Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Narendra Modi mówi, że pierwszy lotniskowiec domowej roboty w Indiach umieszcza go w grupie „wybranych krajów”

Indie uruchomiły swój pierwszy lotniskowiec zbudowany w kraju, co jest kamieniem milowym w dążeniu rządu do zmniejszenia zależności od zagranicznej broni i przeciwdziałania rosnącym chińskim wpływom wojskowym w regionie.

INS Vikrant, jeden z największych statków morskich na świecie o długości 262 metrów, oficjalnie wejdzie do służby po 17 latach budowy i testów.

Odziedziczył nazwę emerytowanego lotniskowca najbardziej znanego z oblężenia marynarki wojennej Pakistanu podczas wojny o niepodległość Bangladeszu w 1971 roku.

„Dzisiaj INS Vikrant napełnił kraj nowym zaufaniem, tworząc nowe zaufanie w kraju” – powiedział premier Narendra Modi podczas ceremonii przekazania statku do eksploatacji w południowym stanie Kerala w piątek.

„Dołączyliśmy do kabały wybranych narodów, które mogłyby zbudować tak duże lotniskowce w domu” – dodał.

Załoga Vikrant będzie obsadzona przez około 1600 marynarzy, którzy początkowo będą obsługiwać przebudowane samoloty bojowe z jedynego innego lotniskowca w Indiach.

Oficerowie i uczestnicy marynarki wojennej gromadzą się na pokładzie lotniskowca
Oficerowie i uczestnicy indyjskiej marynarki wojennej gromadzą się na pokładzie INS Vikrant podczas rozruchu.(Arun Senkar / AFP)

Używany statek zakupiono w Rosji, która od dawna jest głównym dostawcą broni do New Delhi.

Rząd Modiego starał się odzwyczaić kraj od uzależnienia od zagranicznych zamówień wojskowych i zbudować krajowy przemysł wyposażenia obronnego.