Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niemcy ogłaszają zamiar dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2 |  Niemcy

Niemcy ogłaszają zamiar dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2 | Niemcy

Niemcy potwierdziły, że dostarczą 14 czołgów Leopard 2A6 na potrzeby działań wojennych Ukrainy i dadzą krajom partnerskim pozwolenie na reeksport większej liczby czołgów bojowych do Kijowa, przezwyciężając obawy związane z wysyłaniem ciężkiej broni. Ukraina Uważa, że ​​decydujące znaczenie ma pokonanie rosyjskiej inwazji.

Widoczne niezdecydowanie kanclerza Olafa Scholza w kwestii dostaw czołgów wymaganych przez rząd Zełenskiego w ostatnich dniach wywołało rosnącą konsternację wśród zachodnich aliantów.

Obietnica Waszyngtonu złożona we wtorek, że dostarczy do Kijowa dużą liczbę czołgów Abrams, w porozumieniu z europejskimi partnerami, wydaje się przełamać impas. Według doniesień niemieckich mediów, oprócz czołgów Leopard 2A6 niemieckiej firmy, Finlandia, Hiszpania i Holandia również przekażą pojazdy tego samego modelu. Drugi batalion będzie się składał z czołgów Leopard 2A4 dostarczonych przez Polskę i Norwegię.

Schultz wzywa Niemców do „zaufania rządowi” po decyzji o wysłaniu czołgów na Ukrainę – WIDEO

Tuż przed południem w środę czasu lokalnego Berlin ogłosił, że wyśle ​​kompanię czołgów Leopard 2A6 i udzieli wymaganych zezwoleń innym krajom europejskim na dostawy wyprodukowanych w Niemczech maszyn.

„Ta decyzja wynika z naszej oficjalnej linii wspierania Ukrainy najlepiej, jak potrafimy” – powiedział Schultz. „Pracujemy w ścisłej międzynarodowej koordynacji”.

Później powiedział Bundestagowi: NiemcyMusieliśmy złamać tę zasadę i teraz dostarczamy większość broni z Wielką Brytanią. Podsumowując to, co zdecydowaliśmy się zaoferować do tej pory, możemy powiedzieć, że Niemcy zawsze będą liderem we wspieraniu Ukrainy.

Stany Zjednoczone nie wydały jeszcze oficjalnego komunikatu w sprawie planowanej ekstradycji na Ukrainę. Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles powiedziała, że ​​Hiszpania „jest gotowa […] Współpracować z naszymi sojusznikami, aby zrobić wszystko, co konieczne, w tym wysłać Pantery.

Wykres

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rozmawiał z Schultzem i jest „szczerze wdzięczny kanclerzowi i wszystkim naszym przyjaciołom”.

Ze swojej strony Kreml bagatelizował wpływ zachodnich czołgów, mówiąc, że pomoc wojskowa dla Ukrainy „spłonie jak cała reszta” i była „nieudanym planem”.

W rozmowie z dziennikarzami rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że spór dyplomatyczny o dostawy czołgów pokazał, że NATO jest podzielone w kwestii poparcia dla Ukrainy. „Oczywiste jest, że nie wszystko idzie gładko: nie idzie gładko w koalicji i dostępności czołgów” – powiedział.

Doniesienia o niemieckiej decyzji w kraju zostały przyjęte z zadowoleniem przez trzech koalicjantów rządu RFN i główną partię opozycyjną, a skrytykowane przez skrajną prawicę i skrajną lewicę.

„Zapowiedź wysłania czołgów Leopard z Niemiec na Ukrainę to bardzo dobra wiadomość” – powiedział Anton Hofreiter, przewodniczący partii Zielonych w Komisji Spraw Europejskich Bundestagu. Kijów musiał otrzymać wsparcie, „aby reżim Putina zrozumiał, że negocjacje są lepszą opcją niż kontynuowanie wojny” – powiedział Hofreiter RedaktionsNetzwerk Deutschland.

„Kanclerz Schulz i SPD w końcu zrezygnowali z szaleńczego oporu” – dodał Florian Hahn, rzecznik polityki obronnej konserwatywnego bloku CDU/CSU, który tworzy główną opozycję w niemieckim parlamencie.

Niepewne stanowisko Berlina w sprawie czołgów wywołało w ostatnich dniach niepokój wśród zachodnich sojuszników i zamieszanie w Niemczech. Krytycy rządzącej koalicji Schulza zarzucają jego kanclerz paraliż walk wewnątrzpartyjnych.

ilustracja zbiornika

Po ogłoszeniu Panter część tej krytyki zamieniła się w pochwały.

„Doradca SPD osiągnął jeden ze swoich największych celów: dostarczyć czołgi bojowe tylko w linii z Amerykanami” – napisał Die Zeit. „W ten sposób, jak mówią ludzie z jego otoczenia, chciał zmniejszyć ryzyko, że Władimir Putin użyje niemieckich czołgów Leopard jako pretekstu do bezpośredniego namierzenia Niemiec”.

Konserwatywna gazeta Die Welt doniosła nawet o „zamachu stanu” dokonanym przez kanclerza. „Schulzowi udało się przekonać Stany Zjednoczone do zmiany kursu” – napisała. Do wtorku Waszyngton argumentował, że jego czołgi Abrams są cięższe i trudniejsze w utrzymaniu niż europejskie Pantery, a zatem są mniej przydatne w działaniach obronnych Kijowa.

Zapowiedź Leoparda spotkała się z krytyką środowisk lewicowych skupionych wokół kontrowersyjnej polityk Sahry Wagenknecht, a także skrajnie prawicowej Partii Alternatywnej (AfD).

Były lider partii D Link, o którym mówiono, że jest bliski poprowadzenia nowej uciekinierki, powiedział, że dostawa czołgów bojowych była „szaleństwem, które może zakończyć się katastrofą”. Sevim Dagdelen, sojusznik Wagenknecht, napisał na Twitterze, że deklaracja „na prośbę Waszyngtonu utorowała drogę do wojny”.

Tino Shrubala, lider AfD, powiedział, że przekazanie Panter było „nieodpowiedzialne i niebezpieczne”, co „grozi wciągnięciem Niemiec prosto w wojnę”.

Niektóre argumenty skrajnie prawicowej i skrajnie lewicowej SPD zostały powtórzone przez Schulza, szczególnie w przypadku lewicowej starej gwardii, która postrzega SPD jako podmiot związany z historycznie pacyfistycznym programem polityki zagranicznej.

„Co się później stanie?” zapytał Ralph Stegner, weteran SPD MP, mówiąc przed potwierdzeniem wysyłki czołgu. „Oferujemy teraz czołgi bojowe. Czy w następnej kolejności dostarczymy myśliwce lub pancerniki? Czy kiedyś porozmawiamy o wysłaniu żołnierzy?”

READ  Grecja szykuje się na rekordowe letnie upały