Za kilka tygodni geolodzy wybiorą miejsce, które najdobitniej pokaże, jak człowiek zmienił strukturę powierzchni naszej planety. Wybiorą miejsce, które ich zdaniem najlepiej ilustruje moment narodzin nowej ery – którą nazwali antropocenem – i zakończenia jej poprzedniczki – holocenu.
Holocen rozpoczął się pod koniec ostatniej epoki lodowcowej 11 700 lat temu, kiedy wielkie lodowce pokrywające niegdyś Ziemię zaczęły się cofać. W ślad za nimi współcześni ludzie nieubłaganie rozprzestrzenili się po całej planecie.
Homo sapiens Rozkwitał w holocenie, ale nasza ekspansja miała konsekwencje geologiczne. Minerały, które wydobyliśmy, gazy uwalniane przez spalanie paliw kopalnych i materiały radioaktywne, które wyprodukowaliśmy, zaczęły je wytwarzać. Podstawowe zmiany w geologii Ziemi.
W rezultacie wielu naukowców uważa, że holocen już się skończył i nazwał jego zastąpienie antropocenem, posunięciem, w którym po raz pierwszy uznano, że ludzie mają wpływ na planetę. Jeśli chodzi o historię tego wydarzenia, większość odnosi się do lat po II wojnie światowej, kiedy kraje na całym świecie rozpoczęły masową ekspansję gospodarczą i przemysłową znaną jako Wielkie Przyspieszenie. Mówi się, że dało to początek antropocenowi.
Ale nie ustalono jeszcze, gdzie ta zmiana powinna być celebrowana. Lista dziewięciu miejsc – w tym rafy koralowe w Australii, warstwy mułu z Kanady i rdzenie lodowe z Antarktydy – została stworzona w zeszłym roku przez antropoceńską grupę roboczą o nazwie najlepsi kandydaci W dostarczaniu znaków w swoich depozytach, które najlepiej ilustrują zmiany, które przyniosły nową erę.
Głosy członków są teraz liczone, a krótka lista zostanie utworzona do ostatecznego rozpatrzenia jeszcze w tym roku, rozpoczynając proces, który będzie wymagał jeszcze trzech najwyższych organów do poparcia wniosku. Zwycięzca zostanie wówczas oznaczony miedzianą tabliczką, na której zaznaczane są miejsca, w których ujawniają się zmiany w warstwach oznaczające początek nowej ery. Jeden z takich obrazów, na zboczu góry w Monte San Nicola w Apulii we Włoszech, upamiętnia początek epoki lodowcowej 2,6 miliona lat temu, będącej prekursorem holocenu.
„Nie ma wątpliwości, że ludzkość odgrywa obecnie główną rolę we wpływaniu na geologię naszej planety” – powiedział geolog Jan Zalasiewicz z University of Leicester. „Pytanie brzmi: które miejsce najlepiej odzwierciedla te zmiany?”
Zalasiewicz dodał, że jednym z najlepszych przykładów wpływu człowieka na geologię naszej planety jest aluminium. „W naturze czyste metaliczne aluminium jest rzadsze niż zęby kurze. Występuje tylko w śladowych ilościach. Prawie całe nasze aluminium pochodzi z rud, w których metal tworzy związki z innymi pierwiastkami.
„W ciągu ostatnich 100 lat wydobyliśmy, przetworzyliśmy i wydobyliśmy około pół miliarda ton metalicznego aluminium z tych tlenków, wodorotlenków i krzemianów i wykorzystaliśmy je do produkcji wszystkiego, od przyborów kuchennych po samoloty”.
Towary te były następnie wyrzucane po cenach dumpingowych, gdy przestały być używane. Chociaż miał miejsce pewien recykling, metaliczne aluminium – kiedyś bardzo rzadkie – rozprzestrzeniło się po całej planecie. „Samo w sobie byłby to pewny znak dla kosmitów lądujących w odległej przyszłości, że w tym czasie na Ziemi dzieje się coś wyjątkowego” – dodał.
Jednak metaliczny wygląd aluminium to nie jedyny znak epoki antropocenu. Innym przykładem jest pluton. Jest to bardzo, bardzo rzadkie – a przynajmniej było aż do narodzin ery atomowej. Testowane w atmosferze bomby atomowe uwalniały pluton, który osadzał się na Ziemi w łatwo wykrywalnych ilościach.
„Jeśli spojrzysz na niektóre miary antropocenu – takie jak aluminium – zobaczysz stały wzrost ilości w ciągu ostatniego stulecia” – powiedział profesor Colin Waters z University of Leicester. Ale do końca II wojny światowej na Ziemi nie było plutonu. I nagle było ich dużo. To sprawia, że jest to bardzo dobry wyznacznik początku antropocenu i sugeruje datę jego narodzin we wczesnych latach pięćdziesiątych”.
Innym wyraźnym sygnałem, że wkroczyliśmy w nową erę geologiczną, są gatunki, którym pomogliśmy rozprzestrzenić się po świecie, ujednolicając w ten sposób biologię Ziemi. Przykłady obejmują ostrygi z Pacyfiku i omułki zebra, te ostatnie rozprzestrzeniają się z Eurazji poprzez wody balastowe wyładowywane przez duże statki, wypierając rodzime ostrygi na większości planety, w tym w Ameryce Północnej.
„Kolejnej wskazówki dostarczają tworzywa sztuczne, które stały się popularne w latach pięćdziesiątych XX wieku – które większość z nas określa jako świt antropocenu” – dodał Waters. „Najważniejszą rzeczą, którą musimy teraz zdecydować, jest to, które witryny, które wybraliśmy, zapewniają najwyraźniejszy sygnał spośród wybranych przez nas miar – pluton, aluminium, tworzywa sztuczne i inne zmienne – które pokazują fundamentalną zmianę wieku”.
Ten punkt poparł Zalasiewicz. „W odległej przyszłości, za dziesiątki milionów lat, zaawansowane gatunki wciąż będą w stanie zrozumieć, w jaki sposób zmieniamy Ziemię. Musimy zdać sobie z tego sprawę teraz.”
„Wszystkie nasze budynki i drogi obrócą się w pył na długo przedtem, ale niewielkie zmiany, które wprowadziliśmy w osadach, będą się utrzymywać i pokażą, że kiedyś globalna cywilizacja zdominowała tę planetę z trwałymi skutkami”.
Dziewięć konkurencyjnych witryn
Osady morskie w zatoce Beppu, wyspa Kiusiu, Japonia
Warstwy błota w Crawford Lake, Ontario, Kanada
Koral w rafie Flindersa, Morze Koralowe, Australia
Osady morskie w Basenie Gotlandzkim i Morzu Bałtyckim
Lód z Palmer Ice Core na Antarktydzie
Muł z jeziora Searsville w Kalifornii
Błoto z jeziora Sihailongwan, prowincja Jilin, Chiny
Torf z torfowisk w Sudetach, Polska
Koral z West Flower Garden Bank, Zatoka Meksykańska
Źródło: grupa robocza ds. antropocenu
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Stany Zjednoczone otwierają ambasadę na Wyspach Salomona, aby stawić czoła Pekinowi
Ameryka zawiera ważną umowę wojskową z Filipinami, w pobliżu ognisk napięć w Chinach | Filipiński
Stany Zjednoczone otwierają nową ambasadę na Wyspach Salomona, aby przeciwdziałać rosnącej chińskiej obecności na Pacyfiku