Niepewność Nadala budzi obawy przed wycofaniem się z Wimbledonu przed zmierzeniem się z Kyrgiosem w półfinale

przestraszony bólem brzucha, niezdolny do ćwiczenia swojej zwykłej techniki gry w tenisa, Rafael Nadal martwił się, że może będzie musiał przestać grać w Wimbledon Ćwierćfinały z Taylorem Fritzem.

Na sali głównej ojciec Nadala wymachiwał rękami, sygnalizując 22-krotnemu mistrzowi Wielkiego Szlema rezygnację. Nic dziwnego, że dziecko nie słuchało. Nadal tam pozostał, zmodyfikował ruch i strategię zagrywek – i znalazł sposób na wygraną.

Z dużą ilością ryku tłumu i stojąc po najlepszych trafieniach Nadala, dwukrotnie wymazał deficyt jednego seta przed 11. rozstawionym Fritzem i wyszedł z 3-6, 7-5, 3-6, 7-5, 7-6 (10-4) wygrywa, osiągając połowę swojego ósmego finału na stadionie All England.

„Przez kilka chwil myślałem:„ Może nie będę w stanie dokończyć meczu ”- powiedział Nadal.

Dotarł do 38. półfinału swojej kariery, odmawiając swojego pierwszego występu Fritzowi, 24-letniemu Amerykaninowi, który w marcu pokonał Nadala w finale w Indian Wells w Kalifornii. To zakończyło zwycięską passę 20 meczów dla Nadala, który tego dnia był zdenerwowany bolesną kontuzją żeber.

Tym razem problemem był mięsień w okolicy brzucha, który miał naklejoną taśmę sportową, tak jak miało to miejsce w meczu czwartej rundy Nadala w poniedziałek, kiedy odmówił rozmowy na ten temat.

Kyrgios do półfinału Wimbledonu

Nadal opuścił boisko z trenerem na przerwę w leczeniu, prowadząc 4-3 w drugim secie. Fritz poruszał się po linii bazowej w oczekiwaniu na wznowienie pracy.

Kiedy to się stało, Nadal był wyraźnie skompromitowany. Trudno było nie myśleć: czy on się poddaje? Nadal przyznał, że właśnie to przyszło mu do głowy. Być może chodziło też o Fritza, ponieważ jego poziom gry spadł zbyt mocno, by można go było przedłużać.

Prawie wykonał drugi zestaw, który miał stać się 4-godzinną, 21-minutową rywalizacją pod niebem skalistych chmur. Po tym, jak Fritz wziął trzeciego seta, jego duży serwis został przełamany trzykrotnie w następnym secie.

Szalony zwycięzca szykuje przerwę dla Kyrgios

Nadal od czasu do czasu obserwował, jak obok niego przelatuje kula pomarańczowej rakiety Fritza. Nadal nie mógł poruszać się tak, jak zwykle. Jego znak firmowy chrząka „Uhhhh!” To było rzadkie.

Nie generował zwykłego zipa do wysłania, który spadł z wysokości 120 mph do nieco ponad 100 mph. Starał się zakończyć kompromisy szybkim forhendem lub spadającym strzałem – czasami z powodzeniem, często nie.

„Trudne popołudnie. – To wcale nie jest łatwy mecz – powiedział Nadal. „W brzuchu coś nie idzie dobrze”.

Jednak w końcu dał z siebie wszystko, wywalczając prowadzenie 5-0 w ostatnim tiebreaku – format pierwszy do 10, dwupunktowe zwycięstwo z 6 – wszystko w piątym secie to nowość w tym roku na Wimbledonie – a potem pięć z ostatnich sześciu punktów. W ten sposób Nadal przedłużył swój niepokonany rekord meczu wielkoszlemowego w 2022 roku do 19-0, starając się dodać trofeum na Wimbledonie do swoich zwycięstw w Australian Open w styczniu, a następnie French Open w czerwcu. Mimo wszystkiego, co osiągnął, 36-letni Hiszpan nie zdobył jeszcze swoich pierwszych trzech tytułów szlemowych w tym sezonie.

W piątek Nadal spotka się z 27-letnim Australijczykiem Nickiem Kyrgiosem, który rozegra swój pierwszy półfinałowy mecz wielkoszlemowy po zwycięstwie 6-4, 6-3, 7-6 (5) nad Chilijczykiem Christianem Garinem.

Zapytany, czy nie mogę się doczekać spotkania z Kyrgiosem, Nadal zaczął od tego złowieszczego zdania: „Mam nadzieję, że jestem gotowy do gry”.

Hiszpan przyznał, że nie wiadomo, czy będzie w stanie grać po „najgorszym dniu” z powodu nowej kontuzji brzucha.

„Muszę być w 100 procentach, aby zachować szanse i to właśnie postaram się zrobić”.

Półfinał pozostałych mężczyzn będzie najlepszym rozstawionym Novakiem Djokoviciem w starciu z dziewiątym rozstawionym Kam Nouri.

W półfinale kobiet będzie mistrzyni 2019 Simona Halep z 17. Eleną Rybakiną oraz 3. Anas Jabeur przeciwko nierozstawionej Tatianie Marii.

Halep awansował, eliminując 20-te Stany Zjednoczone, Amanda Anisimova 6-2, 6-4, a Rybakina powróciła, by pokonać Agla Tomljanovic 4-6, 6-2, 6-3.

Aby otrzymywać codzienną dawkę najlepszych wiadomości z ostatniej chwili i ekskluzywnych treści z szerokiego świata sportu, zapisz się do naszego newslettera przez Kliknij tutaj!