Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy twierdzą, że nowo odkryta egzoplaneta jest teraz naszym drugim najlepszym celem dla Teleskopu Webba

Naukowcy odkryli dwie „superziemie” egzoplanety, z których jedna znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy. Oznacza to, że na jego powierzchni może znajdować się woda w stanie ciekłym.

Planeta, znana jako LP 890-9c lub SPECULOOS-2c, znajduje się wokół czerwonego karła około 100 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Eridanus. Gwiazdy czerwonego karła są chłodniejsze niż nasze Słońce i najłatwiej występują w naszej Drodze Mlecznej, stanowiąc około 80% populacji, o ile wiedzą astronomowie.

Wśród potencjalnie nadających się do zamieszkania planet naziemnych, znanych obecnie astronomom, LP 890-9c wydaje się być według odkrywców drugim najbardziej odpowiednim celem. Został znaleziony przypadkowo, podczas gdy naukowcy sprawdzili swoje początkowe odkrycie innej egzoplanety wokół tej samej gwiazdy, nazwanej LP 890-9/TOI-4306/SPECULOOS-2. Jest to druga najfajniejsza gwiazda znaleziona, w której znajdują się planety, po słynnym układzie gwiezdnym TRAPPIST-1, w którym znajduje się do siedmiu planet i który został umieszczony w „Układzie Słonecznym 2.0”.

opublikowany w magazynie Astronomia i astrofizykaNaukowcy odkryli pierwszą planetę, LP 890-9b, wokół gwiazdy za pomocą satelity Transiting Exoplanet Survey (TESS) NASA o wartości 287 milionów dolarów, a następnie obserwowali ją za pomocą teleskopów naziemnych w konsorcjum SPECULOOS w Chile i na Teneryfie. LP 890-9b okrąża swoją gwiazdę w 2,7 dnia i jest zbyt gorący, by pomieścić wodę w stanie ciekłym.

Na szczęście TESS ma ograniczone możliwości wykrywania, więc sprzężenie zwrotne wymaga podwójnego sprawdzenia. Wykrywa egzoplanety poprzez wykrywanie lekkiego pociemnienia gwiazdy, gdy planeta – lub jej cień – przechodzi przez jej powierzchnię. Dr Laetitia Delris, badaczka podoktorancka w FNRS na Uniwersytecie w Liege w Belgii i główna autorka badania powiedziała. „Ta kontynuacja jest szczególnie ważna w przypadku stosunkowo zimnych gwiazd, takich jak TOI-4306, które emitują większość swojego światła w bliskiej podczerwieni i mają nieco ograniczoną czułość TESS”.

Czy LP 890-9c naprawdę nadaje się do zamieszkania? To jest nieznane. To „super-ziemia”, ale nie zakładaj, że jest trochę większa. LP 890-9c jest prawdopodobnie skalista i o około jedną trzecią większa od Ziemi, ale okrążenie jej gwiazdy zajmuje tylko 8,5 dnia. Ponieważ krąży wokół gwiazdy znacznie chłodniejszej niż nasze odchodzące Słońce.

„Chociaż ta planeta krąży blisko swojej gwiazdy, w odległości około 10 razy krótszej niż Merkury wokół naszego Słońca, ilość otrzymywanego przez nią promieniowania gwiezdnego jest wciąż niska i może pozwolić na istnienie ciekłej wody na powierzchni planety” – powiedział. Francisco J. Naukowiec z Instytutu Astrofizyki w Andaluzji i jeden ze współautorów badań „pod warunkiem, że atmosfera jest wystarczająca”. „To dlatego, że gwiazda LP 890-9 jest około 6,5 razy mniejsza niż gwiazda Słońce i jego temperatura powierzchni są o połowę niższe od temperatury naszej gwiazdy. To wyjaśnia, dlaczego LP 890-9c, mimo że znajduje się bliżej swojej gwiazdy niż Ziemia do Słońca, nadal może mieć warunki odpowiednie do życia”.

Zanim ogłosimy, że ta „super-Ziemia” jest podobna do Ziemi, należy przeprowadzić więcej obserwacji, w szczególności za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), który mógłby pomóc naukowcom zbadać jej atmosferę – jeśli taką posiada.

Autorzy badania uważają, że ta egzoplaneta może być dojrzała do odkrycia atmosfery JWST. „LP 890-9c znajduje się blisko wewnętrznej granicy strefy nadającej się do zamieszkania, a zatem może mieć szczególnie bogatą atmosferę pary wodnej, która wzmacniałaby sygnały atmosferyczne” – powiedział Delreese. Uważam, że odkrycie LP 890 -9c to wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się więcej o dokładnej lokalizacji wewnętrznej granicy strefy zamieszkałej gwiazdy.

Jednak strefa nadająca się do zamieszkania wokół gwiazdy, w której teoretycznie mogłaby istnieć woda w stanie ciekłym – między bardzo odległą „linią śniegu” a bardzo bliskim „obszarem wrzenia” – niczego nie gwarantuje. „Nasza sąsiednia planeta, Wenus, jest, że tak powiem, szybkowarem bogatym w dwutlenek węgla w pobliżu 500 stopni Celsjusza, w pobliżu tej nadającej się do zamieszkania strefy wokół Słońca” – powiedział dr Robert Wells z University of Bern i National Center for Badania Klimatu (NCCR) . PlanetS i współautor opracowania.

TESS do tej pory odkrył około 5000 planet i planet kandydujących. W sumie oczekuje się, że znajdzie TESS Około 12 519 egzoplanet.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

READ  NSW Health odnotowuje nowe przypadki COVID, ponieważ Gladys Berejiklian przedstawia aktualne informacje na temat grupy Bundi