagane dokumenty do 20 marca 2023 r.