Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy twierdzą, że starożytne naczelne Łazarz były ostatnimi w Ameryce Północnej – do czasu przybycia człowieka

Naukowcy twierdzą, że starożytne naczelne Łazarz były ostatnimi w Ameryce Północnej – do czasu przybycia człowieka

Można by pomyśleć, że Nebraska i Chiny mają ze sobą niewiele wspólnego, ale te dwa miejsca z pewnością łączy starożytne podobieństwo: obecność liczącej 30 milionów lat linii naczelnych, która udała się do Ameryki Północnej miliony lat przed przodkami współczesnego człowieka ewoluował.

Podgatunek ten pojawił się w Ameryce Północnej miliony lat po pozornym wyginięciu wszystkich innych znanych naczelnych na kontynencie, co czyni klasyfikację gatunkiem „Lazarus” – gatunkiem, który pojawił się po jego rzekomym wyginięciu. Współczesne odmiany Lazarus obejmują śpiewającego psa z Nowej Gwinei (odkrytego ponownie na wolności w 2018 r. po 50 latach niewidzialności) i gaworzyka czarnobrewego, który został zauważony w październiku 2020 r. 170 lat po wyginięciu. Odmiany Łazarza zostały nazwane na cześć biblijnego Łazarza, którego Jezus wychował w Nowym Testamencie.

W przeciwieństwie do współczesnych gatunków Lazarus, które na ogół pojawiają się ponownie co najwyżej dwa wieki po przypuszczalnym wyginięciu, Ekgmowechashala philotau pojawił się w zapisie kopalnym miliony lat później niż inne naczelne w Ameryce Północnej. Liczące 30 milionów lat zęby i kości szczęk dwóch gatunków tego zwierzęcia, a także siostrzany takson z Chin o nazwie Palaeohodites naduensis, niedawno ujawniły pochodzenie ssaków północnoamerykańskich. To były badania zespołu opublikowany Dziś w czasopiśmie Human Evolution.

„Nasza analiza rozwiewa pogląd, że Ekgmowechashala jest pozostałością lub ocalałym z wcześniejszych naczelnych w Ameryce Północnej” – stwierdziła Kathleen Rust, paleontolog z Instytutu Bioróżnorodności i Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu w Kansas oraz główna autorka badania. początek. „Zamiast tego był to gatunek wędrowny, który wyewoluował w Azji i wyemigrował do Ameryki Północnej w zaskakująco zimnym okresie, najprawdopodobniej przez Beringię”.

„Kilka milionów lat później Ekgmuichala pojawia się jak dryfujący rewolwerowiec w zachodnim filmie, a potem staje się przebłyskiem na patelni na długiej ścieżce ewolucji” – mówi Chris Byrd, paleontolog kręgowców z Uniwersytetu w Kansas i badacz kręgowców paleontolog z Uniwersytetu w Kansas. Jest współautorem badania w tym samym numerze. „Po zniknięciu Ekgmowechashali na ponad 25 milionów lat, [modern humans] Przyjedź do Ameryki Północnej, rozpoczynając trzeci rozdział życia naczelnych na tym kontynencie.

READ  Eleganckie rozwiązanie do łączenia optyki wolnej przestrzeni i zintegrowanej fotoniki

Pomysł, że Ekgmowechashala, prymas, którego imię pochodzi od słowa Siuksów oznaczającego „małpę” wspomniany Jak podaje Science News, migrował do Ameryki Północnej mostem lądowym, który istniał już od jakiegoś czasu. W 2015 roku inny zespół porównujący szczątki Ekgmowechashala z Oregonu ze skamieniałościami z Południowej Dakoty i Nebraski zasugerował, że zwierzę pochodziło z Azji i przybyło do Ameryki dopiero w epoce oligocenu, około 29 milionów lat temu. Jednak najnowszemu zespołowi badawczemu udało się ustalić ścisły związek filogenetyczny (tj. historię ewolucji i powiązania międzygatunkowe) między Ekgmowechashala a azjatyckim gatunkiem naczelnych Palaeohodites naduensis, potwierdzając pochodzenie taksonu Lazarus w Ameryce Północnej.

Skamieniałości Palaeohodites naduensis — którego nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów oznaczających „starożytny” i „wędrowiec” – odnaleziono w 1995 roku w pobliżu wioski Kuilin w południowych Chinach. W nowym artykule naukowcy porównali zęby P. naduensis z zębami Ekgmowechashala. Na podstawie zaobserwowanych podobieństw między ich zębami i kośćmi szczęki zespół ustalił, że oba zwierzęta to taksony siostrzane, najbliżej spokrewnione w ich drzewie filogenetycznym.

„Kiedy tam pracowaliśmy, nie mieliśmy pojęcia, że ​​znajdziemy zwierzę tak blisko spokrewnione z tymi dziwnymi naczelnymi z Ameryki Północnej, ale gdy tylko podniosłem szczękę i ją zobaczyłem, pomyślałem: „Wow”” Baird powiedział: „To jest to.” W kolekcji KU mamy kilka ważnych skamieniałości, w tym najbardziej znany górny trzonowiec z Ekgmowechashala w Ameryce Północnej. Ten górny ząb trzonowy jest bardzo charakterystyczny i wygląda podobnie do chińskiego zęba trzonowego, co naszym zdaniem przypieczętowuje sprawę.

Ochłodzenie i wysuszenie Ameryki Północnej, które zmusiło inne gatunki naczelnych do opuszczenia kontynentu, bardzo różni się od ocieplającego się świata, w którym żyjemy dzisiaj. Ale historia Ekmewichshali przypomina, że ​​niektóre formy życia odnajdują swoją drogę, nawet jeśli wielu innym nie.