Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowa nauka | Członek Sieci Biznesowej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs na Domową Instalację Wiatrową

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCPR) w Polsce organizuje konkurs na opracowanie instalacji wiatrowych z oszczędnością energii do użytku domowego. Nagroda za to innowacyjne urządzenie jest warta 1 mln zł, a każdy, kto potrafi tworzyć rozwiązania technologiczne z wykorzystaniem wiatru przy małych prędkościach, może najefektywniej wytwarzać, magazynować i uwalniać energię. Urządzenie powinno być kompaktowe i ciche, przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego i domowego.

Dążąc do zrewolucjonizowania rynku energetyki wiatrowej, NCPR stara się wykazać potencjał energii kinetycznej, którą każdy z nas może wykorzystać do zbilansowania domowego budżetu, ale prawdziwym celem jest ograniczenie emisji dymu i gazów cieplarnianych w Polsce oraz zwiększenie wykorzystania odnawialne źródła energii do krajowego zużycia energii.

Konkurencja Wielkie wyzwanie: energia Otwarte dla wszystkich – jak ujął to dr Wojciech Kamineki, dyrektor NCBR, idea głównych wyzwań badawczych polega na dołączeniu do zespołu potencjalnych innowatorów:Stawiamy na atrakcyjną formułę otwartej konkurencji. Warunki uczestnictwa są tak zaprojektowane, aby każdy mógł złożyć swoje zgłoszenie, o ile każdy ma świetny pomysł i odpowiednią energię. Zainteresowani naszym przedsięwzięciem to uczelnie i instytuty badawcze, ośrodki badawczo-rozwojowe, przedsiębiorcy, zespoły inżynieryjne i pasjonaci innowacji, studenci kół naukowych czy wynalazcy warsztatów..

W miarę zbliżania się wyzwania uczestnicy muszą przenieść swoje pomysły z każdym prototypem do prototypu z instalacją turbiny wiatrowej – urządzeniem lub zestawem urządzeń, które przekształcają energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną i związane z nią magazynowanie energii. Zwycięzcą zostanie uczestnik, którego prototyp – po nadmuchaniu powietrza, dołączony do układu pomiarowego – osiągnie najlepszy wynik.

Żaden prototyp nie może wytwarzać więcej niż 50 dB hałasu podczas pracy. Urządzenie musi też być estetyczne, a jego wymiary w stałych i dynamicznych warunkach nie mogą być większe niż sześcian o boku 2 metrów. Jego waga nie powinna przekraczać 200 kg.

READ  Jak ograniczenia w zakresie zdolności MRO w Polsce odzwierciedlają szersze trendy regionalne

Spośród 180 drużyn 84 drużyny przeszły do ​​kolejnego etapu. Walka trwa i zakończy się 14 sierpnia 2021 roku w Warszawie. Finał będzie można obejrzeć na żywo z trybunałów PGE Narodowego. 10 najlepszych zespołów konstruktorów będzie walczyć w ostatniej rundzie konkursu, gdzie jury oceni, czy prototypy działają i ile energii generują.

Wielki finał Zajmie to do 6 godzin, a zespół, który lepiej poradzi sobie z konwersją energii wiatru na energię elektryczną, zostanie pierwszym zwycięzcą Wielkie wyzwanie: energia. Nagroda ta pomoże w dalszym rozwoju prototypu tak, aby stał się produktem gotowym, gotowym do wprowadzenia na rynek polski i zagraniczny. Wreszcie, z myślą o krajobrazie, publiczność przyzna nagrodę specjalną w kategorii „Design” dla najlepiej wyglądającego prototypu. Należy zaznaczyć, że uczestnicy są właścicielami rozwiązań, które tworzą podczas konkursu, co ma znaczenie dla innowacyjnych projektów.

Tworząc takie wyzwanie badawcze, Polska stara się promować niezwykłe inicjatywy, w tym jako odbiorca energii, zwiększać świadomość społeczną na temat roli czystej energii, a także włączać różnorodnych innowatorów.