Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Niesamowite” odkrycie na australijskim balkonie, prawdopodobnie „uciekło z akwarium”

„Niesamowite” odkrycie na australijskim balkonie, prawdopodobnie „uciekło z akwarium”

Dziwne odkrycie na balkonie domu w Top End wprawiło Australijczyków w osłupienie, a wielu, w tym jednego z mieszkańców, zastanawiało się, jak to się tam znalazło.

„Spektakularne” zwierzę, jasnoniebieski yabby, w jakiś sposób przedostało się na posesję, mimo że najbliższy zbiornik wodny jest oddalony o około kilometr.

„Ten mały człowieczek właśnie wpełzł na nasz balkon. Ma około 10 cm długości” – powiedziała zdezorientowana mieszkanka w mediach społecznościowych po tym, jak zauważyła dziwnego skorupiaka w swoim domu w Darwinach. „Znajdujemy się około 700 metrów od Rapid Creek, na niewielkim wzgórzu” – dodała.

Yabby jasnoniebieski czerwony pazur.

Yabby błękitne zostało zidentyfikowane jako yabby czerwonoszponowe, występujące naturalnie w północnych stanach Australii. Źródło: Facebook

Teorie Yabe pojawiają się w mediach społecznościowych

Właścicielka domu zapytała, czy „ktoś ma teorię” na temat tego, jak udało jej się wydostać tak daleko z wody, sugerując, że mogła zostać podniesiona i „upuszczona przez latawiec bramiński” – gatunek orła, który według niej gniazduje w pobliżu. Pomyślała także, że mógł przenieść się na wzgórze znad potoku lub „uciec z czyjegoś czołgu”.

Teorie napływały do ​​zdumionych Australijczyków, którzy zgodzili się, że to „niesamowity” widok. „Bardzo rzadkie! Zawsze chciałam takie zobaczyć” – skomentowała jedna z osób.

Jedna z nich zasugerowała: „Mogli tam pójść pieszo i przejść całą noc aż do 7 km w poszukiwaniu nowej wody”.

„Zwykle to niebiescy uciekają przed czołgami” – powiedział inny.

Ekspert ujawnia możliwe wyjaśnienie

Identyfikacja zwierząt Dr Richard Marchant, starszy kustosz entomologii w Instytucie Badawczym Museums Victoria, stwierdził, że jest całkiem pewien, że wąż na zdjęciu to „cherax quadricarinatus” – powszechnie określany jako australijski wąż czerwonoszponiasty lub homar.

„Gatunek ten może być naturalnie niebieski, ale mocny niebieski kolor tego okazu sugeruje, że mógł uciec z czyjegoś akwarium” – wyjaśnił Yahoo News Australia.

READ  Nowa Szkocja promowała ogromną „zieloną” elektrownię. Okazało się, że to węgiel | Kanada

„Yappy trzymane w akwariach z wodą z kranu mogą zmienić kolor na niebieski, ponieważ fluor zawarty w wodzie z kranu może wyprzeć część wapnia w muszli yabby, co skutkuje niebieskim kolorem. Podejrzewam, że próbka została upuszczona przez ptaka, ponieważ tak się dzieje nie wygląda na uszkodzony w jakikolwiek sposób.”

Zapora Rapid Creek w Darwin. Zapora Rapid Creek w Darwin.

Zbiornik wodny położony najbliżej domu kobiety to Rapid Creek, 700 metrów w dół wzgórza. Źródło: Grafika Google

Yabby czerwonoszponowe to australijski homar słodkowodny, pochodzący z tropikalnego stanu Queensland i Terytorium Północnego. Szpon czerwony występuje naturalnie w różnych siedliskach słodkowodnych, w tym w spokojnych stawach, małych strumieniach, izolowanych basenach skalnych i szybko płynących rzekach.

Różni się od pospolitego yabby lub destruktora cherax, który jest zwykle większy i występuje w dużej części Wiktorii, zachodniej Nowej Południowej Walii, południowo-zachodniej części Queensland i wschodniej Australii Południowej.

Przeciętny Jabby może daleko chodzić w poszukiwaniu wody

Jak wielu sugerowało w komentarzach, zwyczajny jabby lub niszczyciel cherax może pokonywać duże odległości na lądzie. Według Muzeum Australijskiego mogą podróżować kilka kilometrów przez tereny podmokłe w poszukiwaniu nowej wody, aby wrócić do domu.

Jeśli chodzi o czerwonego pazura, Marchant powiedział: „Nie wiem, jak daleko dotrą na lądzie, ale podejrzewam, że nie jest to zbyt daleko”, wykluczając możliwość, że przeleciał 700 metrów od strumienia.

Czy lubisz dziwne i cudowne środowisko Australii? Dostawać Nowy biuletyn Zobacz najlepsze historie tygodnia.