Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niemcy oficjalnie uznają masowe mordy w Namibii z czasów kolonialnych za ludobójstwo

Niemcy przeprosili za swoją rolę w masakrze plemion Herero i Nama w Namibii ponad sto lat temu i po raz pierwszy oficjalnie opisali masakrę jako ludobójstwo, zgadzając się sfinansować projekty o wartości ponad miliarda euro.

Niemieccy żołnierze zabili około 65 000 członków Herero i 10 000 członków Nama w kampanii 1904-1908 po buncie przeciwko przejęciu ziemi przez kolonialistów, co historycy i ONZ od dawna określają jako pierwsze ludobójstwo XX wieku.

Podczas gdy Niemcy wcześniej uznawały swoją „moralną odpowiedzialność” za zabójstwa, unikały formalnych przeprosin za masakry, aby uniknąć roszczeń o odszkodowanie.

W oświadczeniu zapowiadającym porozumienie z Namibią po ponad pięciu latach negocjacji minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział w piątek, że wydarzenia niemieckiego okresu kolonialnego należy nazwać „bez samozadowolenia i niejasności”.

Kobieta z Namibii trzyma znak z napisem "Wracasz do domu bez przeprosin?" Ofiarom ludobójstwa w Namibii.
Przed ogłoszeniem w piątek Niemcy unikały formalnych przeprosin.(

Agence France-Presse: Agencja Anadolu

)

„W świetle historycznej i moralnej odpowiedzialności Niemiec poprosimy Namibię i potomków ofiar o ułaskawienie” – powiedział.

Powiedział, że Niemcy zgodziły się sfinansować 1,1 miliarda euro (1,7 miliarda dolarów) na projekty odbudowy i rozwoju, które przyniosłyby bezpośrednie korzyści społecznościom dotkniętym ludobójstwem.

Media w Namibii podały w czwartek, że pieniądze sfinansują infrastrukturę, opiekę zdrowotną i programy szkoleniowe w ciągu 30 lat.

Pomnik ludobójstwa Herero i Nama (1904-1907) popełnionego przez niemieckie siły kolonialne
Pomnik ludobójstwa popełnionego przez niemieckie siły kolonialne w centrum stolicy Namibii, Windhoek. (

Agence France-Presse: Juergen Bitz, dpa

)

Niemcy, które utraciły całe swoje terytorium kolonialne po I wojnie światowej, były trzecią co do wielkości potęgą kolonialną po Wielkiej Brytanii i Francji.

Jednak jego kolonialna przeszłość była ignorowana przez dziesięciolecia, podczas gdy historycy i politycy bardziej skupiali się na dziedzictwie nazistowskich zbrodni, w tym Holokaustu.

W 2015 r. Rozpoczęto formalne negocjacje z Namibią w tej sprawie, aw 2018 r. Zwrócono czaszki i szczątki zabitych współplemieńców, które zostały użyte w doświadczeniach z epoki kolonialnej, aby potwierdzić twierdzenia o europejskiej wyższości etnicznej.

Reuters

READ  Szczyt G7 w nieładzie z powodu mgły uniemożliwił lądowanie Scottowi Morrisonowi, Emmanuelowi Macronowi i innym światowym przywódcom