Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Słabość gospodarcza Niemiec budzi obawy w krajach sąsiadujących

Słabość gospodarcza Niemiec budzi obawy w krajach sąsiadujących

Napisane przez Rene Wagnera i Marię Martinez

BERLIN (Reuters) – Słabość gospodarcza Niemiec budzi niepokój w krajach sąsiednich, od Szwajcarii po Polskę, co skłania część zagranicznych ekonomistów do wzywania do reform w największej gospodarce strefy euro, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się problemu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu niemieckiego PKB o 0,3% zarówno w latach 2024, jak i 2025. Obecnie oczekuje wzrostu na poziomie zaledwie 0,2% w tym roku, najsłabszego wśród głównych krajów strefy euro.

„Bez bodźców gospodarczych ze strony Niemiec Austria będzie miała trudności” – powiedział Gabriel Felbermeier, dyrektor Austriackiego Instytutu Badań Ekonomicznych i WIFO.

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Austrii. Nieco poniżej 30% eksportu trafia do znacznie większego sąsiada, co odpowiada 12% PKB Austrii, powiedział Felbermeier.

W 2023 r. wolumen handlu dwustronnego między Niemcami a Austrią spadł o 8%.

„Oznacza to, że słabość Niemiec ma bezpośredni negatywny wpływ na austriacką gospodarkę” – stwierdził Felbermeier. „Inżynieria mechaniczna, chemia, metalurgia i sektor motoryzacyjny są szczególnie zależne od niemieckiej gospodarki”.

Podobnie sytuacja wygląda w Szwajcarii, gdzie Niemcy są także jej głównym partnerem handlowym.

„Kiedy Niemcy mają czkawkę, Szwajcaria też to zauważa” – powiedział Martin Mosler, szef wydziału polityki fiskalnej w Szwajcarskim Instytucie Polityki Gospodarczej (IWP).

Szwajcarski eksport do Niemiec spadł w pierwszym kwartale o 1,1%, po spadku już pod koniec 2023 r.

„Dotyczy to kilku sektorów – od luksusowych zegarków po produkty pośrednie, które dostarcza do Niemiec wiele wysoce wyspecjalizowanych MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), takich jak te z branży elektronicznej”, powiedział Moser.

dostarczać łańcuchy

W Polsce sektor przemysłowy dotknął recesję, której Niemcy doświadczyły w ubiegłym roku.

Paweł Śliwowski, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, powiedział, że od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku produkcja w branżach energochłonnych, takich jak chemia czy odlewnictwo metali, spadła o około 15–20%.

READ  Polski Tusk wraca na linię frontu, by zmierzyć się ze swoim starym przeciwnikiem Kaczyńskim

„Te sektory są ściśle zintegrowane z niemieckimi łańcuchami dostaw” – powiedział.

Jednocześnie nastąpił jedynie bardzo umiarkowany rozwój działalności producentów dóbr konsumpcyjnych.

„Produkcja mebli czy innego sprzętu AGD od 2022 roku w dużej mierze utrzymuje się na niezmienionym poziomie ze względu na niższy popyt zagraniczny” – powiedział Śliwowski.

Średnio 27% całego polskiego eksportu trafia do Niemiec.

„Z punktu widzenia Polski najwłaściwszą polityką niemieckiego rządu jest zwiększenie inwestycji publicznych” – stwierdził Śliewski.

Podobny apel wystosował dyrektor Wifo Felbermayr.

„W Niemczech należy ponownie wznowić działalność inwestycyjną. Wymaga to skutecznego krótkoterminowego bodźca” – stwierdził, dodając, że Berlin musi także włożyć więcej wysiłku w przywrócenie długoterminowego wzrostu gospodarczego na właściwe tory.

„Będzie prawdopodobnie szczególnie skuteczny, jeśli wezwie do ambitnego pogłębienia jednolitego rynku UE w zakresie usług finansowych, energii i telekomunikacji” – stwierdził Felbermeier.

(Raport: Maria Martinez i Rene Wagner; redakcja: Gareth Jones)