Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NATO twierdzi, że inwazja na Ukrainę nie pójdzie tak, jak planowała Rosja, ponieważ ofensywa Donbasu zwalnia

Prawie trzy miesiące po tym, jak Rosja zaszokowała świat inwazją na Ukrainę, sekretarz generalny NATO oświadczył, że wojna „nie pójdzie tak, jak planowała Moskwa” i że jej operacja w Donbasie została wstrzymana.

Na spotkaniu w Niemczech Jens Stoltenberg powiedział również, że „Ukraina może wygrać tę wojnę”, wzywając do większego wsparcia wojskowego i szybkiego zatwierdzenia ofert, które mają przyłączyć się do sojuszu ze strony Finlandii i Szwecji.

Ukraina odniosła szereg sukcesów od czasu inwazji na Rosję 24 lutego, zmuszając rosyjskich przywódców do porzucenia natarcia na stolicę Kijowa, zanim dokonali szybkich zdobyczy, by wypędzić ich z Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

Inwazja na Moskwę, którą nazwała „operacją specjalną”, mającą na celu rozbrojenie i ochronę Ukrainy przed faszystami, zdestabilizowała bezpieczeństwo europejskie.

Kijów i jego zachodni sojusznicy twierdzą, że twierdzenie o faszyzmie jest nieuzasadnionym pretekstem do wszczęcia nieuzasadnionej wojny agresji.

Prezydent Finlandii, która dzieli z Rosją granicę o długości 1300 km, potwierdził w niedzielę, że jego kraj złoży wniosek o członkostwo w NATO, co jest poważną zmianą polityki wywołaną rosyjską inwazją.

Szwedzka partia rządząca poszła w ich ślady.

Sekretarz Generalny NATO przemawiający na konferencji medialnej z ministrami spraw zagranicznych Finlandii i Szwecji.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg jest przekonany, że proces akcesyjny Szwecji i Finlandii może zostać przyspieszony. (AFP: Oliver Mattis)

Atak Donbasu za późno

Od połowy kwietnia siły rosyjskie skupiły większość swojej siły ognia na próbach zdobycia dwóch wschodnich prowincji znanych jako Donbas po nieudanej próbie zdobycia Kijowa.

Według oceny brytyjskiego wywiadu wojskowego Rosja straciła w lutym około jednej trzeciej rozmieszczonych naziemnych sił bojowych.

W ocenie stwierdzono, że ofensywa w Donbasie była znacznie opóźniona i mało prawdopodobne, aby poczyniła szybkie postępy w ciągu najbliższych 30 dni.

Rosja poinformowała w niedzielę, że zbombardowała ukraińskie pozycje na wschodzie, celując w centra dowodzenia i arsenały, ponieważ jej siły próbowały otoczyć ukraińskie jednostki między Izyum a Donieckiem.

Reuters nie mógł samodzielnie potwierdzić tych doniesień.

Izyum rozciąga się nad rzeką Doniec, około 120 km od Charkowa przy głównej autostradzie w kierunku południowo-wschodnim.

Spacja do odtwarzania lub pauzy, M do wyciszenia, strzałki w prawo iw lewo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.

Odtwórz wideo.  Czas trwania: 1 minuta 22 sekundy

Dlaczego ukraiński Donbas jest gorącym miejscem dla Rosji?

Jeżeli Ukraina utrzyma presję na rosyjskie linie zaopatrzeniowe i Izium, utrudni Moskwie okrążenie potężnych sił ukraińskich w bitwie na froncie wschodnim w Donbasie.

W wiosce Ruska Lozova, położonej na rozległych polach między Charkowem a granicą Ukrainy z Rosją, ukraińscy przywódcy powiedzieli, że sądzą, że Moskwa przesunie swoje siły do ​​obrony Izjum, jednocześnie utrzymując swoich przeciwników w otoczeniu ognia artyleryjskiego.

„Rosyjski atak na Charków został zniszczony i oni to rozumieją” – powiedział Ihor Obolensky, dowódca Gwardii Narodowej i sił ochotniczych, które zdobyły Ruską Łozową osiem dni temu.

Ale ukraińskie wojsko również przyznało się do niepowodzeń w niedzielnym porannym aktualizacji: „Pomimo strat siły rosyjskie nadal posuwają się naprzód w regionach Lyman, Sewerodonieck, Avdiivka i Kurachiv w szerszym regionie Donbasu”.

Kobieta w średnim wieku ubrana w zieloną chustę na głowie stoi przed zniszczeniami wojennymi w osiedlu mieszkaniowym
Mimo niepowodzeń Rosja nadal sieje spustoszenie w całej Ukrainie.(Agencja France-Presse: Leon Klein)

Bombardowanie huty trwa nadal

Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że rakiety na zachodniej Ukrainie w pobliżu Polski zniszczyły w nocy infrastrukturę wojskową i zostały wystrzelone w rejon Lwowa nad Morzem Czarnym.

Serhiy Gaidai, gubernator wschodniego regionu Ługańska, powiedział w aplikacji Telegram, że dziewięciu cywilów zostało rannych podczas rosyjskiego bombardowania szpitala w Siewierodoniecku wczoraj wieczorem.

Rada regionalna poinformowała, że ​​dziesięciu innych cywilów zostało rannych w południowym obwodzie mikołajowskim w ciągu ostatnich 24 godzin, bez wyjaśnienia. Sprawozdania te nie mogły być niezależnie zweryfikowane.

Ukraińskie wojsko powiedziało, że rosyjskie bombardowania hut w południowym porcie Mariupol nie ustały w niedzielę, trzymając kilkaset ukraińskich myśliwców kilka tygodni po tym, jak miasto zostało zdobyte przez Rosję.

W filmie opublikowanym przez prorosyjskiego przywódcę separatystów pokazano jasno oświetloną amunicję spadającą na huty stali.

Duży konwój wiozący uchodźców z ruin Mariupola przybył do kontrolowanego przez Ukrainę miasta Zaporoża w sobotę po zmroku, po kilku dniach oczekiwania na rosyjskie siły zbrojne, które pozwolą im odejść.

Plany przyspieszenia przystąpienia do NATO

Zarówno Finlandia, jak i Szwecja powiedziały, że postrzegają członkostwo w NATO jako sposób na wzmocnienie swojego bezpieczeństwa, chociaż Rosja ostrzegła, że ​​porzucenie neutralności przez Helsinki byłoby błędem.

READ  LAPD uwalnia pilota z rozbitego samolotu na kilka sekund przed uderzeniem w niego pociągu