Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sąsiad Rosji, Finlandia, ogłasza chęć przystąpienia do NATO

Wysoki rangą urzędnik NATO powiedział w niedzielę, że rosyjska armia postępuje w… Ukraina Wydawało się, że zawahał się i miał nadzieję, że Kijów wygra wojnę, ponieważ sąsiadująca z Rosją Finlandia ogłosiła chęć przyłączenia się do zachodniego sojuszu wojskowego.

Wyżsi dyplomaci NATO spotykają się w niedzielę w Berlinie, aby omówić większe wsparcie dla Ukrainy i posunięcia Finlandii, Szwecji i innych krajów do przystąpienia do NATO w obliczu zagrożeń ze strony Rosji.

„Brutalna inwazja na Rosję traci impet” – powiedział dziennikarzom zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Guiwana.

„Wiemy, że z odwagą narodu i armii ukraińskiej oraz z naszą pomocą Ukraina może wygrać tę wojnę”.

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA, minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Barbock, i Mircea Giwana, zastępca sekretarza generalnego NATO, przyjeżdżają na grupowe zdjęcie podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO w Berlinie. (GT)

Prezydent i rząd Finlandii ogłosili w niedzielę, że dawniej neutralny kraj skandynawski, który dzieli długą granicę z Rosją, zamierza ubiegać się o członkostwo w NATO, torując drogę do ekspansji 30-osobowego zachodniego sojuszu wojskowego.

Ogłosili to prezydent Sauli Niinisto i premier Sanna Marin na wspólnej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach.

„To historyczny dzień. Rozpoczyna się nowa era” – powiedział Niinistö.

Ukraińscy strażacy pracują w bloku po bombardowaniu Kijowa na Ukrainie.
Ukraińscy strażacy pracują w bloku po bombardowaniu Kijowa na Ukrainie. (AFP)

Oczekuje się, że decyzja zostanie ratyfikowana przez fiński parlament w najbliższych dniach, ale uważa się to za formalność.

Oficjalny wniosek o członkostwo zostanie następnie złożony w kwaterze głównej NATO w Brukseli, najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Jiwana, który przewodniczył spotkaniu, podczas gdy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg dochodzi do siebie po zakażeniu COVID-19, zwolennicy Ukrainy „są zjednoczeni, jesteśmy silni i nadal będziemy pomagać Ukrainie wygrać tę wojnę”.

Jednym z głównych tematów dyskutowanych w Berlinie jest rozbudowa NATO poza jej obecnymi 30 państwami członkowskimi.

Szwecja również podjęła już kroki w kierunku przystąpienia do sojuszu, a oferta Gruzji jest ponownie dyskutowana mimo pilnych ostrzeżeń Moskwy o konsekwencjach wstąpienia jej sąsiada do NATO.

„Finlandia i Szwecja są już najbliższymi partnerami NATO” – powiedział Giwana, dodając, że oczekuje, iż sojusznicy przychylnie przyjmą ich prośby.

Fiński minister obrony Antti Kakkonen (po lewej) i minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto biorą udział w konferencji prasowej poświęconej fińskim decyzjom w zakresie polityki bezpieczeństwa w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach w Finlandii.
Fiński minister obrony Antti Kakkonen (po lewej) i minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto biorą udział w konferencji prasowej poświęconej fińskim decyzjom w zakresie polityki bezpieczeństwa w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach w Finlandii. (AFP)

Minister spraw zagranicznych Niemiec, Annalena Barbock, powiedziała, że ​​jej kraj i inni podczas sobotniej kolacji jasno powiedzieli, że są gotowi przyspieszyć krajowy proces ratyfikacji Finlandii i Szwecji.

„Jeśli te dwa kraje zdecydują się dołączyć, mogą dołączyć bardzo szybko” – powiedziała.

Minister spraw zagranicznych Danii odrzucił sugestie, że sprzeciw rosyjskiego prezydenta Władimira Putina może przeszkodzić sojuszowi w przyjmowaniu nowych członków.

„Każdy kraj europejski ma fundamentalne prawo do wyboru własnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział dziennikarzom Djebi Kofod.

Obrońcy twierdzy Ukrainy nadal odpierają ataki

„Widzimy teraz świat, w którym Putin jest wrogiem numer jeden demokracji i sposobu myślenia, który reprezentuje” – powiedział, dodając, że NATO będzie również wspierać inne kraje, takie jak Gruzja, które, jak powiedział, zostały „wykorzystane” przez Rosję. .

Na marginesie spotkania sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotkał się w niedzielę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrom Kulebą, aby omówić skutki wojny i sposoby dostarczania ukraińskiego zboża na rynki międzynarodowe.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że Blinken „podkreślił trwałe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w obliczu niesprowokowanej wojny z Rosją”.

Ukraiński żołnierz patroluje podczas misji rozpoznawczej niedawno odbitą wieś na obrzeżach Charkowa we wschodniej Ukrainie.
Ukraiński żołnierz patroluje podczas misji rozpoznawczej niedawno odbitą wieś na obrzeżach Charkowa we wschodniej Ukrainie. (AFP)

Szef brytyjskiej dyplomacji powiedział, że członkowie NATO omówią również kwestie bezpieczeństwa poza Europą podczas niedzielnego spotkania – znak rosnącego zaniepokojenia demokracji w związku z rozwojem Chin.

„Oprócz ochrony bezpieczeństwa euroatlantyckiego, musimy również zwracać uwagę na bezpieczeństwo Indo-Pacyfiku” – powiedziała sekretarz stanu Liz Truss.

Spotkanie odbędzie się po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych z Grupy Siedmiu głównych mocarstw na niemieckim wybrzeżu Bałtyku w tym tygodniu.

READ  Nowa Południowa Walia i Wiktoria zaostrzają międzynarodowe zasady dostępu, gdy stany i terytoria reagują na Omicron