Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowa Fundacja stara się wspierać ruch na rzecz praw LGBT w Polsce Rosja Kościół katolicki Nobel Olga Dokorsuk Holland

Laureat Nagrody Nobla, gwiazda Netflix i modelka byli wśród członków grupy, która pomogła we wtorek podjąć próbę zebrania pieniędzy dla grup zajmujących się prawami LGBT w Polsce, gdzie geje, lesbijki i osoby biseksualne oraz osoby transpłciowe stoją w obliczu niepowodzenia konserwatywnego rządu kraju i Kościół katolicki.

Fundacja Równości planuje otrzymywać międzynarodowe darowizny na finansowanie firm naziemnych w Polsce. Działacze oddolni twierdzą, że potrzebują pomocy w zwalczaniu homoseksualnej retoryki ze strony najwyższych szczebli polskiego rządu i katolickich przywódców.

Modelka Anja Rubik, jedna z członków zarządu, powiedziała: „Nie możemy ufać pomocy pochodzącej z kraju.

Wraz z Rubikiem w skład zarządu Fundacji wchodzą polska pisarka Olga Dokorsuk, reżyserka filmowa, Agnieszka Holland oraz laureatka Nagrody Nobla oraz jedna z gwiazd programu Netflix, polsko-kanadyjski szef kuchni „Queen I” Anthony Borovsky.

Podczas internetowej konferencji we wtorek kilku założycieli określiło nową fundację jako sposób na odwrócenie się od sprzeciwu wobec dyskryminacji osób LGBT, którą postrzegają jako część szerszego ataku na wartości demokratyczne w Polsce, kraju autorytaryzmu między Zachodem. Europa i Wschód.

Prezydent RP Andrzej Duda, ubiegając się w zeszłym roku o reelekcję, powiedział, że termin „LGBT” to „nie ludzie”, ale „ideologia” bardziej niebezpieczna niż komunizm. Minister edukacji tego kraju powiedział, że osoby LGBT nie są równe „zwykłym ludziom”.

W międzyczasie przywódcy Kościoła katolickiego używali również terminu „plaga tęczowa”, aby opisać ruch na rzecz większych praw dla lesbijek, homoseksualistów i osób transpłciowych.

Atmosfera doprowadziła do ucieczki z kraju niektórych osób LGBT. Hollande, członek Rady Równości, powiedział, że 70% młodzieży LGBT w Polsce ma myśli samobójcze.

„Musimy walczyć o ich życie” – powiedział.

Sebastian Hejnovsky, ekspert ds. Public relations wchodzący w skład administracji fundacji, powiedział, że widzi w Polsce konflikt między siłami konserwatystów a nowym pokoleniem młodych ludzi, którzy popierają akceptację mniejszości seksualnych.

READ  Tenis: Harks z Polski pokonał włoskiego nastolatka, aby wygrać Miami Open

Powiedział, że w przeciwieństwie do Rosji, gdzie prawa LGBT zostały poważnie ograniczone, Polska może nadal wybrać inną ścieżkę, z niewielkimi szansami na postęp w przyszłości.

„Ludzie muszą wspierać Polskę, bo jest duża szansa na zwycięstwo w tej walce w Polsce” – powiedział Hejnovsky.

Do funduszu nominowano kampanię antyhomofobiczną, Stowarzyszenie Miłość Nie Wykluczona oraz Ustawa o Polskim Towarzystwie Przeciwdziałania Dyskryminacji.