Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy odkrywają sposoby na zdobywanie pożywienia, aby przyciągnąć drapieżniki

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu odkryli, że zwierzęta, które stosują najbardziej wydajne metody żerowania, mogą za to zapłacić.

Wyniki opublikowane dzisiaj w Ekologia behawioralnapokazuje, dlaczego zwierzęta nie zawsze stosują strategię wyszukiwania, która maksymalizuje wyniki.

To, w jaki sposób zwierzęta poruszają się w swoim środowisku, szczególnie w poszukiwaniu pożywienia, jest głównym zagadnieniem biologii i ma zastosowanie w reakcjach zwierząt na zmiany środowiskowe.

Kilka badań wykazało, że specjalny rodzaj ruchu, znany jako ruch Leviego, zwiększa zdolność znajdowania zasobów, ponieważ obejmuje przemieszczanie się na duże odległości między obszarami żerowania, a także okresy skoncentrowanego poszukiwania na jednym obszarze. Wykazano również, że grupa zwierząt wykorzystuje ten rodzaj lokomocji.

To badanie jest pierwszym, które pokazuje potencjalny koszt ruchu Leviego w eksperymencie, pokazując, że ofiara korzystająca z ruchu Leviego celuje w dwa razy więcej ofiar niż w przypadku ruchu Browna – ruchu obserwowanego w cząsteczkach w gazie, a zatem prognozy bazowej.

profesora Christosa Ioannou Z Bristolu Wyższa Szkoła Nauk Biologicznych Wyjaśnił: „Pokazujemy, że dzieje się tak dlatego, że drapieżniki wolą atakować zdobycz, która porusza się po prostszych trajektoriach ruchu, być może dlatego, że czyni to przyszłą pozycję ofiary bardziej przewidywalną”.

Profesor Ioannou i jego zespół zastosowali podejście wirtualnej zdobyczy. Opracowali komputerowe symulacje ofiar, które są identyczne pod względem wielkości, koloru, prędkości itp., ale różnią się sposobem obracania się.

Film był następnie odtwarzany na ciernikach w zbiorniku, wyświetlając go na przezroczystym ekranie. Umożliwiło to rybom zobaczenie ofiary, a naukowcom uchwycenie i zarejestrowanie ich wyborów.

„Korzystając z eksperymentalnego projektu, który przedstawia wirtualną zdobycz na ekranie prawdziwym drapieżnikom, możemy kontrolować wszystko na temat ofiary i wyizolować zmienną, która nas interesuje – tutaj ruch – jednocześnie używając prawdziwych zwierząt” – kontynuuje profesor Ioannou.

READ  Czy istnieje centrum wszechświata?

To badanie pokazuje, że drapieżniki nie zawsze mogą stosować strategię wyszukiwania, która maksymalizuje znajdowanie zasobów, ponieważ mogą wystąpić koszty, które były nieznane przed badaniem. To może wyjaśniać, dlaczego niektóre badania wykazały, że zwierzęta używają innych rodzajów wyszukiwania niż lokomocja Leviego.

Dodał: „Nasze badanie pokazuje po raz pierwszy, że zwierzęta, które stosują powszechną i wysoce wydajną metodę żerowania, mogą faktycznie ponosić koszty bycia bardziej podatnymi na ataki drapieżników.

„Idąc dalej, chcemy sprawdzić, czy zdobycz ciernikowa wykazuje ruchy Leviform lub Browna.

„W szerszym ujęciu, nasze badanie przewiduje, że drapieżniki wierzchołkowe powinny rzadziej wykazywać włóknistą lokomocję niż drapieżniki wierzchołkowe”.

papier:

„Hipotetyczna ofiara z lokomocją Leviego jest preferencyjnie atakowana przez drapieżne ryby” autorstwa Christosa Ioannou i wsp. w Behavioural Ecology.

/wydanie publiczne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może dotyczyć konkretnego momentu i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.news nie zajmuje stanowiska ani nie reprezentuje żadnej instytucji, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie poglądami autora(ów). Tutaj.