Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Napięte stosunki z Chinami uderzą w australijską gospodarkę

pobieranie

Jednak podczas gdy metal w tym roku osiągnął nowe maksima, Chiny hamują obecnie przemysł stalowy, a cena rudy żelaza spadła o 39 procent w porównaniu z majowym szczytem. Popyt prawdopodobnie będzie dalej słabł, ponieważ chińska gospodarka przestawia się w kierunku większego skupienia się na usługach, a Pekin próbuje zdywersyfikować dostawy rudy żelaza i obniżyć emisje dwutlenku węgla.

Relacje były napięte od 2018 roku, kiedy Australia zakazała Huawei Technologies budowy własnej sieci 5G, i pogrążyła się w spadku w zeszłym roku, gdy premier Scott Morrison prowadził apele o niezależne śledztwo w sprawie pochodzenia koronawirusa, który po raz pierwszy pojawił się w Chinach.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian wyjaśnił w lipcu, że sankcje handlowe były odpowiedzią na działania Australii.

„Nie pozwolimy żadnemu krajowi czerpać korzyści z prowadzenia interesów z Chinami, podczas gdy bezpodstawnie oskarża i zniekształca Chiny oraz podważa podstawowe interesy Chin” – powiedział.

zapobieganie inwestycjom

Podczas gdy przynajmniej jeden duży australijski producent wina stara się, aby pieniądze wydane na rozwój rynku chińskiego nie zostały zmarnowane, wizerunek australijskiego wina został nadszarpnięty.

powiedział Eddie McDougall, australijski producent i importer wina z siedzibą w Hongkongu. „Ludzie po prostu stracili zainteresowanie australijskim winem i to dość szybko”.

Z kolei Canberra zaprzeczyła dużej liczbie chińskich propozycji inwestycyjnych i przejęć. Sekretarz skarbu Josh Frydenberg powiedział na początku tego roku, że odrzuca inwestycje, które zatwierdziłby w przeszłości, argumentując, że Chiny zmieniły się pod rządami Xi.

Chińskie inwestycje w Australii spadły o 27 procent Ubiegły rok spadł do najniższego poziomu od 2007 roku, kiedy rozpoczął się boom górniczy, wynika z raportu KPMG i University of Sydney. Obecnie rząd Przegląd decyzji z 2015 r. o wydzierżawieniu portu Darwin chińskiej firmie, co otwiera możliwość wstecznego anulowania tej i innych transakcji.

READ  Uratowanie osieroconego dziecka wieloryba z Tamizy w Londynie

pobieranie

horyzont

Dywersyfikacja handlu poza Chinami nie będzie dla Australii łatwa. Pewną nadzieję dla eksporterów da możliwość zawarcia ograniczonej umowy handlowej z Indiami, ale jest mało prawdopodobne, aby Indie zajęły miejsce chińskich butów ekonomicznych.

Optymiści argumentują, że stosunki Australii z Chinami z pewnością ulegną poprawie, powołując się na doświadczenia Japonii i Korei Południowej: Po trudnym okresie dekady temu Pekin zdał sobie sprawę, że potrzebuje japońskich inwestycji i technologii i miał ograniczony wpływ na Tokio. W Korei Południowej Korea Południowa zawarła porozumienie ugodowe po kłótni z Chinami o amerykańskie systemy rakietowe rozmieszczone w tym kraju.

Ale pozycja Australii jest słabsza niż Japonii i ani Canberra, ani Pekin nie wykazały chęci kompromisu. Chiny dały jasno do zrozumienia, że ​​czekają, aż Australia zrobi pierwszy krok, podczas gdy minister handlu Dan Tehan powiedział, że Australia jest gotowa „zapłacić cenę ekonomiczną”, by bronić swojej suwerenności.

Minister spraw zagranicznych Marise Payne powiedziała w sierpniu, że Chiny poinformowały, że zaangażują się w dialog na wysokim szczeblu tylko wtedy, gdy Australia spełni określone warunki, wskazując na listę 14 skarg, które Chiny złożyły w Australii w zeszłym roku.

„Nie możemy spełnić warunków” – powiedziała.

Oznacza to, że nasza gospodarka, już teraz zagrożona podwójną recesją, gdy blokady COVID zamykają największe miasta w kraju, może wkrótce również wygasnąć handlowe wiatry z tyłu.

Bloomberg

Biuletyn podsumowania rynku jest podsumowaniem dzisiejszego handlu. Zdobądź to każdego popołudnia w tygodniu.