Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dzięki nowej technice ablacji udało się wyeliminować epizody arytmii

Dzięki nowej technice ablacji udało się wyeliminować epizody arytmii

Nowa technika ablacji, znana jako ablacja w polu pulsacyjnym, skutecznie wyeliminowała 12-miesięczne epizody arytmii u nawet dwóch trzecich pacjentów, zgodnie z badaniem przedstawionym na dorocznej sesji naukowej American College of Cardiology Together with the World. Konferencja kardiologiczna.

To badanie jest pierwszym potencjalnym globalnym badaniem klinicznym dotyczącym zastosowania ablacji pola tętna, która dostarcza impulsy elektryczne, do leczenia arytmii migotania przedsionków (AFib). Ablacja to minimalnie inwazyjna procedura oparta na cewniku, która rozrywa części tkanki serca powodujące arytmię. Ablacja w polu pulsacyjnym różni się od ablacji termicznej — która od dziesięcioleci jest standardową metodą ablacji w AFib — tym, że rozbija komórki serca za pomocą energii elektrycznej, a nie ekstremalnych temperatur. Zdaniem naukowców technologia ta pozwala na wykonanie ablacji w krótszym czasie i przy mniejszym ryzyku uszkodzenia otaczających tkanek niż ablacja termiczna.

Skuteczność zabiegu jest zbliżona do tej, jaką obserwujemy przy ablacji termicznej, jednak uzyskujemy go znacznie szybciej i bezpieczniej. Jest to znaczący postęp w dziedzinie elektrofizjologii”.


Atul Verma, MD, szef kardiologii w McGill University Health Center w Montrealu w Kanadzie i główny autor badania.

Migotanie przedsionków, najczęstszy rodzaj zaburzeń rytmu serca, powoduje szereg objawów, w tym szybkie lub chaotyczne bicie serca, zmęczenie, duszność, ból w klatce piersiowej i zwiększa ryzyko udaru mózgu. Ablacja jest jedną z kilku interwencji proceduralnych i medycznych stosowanych w celu opanowania objawów migotania przedsionków i zmniejszenia ryzyka udaru mózgu.

W standardowych procedurach ablacji termicznej lekarz wprowadza małe narzędzia do serca przez żyłę lub tętnicę. Następnie aplikuje się ciepło (energia o częstotliwości radiowej) lub ekstremalne zimno (krioablacja) w celu utworzenia niewielkich blizn w określonych miejscach przedsionków. Jednak ablacja termiczna niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia innych pobliskich tkanek i struktur, takich jak przełyk i nerwy.

READ  GPT-3 zmienia badania chemiczne | Wiadomości o Mirażu

Natomiast ablacja pola pulsacyjnego wykorzystuje pola elektryczne do tworzenia małych dziur w błonach komórek mięśnia sercowego. Powoduje to śmierć komórek docelowych, które przyczyniają się do arytmii, bez zmiany ogólnej struktury tkanki lub wpływu na inne typy komórek. Ablacja impulsów polowych była stosowana w leczeniu raka poprzez zabijanie komórek nowotworowych przez około dekadę. Jednak ta technika została dopiero niedawno zastosowana do serca.

Badanie PULSED AF przeprowadzono w 41 ośrodkach w dziewięciu krajach (Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Austria, Belgia, Francja, Japonia, Holandia i Hiszpania) i włączono pacjentów, którzy nadal próbowali AFib pomimo przyjmowania leków poprawiających stymulator. W ramach próby lekarze leczyli po jednym pacjencie, aby zdobyć doświadczenie w tej technice, w sumie 60 pacjentów. Następnie kontynuowali rejestrację pacjentów i wykonywali pulsacyjne ablacje w polu do 300 dodatkowych procedur między wszystkimi ośrodkami. Naukowcy przeanalizowali ostateczne wyniki tych 300 procedur.

Połowa pacjentów miała napadowe migotanie przedsionków (w którym epizody arytmii ustępują samoistnie i trwają nie dłużej niż tydzień), a połowa przetrwałe AFib (w którym epizody trwają co najmniej tydzień i nie kończą się po ich zakończeniu). własny). Sześćdziesiąt sześć procent pacjentów z napadowym migotaniem przedsionków i 55% pacjentów z przetrwałym AFib nie doświadczyło żadnych epizodów AFib w okresie od trzech do 12 miesięcy po zabiegu (główny punkt końcowy badania), co oceniono na podstawie cotygodniowych samoopisów. elektrokardiogram i całodobowe monitorowanie metodą Holtera. Według naukowców te wskaźniki skuteczności są porównywalne z wynikami procedur ablacji termicznej.

Ponadto wszyscy pacjenci zgłosili znaczną i znaczącą poprawę jakości życia. Tylko jedno zdarzenie niepożądane wystąpiło w każdej z dwóch grup pacjentów, z odsetkiem zdarzeń niepożądanych wynoszącym 0,7%. Naukowcy stwierdzili, że większość procedur ablacji pola pulsacyjnego została zakończona w mniej niż godzinę, co czyni je znacznie szybszymi niż procedury ablacji termicznej, które zwykle trwają dwie godziny lub dłużej.

READ  Rakieta SpaceX jest na dobrej drodze, by zderzyć się z księżycem po siedmiu latach na orbicie

„W społeczności elektrofizjologów panuje ogromny entuzjazm dla tej technologii” – powiedział Verma. „Wielu klinicystów uważa, że ​​ablacja w polu pulsacyjnym stanie się w przyszłości dominującą metodą wykonywania ablacji, więc w tym sensie jest to naprawdę zmiana paradygmatu”.

Naukowcy biorący udział w badaniu powiedzieli, że badanie było ograniczone przez brak grupy kontrolnej. Ponadto wymagane będą większe badania w celu dostarczenia bardziej ostatecznych dowodów na bezpieczeństwo procedury, ponieważ zdarzenia niepożądane są na ogół rzadkie w przypadku ablacji serca. Naukowcy stwierdzili, że wskaźniki powodzenia i bezpieczeństwo ablacji w polu pulsacyjnym mogą ulec dalszej poprawie wraz z postępem technologii.

Badanie sfinansowała firma Medtronic.

Badanie to było jednocześnie publikowane online w obiegu w momencie prezentacji.