Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy ujawniają miejsca, w których w USA najczęściej uderzają śmiercionośne pioruny: ScienceAlert

Naukowcy ujawniają miejsca, w których w USA najczęściej uderzają śmiercionośne pioruny: ScienceAlert

Dzień był ciepły, może trochę wilgotny, a wysokie chmury w oddali przypominały kalafior. Słychać ostry trzask, przypominający odgłos uderzenia home runa lub niski dudnienie przypominające ciężarówkę jadącą autostradą. Zwiastuje się odległa burza wypełniona błyskawicami.

Błyskawice migają w burzach Co najmniej 60 razy na sekundę Gdzieś na świecie, nawet czasami W pobliżu bieguna północnego.

Każda gigantyczna iskra energii elektrycznej przemieszcza się przez atmosferę z prędkością 300 000 km na godzinę. Jest gorętszy niż powierzchnia słońca i dostarcza tysiące razy więcej prądu niż gniazdko, które ładuje Twój smartfon. Dlatego pioruny są tak niebezpieczne.

Piorun zabija lub rani około 250 000 ludzi Co roku na całym świecie, najczęściej w krajach rozwijających się, gdzie wiele osób pracuje na zewnątrz, bez pobliskich bezpiecznych odgromników.

w Stanach Zjednoczonych Ameryki, W latach 2006–2023 średnio 28 osób ginęło od piorunów rocznie. Co roku ubezpieczenie płaci ok 1 miliard dolarów amerykańskich W roszczeniach o odszkodowanie za szkody wyładowania atmosferyczne i tym podobne 4 miliony akrów ziemi Płomienie w pożarach lasów wywołanych piorunami.

Jednak szacunki dotyczące uderzeń piorunów w Stanach Zjednoczonych są bardzo zróżnicowane i wahają się od ok 25 milionów rocznieWielu meteorologów cytowało od lat 90 40 milionów rocznieWedług Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Komplikuje to wysiłki w zakresie bezpieczeństwa i ochrony odgromowej.

Jestem meteorologiem, którego badania skupiają się na… Zrozumienie zachowania pioruna. W nowym badaniu moi koledzy i ja wykorzystaliśmy dane z sześciu lat z krajowej sieci wykrywania wyładowań atmosferycznych, które naszym zdaniem są obecnie wystarczająco dokładne, aby zapewnić dokładniejszą analizę. Obraz uderzeń pioruna w całych Stanach Zjednoczonych. Wiedza ta jest niezbędna do ulepszania prognoz i zapobiegania szkodom.

Ile piorunów uderza w Stany Zjednoczone?

Aby uzyskać wyraźniejszy obraz częstotliwości uderzeń piorunów, warto zdefiniować, czym są uderzenia piorunów.

READ  Szybszy obrót Ziemi wymagałby odjęcia sekund od godzin

Wyobraź sobie, że patrzysz przez okno na burzę z błyskawicami od chmur do ziemi w pobliżu. Wydaje się, że błyskawica miga.

Błyskawica to błyskawica z chmury do ziemi, która pojawia się w ciągu 1 sekundy i w promieniu 6 mil. Każdy błysk to uderzenie pioruna. Każde trafienie może trafić w jeden lub więcej punktów uderzenia w ziemię i może tak być Wiele trafień na tym samym kanale.

Piorun to duże wyładowanie elektryczne, które próbuje rozproszyć energię elektryczną w chmurze, więc jeśli gromadzi się dużo energii elektrycznej, może wystąpić duża ilość błyskawic, aby się jej pozbyć.

Dane z ponad sześciu lat Krajowa sieć wykrywania wyładowań atmosferycznychZnaleźliśmy to Średnie amerykańskie Każdego roku wykonuje się 23,4 miliona błysków, 55,5 miliona uderzeń i 36,8 miliona uderzeń w ziemię.

Tam, gdzie piorun uderza najczęściej

Podstawowymi składnikami burzy jest ciepłe, wilgotne powietrze w pobliżu gruntu, a nad nim chłodniejsze i bardziej suche powietrze oraz sposób na uniesienie ciepłego, wilgotnego powietrza. Wszędzie tam, gdzie występują te elementy, może wystąpić wyładowanie atmosferyczne.

Dzieje się tak najczęściej w pobliżu wybrzeża Zatoki Perskiej, gdzie bryza morska pomaga wzniecać burze przez większość dni lata. Szczególnie Floryda jest miejscem występowania wyładowań atmosferycznych z chmury na ziemię. W samym obszarze Miami-Fort Lauderdale w 2023 r. doszło do ponad 120 000 uderzeń piorunów.

Mapa pokazująca większość działań w krajach wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, z mniejszym ruchem na północ i zachód.
Roczna częstotliwość uderzeń piorunów naziemnych, średnia z sześciu lat, wskazuje na większość aktywności wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. (Vajaski i in., 2024)

Środkowe i południowe Stany Zjednoczone nie są tak podatne na wyładowania atmosferyczne, ale mają tendencję do doświadczania większej liczby burz i uderzeń piorunów niż północ i zachód kraju, chociaż błyskawice na zachodzie mogą być szczególnie niszczycielskie Kiedy zaczynają się pożary lasów.

Tymczasem chłodne wody Pacyfiku powodują zwykle kilka burz na zachodnim wybrzeżu.

READ  Sonda Mars Curiosity świętuje 10 lat od lądowania

Licz uderzenia piorunów

Aby móc obliczyć, ile piorunów uderza w ziemię i gdzie to następuje, musisz umieć je wykryć. Na szczęście wyładowania atmosferyczne od chmury do ziemi są dość łatwe do zauważenia — być może już to zrobiłeś.

Kiedy błyskawica błyska, zachowuje się jak gigantyczna antena radiowa, która wysyła fale elektromagnetyczne – fale radiowe – po całym świecie z prędkością światła. Jeśli podczas burzy masz włączoną stację radiową AM, możesz słyszeć dużo zakłóceń.

the Krajowa sieć wykrywania wyładowań atmosferycznych Wykorzystuje strategicznie rozmieszczone anteny do słuchania fal radiowych wytwarzanych przez piorun. Jest teraz w stanie wskazać lokalizację co najmniej 97 procent wyładowań atmosferycznych z chmury do ziemi, które występują w całych Stanach Zjednoczonych.

Mapa pokazuje największą aktywność w stanach wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, z mniejszą aktywnością nad Wielkimi Równinami, choć nadal wysoko w górach.
Średnia liczba punktów wyładowań atmosferycznych z chmury do ziemi na błysk w Stanach Zjednoczonych w latach 2017–2022. (Vagaski i in., 2024)

Liczba uderzeń piorunów zmienia się z roku na rok, w zależności od warunków pogodowych panujących w miesiącach wiosennych i letnich, kiedy pioruny są najczęstsze.

Nie ma jeszcze wystarczającej ilości dokładnych danych z USA, aby określić, czy istnieje tendencja do częstszego lub mniejszego wyładowań atmosferycznych. Jednakże zmiany częstotliwości i lokalizacji wyładowań atmosferycznych mogą być wskaźnikiem zmian klimatycznych wpływających na burze i opady deszczu, dlatego Światowa Organizacja Meteorologiczna sklasyfikowała wyładowania atmosferyczne jako „Podstawowa zmienna klimatyczna„.

Lepsze dane mogą zwiększyć bezpieczeństwo

Meteorolodzy i zespoły zarządzania kryzysowego mogą wykorzystać te nowe dane i naszą analizę, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób wyładowania atmosferyczne zazwyczaj wpływają na ich obszary. Może to pomóc im lepiej przewidywać ryzyko i przygotować społeczeństwo na niebezpieczeństwa związane z burzami. Inżynierowie wykorzystują te wyniki również do tworzenia lepszych rozwiązań Normy ochrony odgromowej W trosce o bezpieczeństwo ludzi i mienia.

Uderzenia piorunów są nadal nieprzewidywalne. Aby więc zachować bezpieczeństwo, pamiętaj: kiedy zagrzmi grzmot, wejdź do środka.Rozmowa

READ  Teleskop Webba w poszukiwaniu pierwszego światła kosmicznego świtu - Nauka i technika

Chrisa Vagaskiegometeorolog, Uniwersytet Wisconsin-Madison

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać Oryginalny artykuł.