Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nie martw się, Australia: Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych jest wciąż znacznie lepsza niż chińska

Nie martw się, Australia: Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych jest wciąż znacznie lepsza niż chińska

Federalny Rząd Pracy wykorzystał ostatnią krajową konferencję ALP, aby zabrać głos wewnętrzna opozycja O kontrowersyjnej umowie bezpieczeństwa AUKUS i jego planie pozyskania okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

Podatnicy musieli sfinansować te prenumeratę ogromnym kosztem, Wynosi ona 368 miliardów dolarów australijskich (235,8 mld USD), z wieloma zagrożeniami w cyklu zakupowym. Ta decyzja i cena mogą być uzasadnione jedynie tym, że Australia prawdopodobnie dołączy do Stanów Zjednoczonych w wojnie przeciwko Chinom w obronie Tajwanu.

Ale rząd nie uznał tego konkretnie. Ogólnym uzasadnieniem posuwania się naprzód z okrętami podwodnymi jest przeciwdziałanie rosnącym wpływom militarnym Chin w regionie Azji i Pacyfiku, zwłaszcza w obszarze morskim.

„Rozbudowa wojskowa Chin jest obecnie największą i najbardziej ambitną, jaką widzieliśmy w jakimkolwiek kraju od zakończenia II wojny światowej” według Do australijskiego ministra obrony Richarda Marlisa.

Ale jak wielkie są zdolności morskie Chin?

Rzeczywistość jest taka, że ​​Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wraz z sojuszniczymi flotami, zwłaszcza Japonią, jest nadal znacznie silniejsza w porównaniu z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą – i prawdopodobnie tak będzie dalej.

Rząd australijski nie jest całkowicie otwarty na temat analizy kosztów i korzyści. Nie przedstawiła publicznie argumentów, dlaczego ściganie tak drogich okrętów podwodnych w stosunkowo niewielkich ilościach pomogłoby zaradzić negatywnym skutkom rozbudowy chińskiej armii dla bezpieczeństwa Australii.

Co więcej, układ AUKUS niewiele wnosi do zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa, które już mają Stany Zjednoczone i Australia. Australia ma już najbliższy możliwy sojusz z USA, a nawet rząd powiedział swoim azjatyckim sąsiadom, że AUKUS nie zwiększa amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa dla Australii.

Jak więc można ocenić równowagę sił morskich między Chinami a Stanami Zjednoczonymi i czy okręty podwodne AUKUS osiągają 2030 miejsce w tych ocenach?

Porównaj siły marynarki wojennej w staroświecki sposób

Tradycyjnym sposobem oceny równowagi sił morskich jest policzenie i porównanie liczby okrętów wojennych obsługiwanych przez każdy kraj. Nawet pod tym względem Stany Zjednoczone nie są wyprzedzane przez Chiny, jak wynika z najnowszych danych.

READ  Whakaari Management Limited została uznana za winną w wyniku postępowania karnego zakończonego na White Island

Chiny są często opisywane jako największa potęga morska na świecie. Ale Stany Zjednoczone mają Ważniejsze typy głównych okrętów wojennych, który nadaje się do działań wojennych na morzu. Liczby zmieniają się na korzyść Chin tylko w przypadku lżejszych i słabiej uzbrojonych statków, takich jak fregaty i przybrzeżne statki patrolowe.

Chiny mają teraz więcej okrętów wojennych niż Stany Zjednoczone. Zdjęcie: Xinhua

Przewaga Chin w lżejszych klasach okrętów wojennych może być szczególnie ważna w konflikcie w dużej mierze zawartym w Cieśninie Tajwańskiej i innych obszarach przybrzeżnych w pobliżu Chin.

Z drugiej strony, chociaż Stany Zjednoczone zwykle nie rozmieszczają całej swojej siły morskiej na zachodnim Pacyfiku, w większości przypadków mogą zapewnić przeważającą siłę morską w regionie, jeśli wojna jest nieuchronna.

Wiek rakiet

W dzisiejszym świecie zdolność kraju do przeprowadzania ataków rakietowych jest znacznie ważniejsza niż liczba okrętów wojennych.

Stany Zjednoczone mogą z łatwością zrekompensować przewagę liczebną Chin w liczbie lekkich okrętów wojennych rakietami dystansowymi, które mogą być wystrzeliwane z dużych odległości (ponad 1500 km).

We współczesnej wojnie liczba „platform uzbrojenia” (dowolna struktura, z której można rozmieścić broń, w tym statki) jest znacznie mniej ważna niż liczba pocisków, które można wystrzelić z różnych platform przeciwko wrogim celom.

CSIS Research Center z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Rondel Że w przypadku rozpoczęcia przez Chiny wojny z Tajwanem Stany Zjednoczone mogłyby wystrzelić ponad 5000 pocisków przeciwokrętowych w ciągu pierwszych 3-4 tygodni.

Symulacja była pesymistyczna co do tego, czy liczba ta byłaby wystarczająca do powstrzymania lub pokonania chińskiego ataku w pierwszych tygodniach, ale nadal widziała, że ​​​​Chiny poniosły znaczne straty statków. Symulacja nie obejmowała ataków USA na chińskie bazy morskie, co mogłoby znacząco zmienić przewagę pocisku na korzyść Stanów Zjednoczonych.

W wojnie między USA a Chinami możemy oczekiwać, że Stany Zjednoczone będą przygotowane do przeprowadzenia ataków rakietowych na bazy morskie i inne cele w Chinach.

READ  Amerykańskie Archiwum Narodowe twierdzi, że Donald Trump przeniósł tajne materiały z Białego Domu na Florydę

Nawet w krótkim czasie Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych mogłaby na przykład wystrzelić ponad 1000 pocisków manewrujących przeciwko Chinom kontynentalnym w początkowym starciu w ciągu kilku dni, gdyby zdecydowała się to zrobić.

Według Służba Badawcza Kongresu Stanów ZjednoczonychMarynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych ma 9000 pionowych wyrzutni pocisków manewrujących dalekiego zasięgu, w porównaniu do 1000 w Chinach. Australijska opinia publiczna nie powinna być zbytnio onieśmielona rozbudową chińskiej marynarki wojennej, biorąc pod uwagę przewagę USA w „epoce rakiet”.

Stany Zjednoczone mają również przewagę w postaci Internetu

Marynarka wojenna USA ma również lepsze możliwości cybernetyczne w porównaniu z chińską marynarką wojenną.

Jego zasoby cybernetyczne są skoncentrowane w „Dziesiątej Flocie”, z Ponad 19 000 personelu czynnego i rezerwowego. Ma 26 aktywnych dowództw, 40 elektronicznych jednostek zadaniowych i 29 dowództw rezerwowych na całym świecie, które mogą być dostępne do uderzenia na Chiny w przypadku wojny.

Takie misje mają prawdopodobnie na celu zakłócenie, wyłączenie lub zniszczenie dowodzenia, kontroli i skuteczności bojowej chińskiej marynarki wojennej.

Na przykład personel Marynarki Wojennej USA wraz z ukraińskimi odpowiednikami Został pomyślnie zablokowany Co to mogło być Zakłócanie cyberataków z Rosji przed inwazją na początku 2022 r.

W przeciwieństwie do tego, wydaje się, że Chiny nie mają dedykowanego dowództwa marynarki wojennej, odpowiednich sił ani tak dużego globalnego zasięgu.

Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS) Ocenił Chiny są co najmniej dziesięć lat za Stanami Zjednoczonymi pod względem swojej potęgi cybernetycznej.

Ta ocena opiera się na przemysłowej i technologicznej wyższości Stanów Zjednoczonych oraz ich długiej historii włączania operacji cybernetycznych do planowania wojskowego.

Sojusznicy wspierają amerykańskie zdolności w zakresie wojny elektronicznej. Zdjęcie: Facebook

W wojnie z Chinami Stany Zjednoczone mogą liczyć na aktywne wsparcie kluczowych sojuszników, takich jak Wielka Brytania, Kanada i Australia, poprzez zdalne cyberataki wojskowe na Chiny.

READ  Mayle twierdzi, że ograniczenie inflacji w Argentynie może zająć dwa lata

Karta AUKUS wzmacnia siłę tego cyber-sojuszu. Posiadanie przez Australię okrętów podwodnych o napędzie atomowym nie zmienia znacząco równowagi sił między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Połączone zdolności cybernetyczne sojuszników znacznie przewyższają możliwości Chin. Chiny nie mają silnych cybersprzymierzeńców i mają Słaba ochrona cybernetyczna w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi.

A co z długoterminowym?

Kongresowa Służba Badawcza Raport z maja 2023 r Oceń, czy równowaga morska pozostaje na korzyść Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w zakresie zdolności okrętów podwodnych.

Stwierdza, że ​​Chiny powinny utrzymać i zmodernizować swoją silną flotę przez jakiś czas, jeśli to się zmieni (chociaż nie szacuje harmonogramu).

Jeśli tak się stanie, podsumowuje raport, Chiny „mogą w końcu dogonić lub przewyższyć Stany Zjednoczone pod względem ogólnych zdolności morskich”, choć moim zdaniem wynik ten jest niepewny.

Przewaga Stanów Zjednoczonych w potędze morskiej nad Chinami prawdopodobnie utrzyma się przez co najmniej następną dekadę, a być może dłużej. Rząd jest winien australijskiej opinii publicznej staranne obliczenie długoterminowej równowagi militarnej.

Grega Austina Adiunkt, Instytut Stosunków Australia-Chiny, Uniwersytet Technologiczny w Sydney

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać Oryginalny artykuł.