Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy ujawniają transfer substancji w komórkach mózgowych myszy

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis jako pierwsi donieśli, w jaki sposób określony typ komórek mózgowych, znany jako komórki linii oligodendrocytów, przekazuje materiał komórkowy do neuronów w mózgu myszy. Ich praca dostarcza dowodów na skoordynowaną interakcję jądrową między tymi komórkami a neuronami. Badanie było Opublikowano dzisiaj w Journal of Experimental Medicine

„Ta nowa koncepcja transportu substancji do neuronów otwiera nowe możliwości zrozumienia dojrzewania mózgu i znalezienia metod leczenia schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera, porażenie mózgowe oraz choroby Parkinsona i Huntingtona” – powiedział korespondent. Olga Czeszniewa. Chechneva jest asystentem naukowca projektu w Wydział Biochemii i Medycyny Molekularnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis i niezależny główny badacz Instytut Pediatrii Regeneracyjnej W Shriners dla dzieci Północna Kalifornia.

Nasza wiedza na temat tego mechanizmu jest bardzo nowa i otwiera wiele pytań dla zrozumienia funkcjonowania neuronów i ich biologicznego znaczenia w wielu zaburzeniach neurologicznych. To jest bardzo ekscytujące. Olga Czeszniewa

Jakie są komórki linii oligodendrocytów?

Niskie proporcje dendrytyczne Komórki, zwane także oligodendroglia, są rodzajem komórki glejowe Występuje w ośrodkowym układzie nerwowym. Od urodzenia te komórki glejowe powstają, aby wspierać dojrzewanie obwodów neuronalnych. Znane są głównie ze swojej roli w mielinizacji – tworzeniu wyspy mielina Osłonka wokół aksonów.

Oligodendrocyty satelitarne są odrębnym typem oligodendrogleju, który znajduje się w bliskim kontakcie z ciałami neuronalnymi w istocie szarej ośrodkowego układu nerwowego. Są zaangażowane w wiele funkcji, w tym wspieranie przeżycia pobliskich neuronów, regulowanie uwalniania neuroprzekaźników i modulowanie aktywności synaptycznej. Mają inny kształt i budowę niż klasyczne oligodendrocyty wytwarzające mielinę w istocie białej.

„Badania koncentrowały się głównie na badaniu funkcji mieloidalnej oligodendrocytów, podczas gdy oligodendrocyty satelitarne i ich interakcje z neuronami są słabo poznane” – powiedziała Cheshneva.

Obraz akumulacji rybosomalnych neuronów reporterowych (na zielono) w mózgu dorosłej myszy
Nagromadzenie neuronów rybosomu reporterowego (zielone) w mózgu dorosłego szczura.

Nieoczekiwana obserwacja umożliwia nowe odkrycie

Przechwytywanie interakcji neuronów glejowych rozpoczęło się nieoczekiwanie. Naukowcy używali specjalnych białek fluorescencyjnych do znakowania i śledzenia oligodendrogleju w mózgu myszy i rdzeniu kręgowym. Byli zaskoczeni, gdy odkryli, że rybosomalne i jądrowe białka reporterowe były obecne nie tylko w tych komórkach, ale także w neuronach w modelu mysim.

READ  Najlepszym sposobem na poznanie Wenus może być flota balonów

„Kiedy dzieje się coś nieoczekiwanego, musimy upewnić się, że nie jest to artefakt” – powiedziała Sheshneva. „Zagadkowe było, dlaczego te białka, które powinny znajdować się tylko w oligodendrogleju, są również obecne w neuronach. Nasz zespół wykorzystał różne kontrole i przeprowadził wiele eksperymentów, aby stwierdzić, że oligodendrocyty transportują materiał jądrowy i rybosomalny do neuronów. „

Otwarte granice dla transferu materiałów

Transport białek i cząsteczek z neuronów do neuronów i komórek glejowych do neuronów ma kluczowe znaczenie dla przeżycia, funkcjonowania i regeneracji neuronów po urazie.

Do tej pory znane są dwa sposoby transportu substancji w układzie nerwowym. Pierwsza to Wiercenie nanorurek lub połączenia szczelinowe, które są kanałami umożliwiającymi bezpośrednią komunikację między komórkami. Drugi mechanizm polega na uwalnianiu pęcherzyków pozakomórkowych (małych struktur zawierających białka, lipidy i kwasy nukleinowe). Pęcherzyki te mogą przenosić różne cząsteczki, które mogą zostać wchłonięte przez sąsiednie komórki.

To badanie jest pierwszym, w którym uchwycono i zgłoszono satelitarne oligodendrocyty, które są w kontakcie z neuronami odbieranymi przez materiał i przecinają błonę plazmatyczną między nimi.

Obraz akumulacji rybosomalnych neuronów reporterowych (na zielono) w mózgu dorosłej myszy
Jądrowa para neuronów satelitarnych oligodendrocytów w korze dorosłej myszy. Sun1-sfGFP reporter zielonej błony jądrowej; fioletowy, satelitarny oligodendrocyt; Cyjan, dla neuronów. Prawa autorskie do zdjęć Olga Chechneva.

„Badamy możliwość dodatkowego nowego mechanizmu, dzięki któremu komórka może przenosić materiał bezpośrednio do innej komórki, w szczególności oligodendrocyty satelitarne do neuronów. Możemy wyraźnie zobaczyć, że jądra komórkowe z obu komórek zlepiają się razem, a błona plazmatyczna (fizyczna granica między komórkami) była otwarta.

Badanie mechanizmu przenoszenia potencjalnych leków na choroby neurodegeneracyjne

Badanie wykazało, że transfer oligodendrogleju-neuronu następuje po urodzeniu, podczas krytycznego okresu dojrzewania mózgu.

„Interesujący jest fakt, że ten proces transmisji jest ustalany podczas rozwoju poporodowego. Są to krytyczne okresy, w których mózg dojrzewa i tworzą się obwody mózgowe.

Zespół nadal nie zna mechanizmu regulacyjnego dotyczącego transferu materiałów ani czasu jego trwania.

Nasza wiedza na temat tego mechanizmu jest bardzo nowa i otwiera wiele pytań dla zrozumienia funkcjonowania neuronów i ich biologicznego znaczenia w wielu zaburzeniach neurologicznych. „To bardzo ekscytujące” – dodała Szeszniewa.

READ  80% hospitalizowanych pacjentów z Covid cierpi na problemy neurologiczne

Naukowcy odkryli również, że transport substancji do neuronów jest zwiększony podczas przewlekłego stanu zapalnego nerwów. Widzą potencjał wykorzystania tego odkrycia do opracowania lepiej ukierunkowanych terapii dla stanów spowodowanych gromadzeniem się białek chorobotwórczych w neuronach, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Kolejnym celem badawczym zespołu jest określenie biologicznej funkcji transportera neuronów oligodendrogleju w rozwoju i neurodegeneracji.

Florian Maierhofer jest współautorem badania. Inni autorzy to Angela Hanson, Manuel Navedo, Yang Xiang, Athena Solica i Wenbin Deng.

Ta praca została sfinansowana przez Narodowy Instytut Zdrowia (Narodowe Instytuty Zdrowia) (dotacje R01HL149127, R01GM129376, R01HD087566, R01HD091325), Shriners Szpital dla Dzieci (NC-87310 i 85114-NCA) f Narodowe Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (RG-1701-26770).

/wydanie publiczne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może dotyczyć konkretnego momentu i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.news nie zajmuje stanowiska ani nie reprezentuje żadnej instytucji, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie poglądami autora(ów). Tutaj.