Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zarówno prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, jak i prezydent Rosji Władimir Putin obiecali zwycięstwo w 2023 roku w osobnych orędziach noworocznych.

Zarówno ukraińscy, jak i rosyjscy przywódcy wykorzystali swoje przemówienia noworoczne, aby obiecać zwycięstwo w 2023 r., pomimo malowania kontrastujących obrazów toczącej się wojny.

Podczas gdy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o wdzięczności i bólu, rosyjski prezydent Władimir Putin nawoływał do obowiązku wobec Rosji, opisując wojnę jako quasi-egzystencjalną bitwę.

Zełenski – wspominając niektóre z najbardziej dramatycznych momentów i zwycięstw wojny – wypełnił swoje emocjonalne 17-minutowe przesłanie materiałami wideo z rosyjskich ataków na kraj i słowami dumy dla Ukraińców stojących w obliczu ataków, ciemności i zimna.

Powiedział, mając na sobie swój charakterystyczny mundur khaki i stojąc w ciemności z ukraińską flagą powiewającą za nim.

„Walczymy jako jedna drużyna – cały kraj, wszystkie nasze regiony. Podziwiam was wszystkich”.

Kilka minut po przemówieniu Zełenskiego – które zostało wygłoszone tuż przed północą czasu kijowskiego w sylwestra – w stolicy i w całym kraju słychać było kilka eksplozji.

Ataki nastąpiły po ostrzale ponad 20 pocisków manewrujących wystrzelonych nad Ukrainą w sobotę – i wiele innych wcześniej.

Gdy wojna zbliżała się do jedenastego miesiąca, Moskwa nie była przygotowana na zaciekły opór i miliardy dolarów w zachodniej broni, które odwrócą szalę zwycięstwa na korzyść Ukrainy.

Siły rosyjskie zostały zmuszone do opuszczenia ponad połowy terytorium, które zajęły w pierwszych tygodniach tego, co Putin nazwał „specjalną operacją wojskową” w celu „usunięcia gniewu” i zdemilitaryzowania Ukrainy.

Kijów i jego zachodni sojusznicy twierdzą, że inwazja Putina była grabieżą ziemi.

W orędziu noworocznym Putin powołuje się na „święty obowiązek”.

Putin – który przeciwstawił się tradycji, dostarczając swoje noworoczne przesłanie obok żołnierzy, a nie murów Kremla – mówił twardo i walecznie o roku 2022 jako roku, który „wyraźnie oddziela odwagę i heroizm, zdradę i tchórzostwo”.

Spacja do odtwarzania lub pauzy, M do wyciszania, strzałki w lewo iw prawo do wyszukiwania, strzałki w górę i w dół do regulacji głośności.
Władimir Putin przekazuje Rosjanom swoje przesłanie na Nowy Rok 2023.

Próbując zdobyć poparcie wśród Rosjan w obliczu żenujących niepowodzeń na polu bitwy i rosnącej krytyki jego strategii wojskowej w kraju, Putin podziękował siłom rosyjskim, ale zażądał od nich więcej.

„Najważniejszy jest los Rosji” — powiedział ubrany w czarny garnitur i krawat.

„Obrona Ojczyzny jest naszym świętym obowiązkiem wobec naszych przodków i naszych potomków. Moralna i historyczna sprawiedliwość jest po naszej stronie”.

Rosja planowała szybką operację, ale w miarę jak wojna się przeciągała, była zmuszona postawić społeczeństwo na podstawie więcej niż jednej wojny, powołać ponad 300 000 rezerwistów, ponownie wyposażyć gospodarkę zniszczoną zachodnimi sankcjami i publicznie powiedzieć, że może być konflikt. długi.

Podkreślając, że Zachód jest zdecydowany „zniszczyć Rosję” za pomocą Kijowa, Putin przyrzekł, że nigdy na to nie pozwoli.

Zauważył ponownie, że wojna, choć trudna, będzie trwała.

„Zawsze wiedzieliśmy – i dziś znów jesteśmy przekonani – że suwerenna, niezależna i bezpieczna przyszłość Rosji zależy tylko od nas, od naszej siły i woli” – powiedział.

W bitwie o odzyskanie anektowanej Ukrainy jest „niemożliwe do wybaczenia”.

READ  Ride baby: Nowozelandzki polityk idzie do szpitala, aby rodzić po raz drugi | Nowa Zelandia