Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy ostrzegają przed topnieniem antarktycznej pokrywy lodowej

Naukowcy ostrzegają przed topnieniem antarktycznej pokrywy lodowej

Australijscy naukowcy i inni ostrzegają, że niekontrolowane zmiany klimatyczne mogą stopić pokrywę lodową na Antarktydzie Wschodniej, powodując podniesienie się poziomu mórz nawet o 5 metrów. Badania zostaną opublikowane w czwartek w czasopiśmie charakter temperamentu.

Raport australijskich i międzynarodowych naukowców jest kolejnym poważnym ostrzeżeniem o tym, co może się stać, jeśli cele ograniczenia wzrostu temperatury w ramach porozumienia paryskiego z 2015 r. nie zostaną osiągnięte.

Badanie sugeruje, że topnienie największej na świecie pokrywy lodowej na Antarktydzie Wschodniej może ostatecznie spowodować znaczny wzrost poziomu mórz, ale można tego uniknąć, podejmując szybkie działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.

Pokrywa lodowa Antarktydy Wschodniej zawiera zdecydowaną większość światowego lodu lodowcowego.

Naukowcy opisują go jako „śpiącego olbrzyma”, którego nie należy budzić ze względu na ogromny wpływ topnienia lodu na poziom mórz.

Uważano, że lodowiec szelfowy jest stabilny i mniej podatny na globalne ocieplenie w porównaniu z lądolodem Antarktydy Zachodniej czy Grenlandii.

Jednak naukowcy uważają, że obecnie wykazuje jednoznaczne oznaki podatności na zmiany klimatyczne i zidentyfikowano utratę lodu.

Współautor badań, Nirelli Abram, profesor w School of Geosciences Research przy Australijskim Uniwersytecie Narodowym, mówi, że topnienie pokrywy lodowej Antarktydy Wschodniej może ostatecznie doprowadzić do katastrofy.

Do roku 2500 Antarktyda Wschodnia mogłaby wnieść do 5 metrów poziomu morza [rises] Oprócz podniesienia się poziomu morza, który będziemy już obserwować z Grenlandii i Antarktydy Zachodniej”, powiedział Abram. „Tak więc jest to scenariusz, który będzie miał ogromne globalne konsekwencje i daje nam więcej niż jeden powód, aby upewnić się, że rób wszystko, co w naszej mocy, aby nie przekroczyć 2 stopni ocieplenia.”

Naukowcy twierdzą, że kluczowe znaczenie ma przestrzeganie celów klimatycznych wyznaczonych we francuskiej stolicy w 2015 roku.

Porozumienie paryskie po raz pierwszy połączyło prawie wszystkie kraje świata w jednym porozumieniu mającym na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

READ  Oczekuje się, że pierwszy ludzki pangynium będzie lepiej odzwierciedlał różnorodność genetyczną człowieka

Badanie twierdzi, że jeśli wzrost temperatury jest ograniczony do 2 stopni Celsjusza, rozległa pokrywa lodowa Antarktyki Wschodniej powinna pozostać stabilna, ale ostrzega, że ​​wyższe temperatury mogą spowodować topnienie i podniesienie poziomu morza o kilka metrów.

W najlepszym przypadku, przy ograniczonym wzroście temperatury, pokrywa lodowa może w rzeczywistości zyskać więcej lodu z padającego śniegu niż stracić.

Badanie zostało opublikowane w czwartek w czasopiśmie charakter temperamentu. Wśród uczestników są Australian National University, Australian Centre for Excellence in Antarctic Science oraz inni eksperci z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Francji.