Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy ujawniają, że emisje klimatyczne zmniejszają stratosferę | Emisja gazów cieplarnianych

Nowe badanie ujawnia, że ​​masowe emisje gazów cieplarnianych przez ludzi powodują kurczenie się stratosfery.

Naukowcy odkryli, że grubość atmosfery zmniejszyła się o 400 metrów od lat 80. XX wieku i zmniejszy się o kolejny kilometr do 2080 r. Bez znaczącej redukcji emisji. Zmiany mogą wpłynąć na operacje satelitarne, nawigację GPS i łączność radiową.

To ostatnie odkrycie pokazuje głęboki wpływ ludzi na tę planetę. W kwietniu naukowcy to udowodnili Kryzys klimatyczny zmienił oś Ziemi Masowe topnienie lodowców powoduje redystrybucję ciężaru na całym świecie.

Stratosfera rozciąga się od około 20 km do 60 km nad powierzchnią ziemi. Poniżej znajduje się troposfera, w której żyją ludzie, a tutaj dwutlenek węgla nagrzewa się i rozszerza powietrze. To podnosi dolną granicę stratosfery. Ale dodatkowo, gdy CO2 Wchodzi na nią do stratosfery W rzeczywistości chłodzi powietrze, co powoduje jego kurczenie.

Kurczenie się stratosfery jest wyraźnym znakiem zagrożenia klimatycznego i wpływu na skalę planetarną, które ludzkość obecnie praktykuje, według Juana Anila na Uniwersytecie Vigo w Ourense w Hiszpanii i jako część zespołu badawczego. Powiedział: „To straszne”. „To dowód na to, że manipulujemy atmosferą nawet do 60 kilometrów”.

Naukowcy już wiedzieli, że troposfera rośnie wraz ze wzrostem emisji węgla i założyli, że stratosfera się kurczy. Ale nowe badanie jest pierwszym, które to udowodniło i pokazało, że kurczy się na całym świecie od co najmniej lat 80-tych, kiedy po raz pierwszy zebrano dane satelitarne.

Warstwa ozonowa, która pochłania promienie ultrafioletowe ze słońca, znajduje się w stratosferze, a naukowcy uważają, że przyczyną kurczenia się może być utrata ozonu w ostatnich dziesięcioleciach. Mniej ozonu oznacza mniejsze ogrzewanie stratosfery. Ale nowe badania pokazują, że wzrasta poziom dwutlenku węgla2 To jest powód stałego kurczenia się stratosfery, a nie poziomów ozonu, które zaczęły się odradzać po Traktacie Montrealskim z 1989 r., Który zakazał CFC.

READ  Rój unika kolizji podczas wspinaczki, aby uciec przed gniewem słońca - parabola

studiowanie, Opublikowano w Environmental Research LettersDo swoich wniosków doszedł na podstawie niewielkiego zestawu obserwacji satelitarnych wykonanych od lat 80. XX wieku, a także wielu modeli klimatycznych, które obejmowały złożone reakcje chemiczne zachodzące w atmosferze.

„Może mieć wpływ na ścieżki satelitów, czas życia orbity i operacje wyszukiwania”. […] „Propagacja fal radiowych i ostatecznie ogólne działanie globalnego systemu pozycjonowania i innych systemów nawigacji kosmicznej” – stwierdzili naukowcy.

Profesor Paul Williams z University of Reading w Wielkiej Brytanii, który nie był zaangażowany w nowe badania, powiedział: „To badanie znalazło pierwsze obserwacyjne dowody kurczenia się stratosfery i pokazuje, że przyczyną są w rzeczywistości emisje gazów cieplarnianych a nie ozon. „

Powiedział: „Niektórzy naukowcy zaczęli nazywać górną atmosferę„ atmosferą ignorancji ”, ponieważ nie została ona dobrze zbadana”. „Ten nowy dokument wzmocni argumenty za lepszym monitorowaniem tej odległej, ale bardzo ważnej części atmosfery”.

Williams, którego własne badania pokazują, że kryzys klimatyczny może trójstronny Ilość poważnych zakłóceń, jakich doświadczają podróżujący drogą lotniczą. „To sprawia, że ​​zastanawiam się, jakie inne zmiany w atmosferze wywołują nasze emisje, których jeszcze nie odkryliśmy”.

Dominacja działalności człowieka na tej planecie skłoniła naukowców do zalecenia deklaracji A. Nowy wiek geologiczny: antropocen.

Wśród proponowanych oznak antropocenu znajdują się pierwiastki promieniotwórcze, które były dominujące w testach broni jądrowej w latach pięćdziesiątych i pięćdziesiątych XX wieku Kości kurczaka domowegoDzięki rozkwitowi produkcji drobiarskiej po II wojnie światowej. Inni naukowcy zasugerowali powszechne zanieczyszczenie plastikiem Znak wieku plastikuAby prześledzić epoki brązu i żelaza.