Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA po cichu szkoli psa-robota do poruszania się po księżycowym krajobrazie

NASA po cichu szkoli psa-robota do poruszania się po księżycowym krajobrazie

Jeden mały krok dla typu robota.

Księżycowy spacer

NASA uczy psa-robota, jak chodzić po Księżycu.

Przy niewielkich rozgłosach interdyscyplinarny zespół badaczy — w skład którego wchodzą inżynierowie, planetolodzy i kognitywiści — Uwolnij czworonożnego robota Nazywa się Spirit i znajduje się na wysokości 6000 stóp na zaśnieżonym i skalistym grzbiecie Mount Hood w Oregonie.

Projekt o nazwie Legged Autonomous Surface Science in Analog Environments (LASSIE) ma na celu nauczenie robota dostosowywania się do zmieniającego się otoczenia w czasie rzeczywistym, a ostatecznym celem jest przemierzenie powierzchni Księżyca, a być może nawet innych światów na Ziemi. nasza planeta. Układ Słoneczny.

„Robot z nogami musi być w stanie wykryć, co się dzieje, gdy wchodzi w interakcję z gruntem pod nim, i szybko dostosować do tego strategie ruchu” – powiedziała Vivi Qian, adiunkt inżynierii elektrycznej i komputerowej na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. oświadczenie.

Odciski pazurów na piasku

Zespół otrzymał od NASA dwuletni grant o wartości 2 milionów dolarów na pomoc agencji w dostarczaniu robotów na powierzchnię Księżyca. Pomysł jest taki, aby roboty uczyły się nawzajem, jak przystosować się do lokalnego środowiska, na przykład ostrzegając innych o pobliskich niebezpieczeństwach.

„Wyczują, jakie są warunki gruntowe, następnie podzielą się tymi informacjami ze sobą i wspólnie utworzą mapę w celu oszacowania ryzyka związanego z przemieszczaniem się” – powiedział Qian.

Zespół robotyków może następnie wykorzystać tę mapę zagrożeń związanych z tranzytem do celów swoich eksploracji planet: „Występuje bardzo miękka plama piasku, która może być bardzo niebezpieczna dla łazików kołowych. Chodź tutaj, to może być bezpieczniejszy obszar” – dodał.

Roboty mogą także pomagać sobie nawzajem w wyjściu z korka, podnosząc innego robota z dziury lub nawet łącząc się w celu utworzenia mostu.

Naukowcy wykraczają poza zwykłe czworonożne-roboty, stosując te same badania do robotów kołowych i sześcionożnych.

READ  Sonda Juno „słyszy” księżyc Jowisza

Tymczasem Spirit stawił już czoła wielu różnym środowiskom, od plaż Kalifornii po pokryte lodem wzgórza Mount Hood.

Teraz zespół LASSIE nie może się doczekać uwolnienia go w Parku Narodowym White Sands w Nowym Meksyku i zbliżenia się o jeden mały krok do gigantycznego skoku dla ludzkości.

Więcej o psach-robotach: Podczas nalotu robot-pies strzelił trzy razy